Mine sisu juurde

Enn Soosaar

Allikas: Vikitsitaadid

Enn Soosaar (13. veebruar 1937 Tallinn – 10. veebruar 2010 Keila) oli eesti tõlkija, mõtleja, arvamusliider, kriitik ja publitsist.

Arvamused

[muuda]
  • Mida teha, kui usaldus võimuteostamise vastu on kõikuma löönud? Mis muud, kui otsime süüdlasi. Viimase peale on iga eestlane mihkel. Ajame sellegi asja nõukogudeaja kraesse, mille taagast ei suuda või ei taha inimesed vabaneda. Eks juurutanud too äraspidine poolsajand rahvasse mentaliteeti, mis lubas mõisa/kolhoosi köiel lohiseda, tegi riigi tagant varastamise argipäeva vältimatuks koostisosaks, sundis igaüht, kes tahtis elus pisutki edasi jõuda, silmakirjatsema, valetama, oma tõekspidamisi prostitueerima. Lööme risti kapitalismi, mis rakendub teatavasti inimese säärastele iseloomujoontele nagu ahnus, mammonakummardamine, ligimese ületrumpamine. Me ei jõudnud ümber vaadatagi, kui meist oli juba tarbija tehtud ning läks lahti lõputa seatraav, mille ainueesmärgiks on rohkem raha teenida, rohkem kulutada. Mõistame hukka need isamaalikud noored mehed, kes lubasid platsi puhtaks pühkida, aga ometigi seda ei jaksanud, sattusid iseenda ja vastaste punutud võrkudesse ja kaotasid valimised teistsuguse hoiakuga seltskonnale. Taunime KMÜ-likku iga hinna eest võimu külge klammerdumist ja sellest johtuvat parlamentarismi kriisi. Riigikogu on teist aastat nagu lehm pool sülda sügavas laukas, ei pääse edasi ega tagasi, ei upu ära ka. Aga küsigem parem, kuidas said ikka sündida tehingud a la Paradiso, laenud a la Daiwa või mitme miljoni kroonised vallandamise valurahad Hoiupanga valetanud juhtidele? Mis tegi võimalikuks ametiruumide erastamise korterite pähe ja 1941. aastal Suur-Saksamaale ümberasunute kord kompenseeritud kinnisvara tagastamise linnaametnike poolt? Miks makstakse teatud riigiettevõtete juhtidele kolm-neli korda kõrgemat palka kui presidendile? Miks lubatakse ministritel seadustest omatahtsi üle astuda ja laia lehte mängida?
    • Enn Soosaar: "Kui usaldus on kõikuma löönud." Eesti Päevaleht, nr. 155, 13. juuni 1998 lk.2
  • Aga olgu inimene kui tahes profaan , mõistab ta , et iga üksik pank riigis ja iga riigi pangandus saavad edukad olla ainult juhul, kui tegevus on üles ehitatud usaldusele ja vastutusele. Ütleb nimigi, et pank on krediidi- ehk usaldusasutus. Ja siit meie hädad algavad. Usaldus ja vastutus lonkavad Eestis kahte jalga. Pank saab põhja kõrbeda väärotsuste tagajärjel, mida on põhjustanud kas juhtide osakamatus ja kergemeelsus või koguni nende korrumpeeritus ning arutu saamahimu.
    • Enn Soosaar: "Kesknädalast kesknädalani." Sirp, nr. 24, 19. juuni 1998 lk.2
  • Et kardetud oht võiks tegelikuks muutuda, peab käivituma mitu väga musta stsenaariumi. Eesti Euroopa-integratsioon peab nurjuma. Maailma peab taas leerituma selgeteks mõjupiirkondadeks nagu külma sõja aegu. Venemaa agressiivsus ja seda toetav majanduspotentsiaal ning masside hullutatus peab tõusma praegusest õige mitme otsustava pügala võrra. Meie iseolemise tahe peab murduma. Ma ei taha sugugi väita, et teatud arengute tagajärjel ei võiks idataevasse kerkida sünki pilvi. Eesti peab sellega arvestama ja ka halvimaks valmis olema. Samas peame endale ühemõtteliselt aru andma, et oma riiki ei saa me üles ehitada russofoobiale.
    • Enn Soosaar: "Venevastasus on vilets ratsu." Eesti Päevaleht, nr. 70, 25. märts 2000 lk.2

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel