Mine sisu juurde

Ettemääratus

Allikas: Vikitsitaadid

Ettemääratus ehk predestinatsioon on uskumus, mille kohaselt maailmas toimuv, sealhulgas inimese elu, kulgeb mööda varem kindlaks määratud rada, milles kõrvalekaldumine ei ole võimalik ning mistõttu juhuseid ei ole. Enamasti tuuakse selle põhjenduseks ainujumala tahe. Tavaliselt arvatakse, et predestinatsiooniõpetus on vastuolus usuga inimese vaba tahte olemasollu, ehkki mõnes filosoofilises või teoloogilises teoorias püütakse neid ka ühildada.

Proosa

[muuda]


  • Inimene pole ju mingi kindel ega püsiv vorm /.../, pigem on ta katse ja üleminek, ei midagi muud kui kitsas ja riskantne sild looduse ja vaimu vahel. Vaimu poole, Jumala juurde kutsub teda seesmine ettemääratus - Looduse poole, ema juurde tagasi tõmbab teda tungivaim igatsus; nende kahe võimu vahel vangub hirmust värisedes tema elu.



  • Ettemääratus ja määramatus, elu loomulik pidevus ja tema hirmuäratav katkelisus on motiivid, mis läbivad kogu Ristikivi loomingut. /.../ Maailma juhuslikkuse mõistmine tagatakse aga usuga jumalikku ettemääratusse, juhuslike sündmuste rida pidevustatakse viitega olemise jumalikule seadusele, mille käiku inimene ette ei aima. Pidevustamis-, mõistmisprotsess nihutatakse inimesest välja, temast eemale, ent osadus sellega tagatakse jumalausu kaudu.
    • Jaan Undusk, "Rüütel, humanist ja eksistentsialist. Sisseminek "Hingede öösse"" — Karl Ristikivi 75. sünniaastapäevale pühendatud konverentsi materjalid I. Toim. P. Lias. Tallinn: Eesti NSV Kirjanike Liit, 1988: 91–92


Vanasõnad

[muuda]
  • Inimene mõtleb, Jumal juhib (aitab, teab).
    • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929

Kirjandus

[muuda]

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel