Futurism

Allikas: Vikitsitaadid
Růžena Zátková, "Marinetti päike" (1920ndate algus)

Proosa[muuda]

  • Selleks, et ülistada jaapani vaase - või kallima küüneotsa, fajanssi (nagu teie, esteedid), või pilvelõhkujaid (nagu teie, futuristid) - piisab näimisest.
Selleks, et kõnelda Jumalast, päikesest, armastusest - tuleb olla.
Luule on olemine: teisiti ei saa.


  • Õiete muidugi kuulnud futurismist? See on uus vool kunstis. Tema jaatavad põhijooned on veidi segased, kuid eitavad küljed selle eest üliselged. Nad ütlevad: "Maha kõik vana! Maha kõik, mis enne meid on olnud! Maha kõik, mida meie pole teinud ! Maha Hellas, renessaanss, Shakespeare, Goethe, Dostojevski!"
Futuristid unustavad, et nende pääs midagi päris uut ei või olla; kõik on nii või teisiti minevikust päritud, sellest, mis enne neid olnud. Kui nad nüüd minevikule "maha!" karjuvad, siis kõlab see hüüd ka neile enestele. See on hädahüüd!
Ja see hädahüüd tuletab meele Rooma keisri, kes kahetses, et inimesesool üks pää ei ole, sest siis võiks terve soo korraga hävitada. Nagu näete, unustas roomlane, et ta kogu inimesesoo pää raiumisega ka iseenese nupu maha oleks võtnud.
Aga ehk ei pidanudki see keiser ennast inimeseks? Õige! Rooma keisrid olid jumalate järeletulijad, kui mitte jumalad ise; vähemalt said nad surmas jumalateks. Aga ehk oli tal ka aimu üheksateistkümnenda aastasaja üliinimesest? Võimalik! Sest roomlastel oli nii paljustki aimu. Nad olid ajaloo suuremad röövikud, aga rääkisid ainult õigusest, rahvaste õigusest. Selle poolest olid nad täielikud futuristid — tulevikumehed.

Luule[muuda]

Puse-, kuseleb kui hulluke
meie futurismi pulluke.
Soola saba peale, abi rutulist -
raisku läheb muidu futurist!

  • August Alle, "Lendav Pulluke", rmt: "August Alle. Väike Luuleraamat", 1964, lk 103
Vikipeedias leidub artikkel