Gravitatsioon

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
  • Ilmselgelt on kvantgravitatsioon ... arhetüüpiline postmodernistlik teadus.
    • Alan Sokal, "Transgressing the Boundaries: Towards a Transformative Hermeneutics of Quantum Gravity" (1996)
  • Ma olen gravitatsiooni tähele pannud juba väga väiksest peale.
  • Et üks keha tõmbaks teist ligi ilma mingi vahenduseta, on tõesti [---] vastuolu: sest see eeldab mõju milleltki, mida ei ole.”
  • Et üks keha mõjutaks teist kaugelt läbi vaakumi ilma millegi muu vahenduseta, mille kaudu nende mõju ja jõud võiks ühelt teisele kanduda, on minu jaoks nii suur absurdsus, et ma ei usu, et ükski filosoofilisis asjus kompetentselt mõtlemisvõimeline mees eales selle lõksu langeks.
  • Lõpuks, kui katsete ja astronoomiliste vaatluste põhjal üleüldiselt ilmneb, et kõik kehad Maa ümbruses tõmbuvad Maa poole; ja seda kooskõlas aine hulgaga, mida nad igaüks sisaldavad; et Kuu tõmbub samuti Maa poole vastavalt oma aine hulgale; ja kõik planeedid vastastikku üksteise poole; ja komeedid samasugusel viisil Päikese poole; siis peame selle reegli kohaselt üleüldiselt tunnistama, et kõik kehad on varustatud gravitatsiooniprintsiibiga. Sest nähtumustest tulenev argument järeldab kõigi kehade universaalset gravitatsiooni tugevamini kui nende läbitamatust, mille kohta taevastes regioonides pole meil katseid ega ühtki laadi vaatlusi. [---] Mitte, et ma väidaks gravitatsiooni olevat kehadele olemusliku. Nende vis insita all pean ma silmas ei midagi muud kui nende vis inertiae'd. See on kõigutamatu. Nende gravitatsioon kahaneb, kui nad Maast kaugenevad.
    • Isaac Newton, "Principia" kolmas raamat "De Mundi Systemate" ehk "Maailmasüsteemist" (1729, lk 270–271)


Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel