Mine sisu juurde

Jaak Allik

Allikas: Vikitsitaadid

Jaak Allik (sündinud 8. oktoobril 1946 Tallinnas) on eesti teatrikriitik, -juht, lavastaja, tõlkija ja poliitik.

Kirjutised, sõnavõtud ja intervjuud

[muuda]


  • Valitseb ettekujutus, et muuseumide puhul on tegemist vanade asjade ja inimestega, eks seetõttu tõsteti muuseumitöötajate palku ka koos pensionäridega.
    • Jaak Allik, Postimees, 20. mai 1996


  • Mina nimetaksin maavanemaid viieteistkümneks kohalikuks vürstiks oma paleede, tõldade ja õukondadega, kelle võim on kohapeal kaugelt suurem kui omaaegseil parteikomiteede esimestel sekretäridel, sest nende kõrval olid siiski ka täitevkomiteede esimehed.
    • Jaak Allik, "Haldusreformist. Konkreetsemalt", Sõnumileht, 29. jaanuar 1997, lk 6



  • [Linnateatrist:] Inimesed on meil arukad ja loomulikult ei ründa säärastel koosolekutel keegi tippkunstnikust teatrijuhti. Teda pigem kiidetakse ja kallistatakse. Kuid inimesed on meil nii arukad, et nad teavad ka seda, et surnuks kallistamine on üks efektiivsemaid tapmisviise. Teatriajalugu on näidanud, et tippkunstnikust teatrijuht lahkub pärast sääraste koosolekute seeriat tavaliselt ise. Ja teater saab taas tööle asuda tavapäraselt (ideelagedalt).



  • Ükskõik, mida valitsus ka teeks, tõuseb kära, kui rumal ja halb see on, aga kui valitsus midagi ei tee, siis oiatakse: miks ta ometi midagi ei tee.


  • Tegelikkus on selline, et sõltumata sellest, milline partei valimised võidab, ei hoia keegi valitsemiskulude arvelt kahjuks kokku krossigi. Küsimus on selles, et isegi nõustudes sellega, et ametnikkonda võiks ja tuleks vähendada 20 protsendi võrra, on ilmne, et allesjäänud vajaksid samaväärset palgatõusu, muidu kaotab riigiaparaat erasektori suhtes täielikult konkurentsivõime. Endistest ministritest ja peaministritest opositsioonipoliitikud teavad kõike seda sama hästi kui mina, ja seepärast eetilisemad neist ei räuskagi kaasa noorte respublikaanidega odavamast riigist ja kokkuhoiust avaliku sektori arvelt.
    • Jaak Allik, "Jüri Mõis ja mõisa köis", Eesti Päevaleht, 4. jaanuar 1999, lk 2


  • Peaminister ei väsi kinnitamast, et õpetajate palgavaesuse põhjus on see, et meil läheb liiga palju haridusraha "betooni" ehk siis uute koolide ehitamisele ja liiga suurte vanade majade korrashoidmisele. Seda kinnitavat ka fakt, et Euroopa Liidus keskmiselt on riikide hariduskulud 4,9 protsenti, meil aga lausa 6,5 protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Selle müüdi põrmustas hiljuti Eiki Nestor ühes oma Facebooki postituses, viidates, et pole korrektne võrrelda Eesti hariduskulusid näiteks Hollandi või Taani omadega, sest seal elab samal pindalal mitu korda rohkem rahvast kui hajaasustusega Eestis. Meie koolimajade võrk peabki olema suurem, et lapsed kooli jõuaksid ja seejuures ka transpordikulud jõukohaseks jääksid.
  • 600 normkohale ehitatud Viljandi gümnaasium võtab igal aastal oma maakonnast vastu umbes 170 õpilast, millele lisandub enamasti 10–20 õpilast teistest maakondadest. Haridusministeeriumile pinnuks silmas olevatesse Suure-Jaani, Tarvastu, Abja-Paluoja ja Karksi-­Nuia kooli gümnaasiumiossa astub aastati stabiilselt kokku umbes 60 noort, kellest paljud ei saa just majanduslikel põhjustel kodukohast lahkuda. Gümnaasiumiosa sulgemine neis koolides jätaks nad ilmselt keskharidusest ilma, kusjuures ärgem unustagem, et valitsuskoalitsiooni lepingus seisab ka kavatsus tõsta kohustuslik kooliiga 18. eluaastani.

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel