Mine sisu juurde

Jane Goodall

Allikas: Vikitsitaadid
Jane Goodall, 2015.

Jane Morris Goodall (sünninimi Valerie Jane Morris-Goodall, esimese abielu ajal paruness Jane van Lawick-Goodall; sündinud 3. aprillil 1934 Londonis) on Briti etoloog, antropoloog ja primatoloog, täpsemalt maailma tuntuim šimpansiuurija – ilmselt ka šimpanside seas.

Kirjutised[muuda]

 • Kui ma sellele kõigele mõtlesin, lendas mu aknatagusele toidulauale väike punarind oma reipa punase rinnaga. Kahvatus hommikuvalguses nägin teda üsna vaevu. Ja enne, kui ta võttis nokatäie toitu, istus ta seal õrrel ja laulis otse oma pisikesest südamest. See õrn lummav hommikupalvus leidis tee minu hinge. Sain aru, et ta tõi mulle sõnumi: ta tuletas mulle meelde, et maailmas on ikka veel palju sellist, mille nimel tasub võidelda. Nii palju ilusat, nii palju suurepäraseid inimesi, kes töötavad selle nimel, et kahju heaks teha ja kannatusi leevendada. Ja nii paljud noored on pühendunud selle maailma paremaks muutmisele. Kõik töötavad üheskoos selle nimel, et meid innustada ja anda meile lootust: kui me kõik oma osa anname, pole veel hilja asju paremuse poole pöörata.
 • Nii et see ongi sõnum, mida ma praegu teiega jagan lootuses, et kogu 2018. aasta kestel leiame jõudu meid ümbritsevast ilust. Selle asemel, et me ümber ilmnevast teadmatusest ja kurjusest heituda ja abituks muutuda, saame tugevamaks headuse ja armastuse toel, mis on samuti kõikjal. Nii suudamegi meile kingitud elu, et muuta maailma iga päev natuke paremaks.


 • Pidage meeles – kui olete tõesti ja päriselt otsustanud loomadega töötada, siis mingil moel leiate varem või hiljem selleks võimaluse. Kuid te peate seda meeleheitlikult tahtma, kõvasti töötama, võimalusi ära kasutama ja ei tohi kunagi alla anda. (lk 113)
  • Jane Goodall, "My Life with the Chimpanzees", 1996


 • Ärgem unustagem, et inimarmastus ja kaastunne on samavõrd sügavalt juurdunud meie kui primaatide pärandis ning selleski vallas on meie tunded suuremat suurusjärku kui šimpansitel. (lk 215)
 • Mida rohkem me saame teada mitte-inimesest loomade, eriti keeruka aju ja vastavalt keerulise sotsiaalse käitumisega loomade tõelisest olemusest, seda rohkem tõstatuvad eetilised probleemid seoses nende kasutamisega inimeste teenistuses – olgu see siis meelelahutuseks, "lemmikloomadena", toiduna, uurimislaborites või mis tahes muul otstarbel, millele me neid allutame. (lk 245)
  • Jane Goodall, "Through a Window: My Thirty Years with the Chimpanzees of Gombe", 2000


 • Suurim oht ​​meie tulevikule on apaatia. Me ei saa eeldada, et vaesuses ja teadmatuses elavad inimesed muretseksid maailma päästmise pärast. Meie jaoks, kes me suudame seda ajakirja lugeda, on asjalood teistmoodi. Meie saame oma planeedi säilitamiseks midagi ära teha.
 • Kas saame apaatiast üle? Jah, aga ainult siis, kui meil on lootust. Üks põhjus lootuseks peitub inimese intellektuaalsete saavutuste erakordses olemuses. Sada aastat tagasi jäid mõtted Boeing 747-st, inimesest Kuul ja internetist ulme valdkonda. Ometi oleme meie nüüd näinud kõike seda ja palju-palju muudki. Niisiis, nüüd, mil seisame lõpuks silmitsi kohutava kahjuga, mille oleme oma keskkonnale tekitanud, teeb meie leidlikkus tehniliste lahenduste leidmiseks ületunde. Kuid tehnikast üksi ei piisa. Peame tegelema ka oma südamega. Ja see toimub praegu kogu maailmas.
 • Meil ​​on tohutu võim, meil jõukate ühiskondade esindajatel, meil, kes tekitame kõige rohkem keskkonnakahju. Sest meie oleme tarbijad. Me ei pea ostma tooteid halva keskkonnapoliitikaga ettevõtetelt. Meie abistamiseks ühendab internet väikseid rohujuuretasandi liikumisi, et inimesed, kes kord tundsid end eraldatuna, saaksid võtta ühendust teistega, kellel on sama mure.
 • Tunnen sügavat häbi, kui vaatan oma lastelastele silma ja mõtlen, kui palju kahju on Maale tehtud sestsaati, kui mina nendevanune olin. Igaüks meist peab praegu pingutama nii palju kui võimalik, et haavu ravida ja allesjäänu päästa.


 • Tänapäeval on üldtunnustatud seisukoht, et kuigi kõige varasemad inimesed arvatavasti sõid liha, ei mänginud see nende toidusedelis tõenäoliselt olulist rolli. Taimed olid palju olulisemad toiduallikad.
  • Jane Goodall, "Harvest for Hope", 2006


Intervjuud[muuda]

 • Vähim, mida ma teha saan, on rääkida sadade šimpanside eest, kes praegu istuvad küürus, õnnetuna ja lootuseta ning vaatavad surnud silmadega välja oma raudsetest vanglatest. Nad ei saa enda eest ise rääkida.
  • Jane Goodall, cit. via: Janelle Rohr, "Animal rights: opposing viewpoints", 1989, lk 100 • Selle pandeemia, mida ennustati juba ammu, on põhjustanud meie hoolimatus looduse vastu ja lugupidamatus loomade vastu, kellega peaksime planeeti jagama.
  • Jane Goodall, intervjuu: "Jane Goodall says 'disrespect for animals' caused pandemic", Yahoo News, 11. aprill, 2020


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel