Leidlikkus
Ilme
Proosa
[muuda]- Kavalust, mis kuulub leidlikkuse juurde, kasutatakse pahatihti seetarvis, et sellesama leidlikkuse nappust korvata ja tema võimsamat varianti teistes inimestes üle trumbata.
- Giacomo Leopardi, "Mõtted". Tõlkinud Maarja Kangro. LR 3–4, 2008, lk 119
- Näha, kuidas tema toredast, haritud, kord nii austatud ning imetletud naisest saab toimekas koduperenaine, käed ja pea alatasa hõivatud kodutööde ja majandamismuredega, mõjus isa hingele nagu rist ja viletsus. Valmisolek, millega ema oma kohustusi täitis, rõõmsameelsus, millega talus saatuselööke, ning headus, mis ei lasknud ühtki katsumust mehe süüks arvata, ainult süvendasid selle leidliku enesepiinaja kannatusi. Nii näris mõte ihu, kurnas närvikava, see omakorda tegi mõtted üha painajalikumaks, kuni tervis nende mõjul ja toimel tõsiselt halvenes ja mitte keegi ei suutnud isa veenda, et meie olukord pole ju pooltki nii sünge, nii lootusetu, kui tema haiglaslik kujutlusvõime talle ette maalib.
- Anne Brontë, "Agnes Grey" (1847) tlk Ragne Kepler ja Anne Lange, 1998, lk 8-9
- Peremees oli George'i rentinud tööle kotivabrikusse, kus noormees oma [[osavus99e ja leidlikkuse tõttu sai peagi kuulsaks kui parim tööline kogu tehases. Ta leiutas kanepipuhastamismasina, mis tema haridust ja elutingimusi arvesse võttes ilmutas küllaltki suurt taipu mehaanikas.
- Kui nägus ja meeldivate kommetega inimene oli ta vabrikus üldiseks lemmikuks. Sellest hoolimata polnud George seaduse silmis inimene, vaid ese, ja kõik tema väljapaistvad anded allusid ta jõhkra, kitsarinnalise, türanliku peremehe meelevallale. See isand, saanud kuulda George'i kuulsast leiutisest, ratsutas vabrikusse, et näha, millega see taibukas inventariüksus on hakkama saanud. Vabrikant võttis ta vastu suure vaimustusega ja õnnitles teda, et tal on nii väärtuslik ori.
- Omanikule näidati kogu vabrikut ja George tutvustas teda masinatega. George, olles ülevas meeleolus, rääkis nii ladusalt, seisis nii sirgelt ja nägi välja nii meeldiv ning mehelik, et tema isandal tekkis ebamugav alaväärsustunne. Milleks oli orjal vaja mööda maad ringi kolada, masinaid leiutada ja härrasmeeste keskel pead püsti hoida? Sellele teeb ta kohe lõpu. Ta võtab George'i enda juurde tagasi ja paneb teda maad kõplama ning kaevama, et vaadata, "kas ta siis veel nina püsti ajab". Niisiis nõudis ta korraga George'i palka ja tegi teatavaks oma kavatsuse teda koju viia, rabades sellega nn vabrikanti kui ka kõiki töölisi. (lk 15-16)
- "Oh jaa! Masina, mis säästab tööjõudu, eks ole? Usun küll, et ta selle leiutas! Ainult neeger võiski selle leiutada! Nad on ise kõik vaid tööd säästvad masinad — viimane kui üks. Ei, nüüd kõmbib ta koju!" (lk 16)
- Harriet Beecher-Stowe, "Onu Tomi onnike", tlk Minni Nurme, 2. trükk, 1975
- Keegi ei tea tavalise reisikoti mahutavust enne, kui äärmine häda sunnib inimest kogu oma leidlikkust appi võtma, et iga ese kõige väiksemate võimalike mõõtmeteni kokku suruda. Minul õnnestus oma kotti pakkida kaks reisimütsi, kolm loori, sussipaar, täielik kogu tualetitarbeid, kirjutuslauagarnituur, sulepead, pliiatsid ja kirjapaber, juuksenõelad, nõelad ja niit, hommikumantel, tennisejakk, väike plasku ja joogitops, mitu komplekti aluspesu, terve hulk taskurätikuid ja puhtaid rüüse ning kõige suurema ja jäigema esemena purk koldkreemi, mis pidi hoidma mu näonahka pakatamast mitmesugustes ilmastikutingimustes, millega pidin kokku puutuma.
- See koldkreemipurk oli mu hukatus. Näis, et see hõivab kotis rohkem ruumi kui miski muu ja satub alati just sellisesse kohta, kus takistab mul kotti sulgemast. Käe peal oli mul siidist vihmamantel, ainus varustus vihmase ilma puhuks. Tagantjäreletarkus ütles, et võtsin kaasa pigem liiga palju kui liiga vähe kraami.
- Nellie Bly, "Seitsmekümne kahe päevaga ümber maailma". Tõlkinud Riina Jesmin. LR 23–25/2021, lk 9–10
- Üle joosta võib igaüks, aga tagasijooksmine nõuab juba teatud leidlikkust.
- Anyone can rat, but it takes a certain amount of ingenuity to re-rat.
- Winston Churchill 1923. või 1924. aastal, pärast naasmist konservatiivide sekka, olles vahepeal tegutsenud liberaalide parteis (cit. via Kay Halle, "Irrepressible Churchill", 1966, lk. 52–53)
- Võimatu on teha midagi lollikindlaks, sest lollid on haruldaselt leidlikud. (Murphy seaduse tuletus, lk 11)
- Kui inseneripraktikas on ohutusfaktor käsitsemiskogemuste tõttu viimase piirini viidud, avastab leidlik loll jalamaid võimaluse seda piiri ületada. (Filosoofiliste inseneride rahvusvahelise seltsi soovitatavate töövõtete komitee universaalsed seadused naiivsetele inseneridele, lk 19)
- Kui sisendikontroll on programmeeritud välja viskama kõiki vigadega andmeid, avastab leidlik loll viisi, kuidas vigaseid andmeid sellest mööda toimetada. (Troutmani programmeerimispostulaadid, lk 25)
- Arthur Bloch, "Murphy seadus", tlk Toomas Niit, LR 40/1982
- Seekord ei katkestanud teda aga enam vanainimene, vaid hoopis tuletõrjeauto, mis huilates mööda tänavat lähenes. Siis kriiksusid pidurid, auto peatus ja väravast astus sisse naaberlinna tuletõrje ülem. Tõsise ja piduliku näoga astus ta naksitrallide juurde.
- "Lubage teid autasustada aurahadega kassivastases võitluses ülesnäidatud vapruse ja leidlikkuse eest," ütles ta. "Aurahad on valmistanud meie kõige parem kullassepp ja neil on kassi pilt peal, et oleks aru saada, millise kangelasteo eest nad on välja antud. Soovin teile ka edaspidiseks edu ja tugevat tervist."
- Nende sõnade juures surus ta kordamööda kõigi naksitrallide kätt ja kinnitas neile aurahad rinda.
- Naksitrallid kummardasid vaikides.
- Eno Raud, "Naksitrallid", esimene raamat, 1984, lk 86
- Tilden oli olnud sõjaväes, siis aga anti talle justkui pensioni asemel Vahtkonna ülema ametikoht - ja ei ole hea, kui võmme juhib selline inimene. See tähendab, et ta ootab käske "võimudelt" ja ka täidab neid, samas kui Vimes pidas paremaks võimudelt küll käske oodata, kuid siis need käsud läbi tiheda terve mõistuse sõela lasta, lisades neile omalt poolt helde käega leidlikku taipamatust ja võib-olla isegi algusjärgus kurtust, kui olukord nõudis, sest võimud laskuvad harva päriselu tasandile.
- Terry Pratchett, "Öövahtkond". Tõlkinud Allan Eichenbaum, 2008, lk 62
- Huvitav on jälgida laste leidlikkust, kui neil ühel tunnil pille polegi. Nad saavad tunda, et elus leidub igas olukorras väljapääs.
- Ave Kumpas, intervjuu: Regina Hansen, "Ave Kumpas on veendunud, et beebi on tunduvalt targem kui täiskasvanud arvata oskavad", EPL, 15.01.2000
- Kas saame apaatiast üle? Jah, aga ainult siis, kui meil on lootust. Üks põhjus lootuseks peitub inimese intellektuaalsete saavutuste erakordses olemuses. Sada aastat tagasi jäid mõtted Boeing 747-st, inimesest Kuul ja internetist ulme valdkonda. Ometi oleme meie nüüd näinud kõike seda ja palju-palju muudki. Niisiis, nüüd, mil seisame lõpuks silmitsi kohutava kahjuga, mille oleme oma keskkonnale tekitanud, teeb meie leidlikkus tehniliste lahenduste leidmiseks ületunde. Kuid tehnikast üksi ei piisa. Peame tegelema ka oma südamega. Ja see toimub praegu kogu maailmas.
- Jane Goodall, "The Power of One", Time, 26. august 2002
- Häkatonlaste ind meenutab veidi nagu paanikas ostlemist: kui igapäevased tugistruktuurid varisevad, tekib intuitiivne vajadus kuhjata kokku nii palju krohvi ja ehitusmaterjali kui võimalik, et iga pragu tihedalt kinni toppida ja ühtlasi ühiskond uuesti üles ehitada. Aga postid ju veel kannavad ja enamjaolt piisab "probleemide lahendamiseks" koduste ressurssidega tehtud väikestest liigutustest, mis mõjuvad tänu tuttavlikkusele leidlike ja arusaadavatena. Lugesin kuskilt möödaminnes lugu õpetajast, kes kasutas kodutingimustes videoloengu salvestamisel tahvlina oma külmkapiust. See lahendus kõnetab tükk maad rohkem, kui näiteks häkatonil sündinud kohmakapoolne digijoonistamise rakendus VidED.
- Maria Muuk, "Viirushaigus ei ole ainult disainiväljakutse", Sirp, 17.04.2020