Mine sisu juurde

Kärp

Allikas: Vikitsitaadid
Leonardo da Vinci, "Daam hermeliiniga" (u 1490)
Värvitahvel teosest British Mammals (1921)
Bruno Liljefors, "Kärp metsvindiga" (1888)

Kärp, rahvasuus ka lahits ja hermeliin, (Mustela erminea) on ilus ja osav nirgist veidi suurem kiskja.

Proosa[muuda]

  • Ida tänas igat kinkijat võluva südamlikkusega ja silitas aeg-ajalt oma õrnade sõrmedega mõne talutüdruku punaseid põski. Mitmed lapsed olid talle toonud linde, mida nad ise olid kasvatanud - üks neist hoidis oma pisikeste käte vahel tervet pesatäit ööbikuid, kuid Ida nõudis, et nad tagasi viidaks sinna, kust nad pärit olid, soovimata jätta linnupoegi ilma oma emast ning metsa oma kaunimatest lauluhäältest. Ma märkasin, et üks kuueteistkümne-kaheksateistkümne-aastane poiss hoidis käte vahel väikest täiesti valget kärpi, ta oli loomakese ise taltsutanud ning nüüd ulatas ta selle punastades Idale.
  • Barbara Juliane von Krüdener, "Valérie", tlk Ülo Treikelder, 2003, lk 51-52


  • Osteti väga hea kalev — ja pole ka ime, sest sellest oli mõeldud juba pool aastat ja harva möödus mõni kuu, kui ei astutud poodidesse hindu kuulama; see-eest siis Petrovitš ise ütles, et paremat kalevit pole üldse olemaski. Voodriks valiti kalingur, kuid nii vastupidav ning tihe, et see Petrovitši sõnade järgi oli veel paremgi kui siid, väljanägemiselt aga isegi kenam ja läikivam. Kärpi ei ostetud, sellepärast et see oli tõesti kallis, selle asemel aga valiti kass, kõige parem, mis poes üldse saada oli, kass, millist eemalt võis igal ajal kärbiks pidada.
    • Nikolai Gogol, "Sinel", tlk J. Tamm, rmt: "Jutustused", 1970, lk 178


  • Kui kärp asub elama mõnda majapidamisse, siis võib kindel olla, et varsti jäävad kassid seal tegevuseta. Hiirekütina on kärp kassist muidugi etem, sest ta pääseb ju ka nendesse urgastesse, kuhu kassi küünised ei ulatu.
Vaenlasi peale tugevate röövlindude nirgil ja kärbil peaaegu ei ole. Neid üliosavaid ja -vilkaid loomi ei saa teised kiskjad lihtsalt kätte. Kepiga nirki või kärpi taga ajama minna ei ole mõtet. Pealegi võivad nad olla ohtlikud. Loodusteadlane Manteuffel on kirjeldanud juhtumit, kus jões ujuvat kärpi taheti paadist aeruga lüüa. Kärp pöördus paadi poole, kargas aeru külge kinni, ronis seda mööda välgukiirusel paati ja tungis aerutajale kallale!


  • [Tiffany:] "Aga nad on väga ustavad, enamasti abivalmis, heasüdamlikud, kui pole alkoholi saanud, ausad, olenevalt sellest, kuidas aususe mõistet võtta, ja lõppude lõpuks tuleb tunnistada, et just nemad tutvustasid maailmale friteeritud kärpi."
"Mis see kärp on?" küsis proua Proust.
"Noh, ee... kas te nirki teate? Kärp on väga nirgi moodi."
Proua Proust kergitas kulme. "Kallis tüdruk, ma pean oma teadmatust karpidest ja nirkidest kalliks. See kõlab väga maavärgi moodi. Mina maad ei kannata. Liiga palju rohelist tekitab mul sapise tunde," ütles ta, heitis pilgu Tiffany kleidile ja judistas end.


  • Nad jälgisid kärbi askeldusi. Sellel oli vana sauna all pesa. Kärp traavis mööda õue ringi, otsis vesirotte. Korra kakles ta harakaga, kes oli julgenud tulla pesale liiga lähedale.
Kui harakas ära lendas, tassis kärp oma kolm poega ükshaaval vana sauna juurest elumaja palkoni alla. Keset õue, esimest poega tuues, nägi kärp, et Elina ja Pöllö vahivad teda. Ta jäi seisma. Hindas olukorda, poeg hambus. Siis jätkas teed ja lipsas palkoni alla.
  • Juhani Karila, "Väikese haugi püük", tlk Sander Liivak, 2021, lk 279

Kirjandus[muuda]

Vaata ka[muuda]