Mine sisu juurde

Konjak

Allikas: Vikitsitaadid
Albert Anker, "Vaikelu kohvi ja konjakiga" (1877)

Konjak on Prantsusmaal Cognaci piirkonnas toodetud viinamarjaveini destilleerimisel saadud kange alkohoolne jook, mujal toodetud samalaadset jooki nimetatakse brändiks.


Proosa[muuda]

  • [Melesk:] "Tee teisele, mis tahad, et sinule tehtaks. Jällegi ilus! Aga see kõlbab ainult inglitele, mitte inimestele. Selles sõnas on selle oletus või eeldus, mida mõeldakse saavutada. Aga kui ma oleks juba ingel, milleks see sõna siis? Ma olen lihtsalt inimene, armastan piiritust, konjakit, morfiumi, kokaiini, oopiumi ja muid niisuguseid asju; armastan rikkust, toredust, lõbu, prassimist, teiste kulul elamist ja karjun kõigis euroopa ja teiste maailmajagude parlamentides, et seda mulle muretsetaks ning võimaldataks. On ju nii või ei ole, mis sa arvad?"
"See on nii," kinnitas Indrek, "ja selles ongi kogu õnnetus."


  • Umbes viie minuti kaugusel häärberist seisis tööhobuste tall ning mu mees oli palunud, et ma hoiaksin esimesel tallipoisil silma peal, sest too ei olevat eriti usaldatav. Ühel õhtul, kui oli juba pime, läksin kohusetundest ajendatuna talli juurde. Esimene tallipoiss lebas külma maa peal ja oigas kohutavalt. Ehmusin, jooksin majja tagasi ja tulin tagasi oma universaalravimi, konjakiga. Toetasin haiget nii hästi kui suutsin ning jootsin teda ettevaatlikult konjakiga. See näis talle hästi mõjuvat ning ma tundsin juba rõõmu oma arstivõimetest, kui äkki ilmus valitseja. Ta vaatles liigutavat pilti ja küsis siis hämmastunult: "Mis te teete, armuline proua? Mees on niigi maani täis!"


  • "Hebe, Erisel hakkas paha. Andke talle kaks supilusikatäit konjakit minutis ja harjutage teisi inimesi ettevaatlikult mõttega, et umbes tunni aja pärast on ta purjus."
"Kuidas, palun?" küsis hämmastunud tüdruk.
"Kohutavalt," lausus doktor Vlach ja rahulolevat grimassi tehes läitis ta oma Virginia sigari.


Luule[muuda]

Vaikne õhtu. Voodi kodumaine.
Klaasikene kuuma gruusia teed.
Väike konjak, sotsialistlik naine
hilisõhtul, pärast kabareed.


Lennukeis sünnivad luuletused.
Carlos Fuentes pidavat loenguidki pidama
            pealpool pilvi
Miljonär Gabo andmeil tulevat lovemaking
    õhulaeval oivaliselt välja.
Miks mitte siis luuletused.
Paras aeg on alustada, kui 1. klassi konjak
            pea juba pöörlema paneb.

  • Jüri Talvet, "Lennukiunenägu" kogus "Hinge kulg ja kliima üllatused" (1990)


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel