Koor

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

See artikkel räägib rammusast piimatootest; puu osa kohta loe artiklist Puukoor, pähkli osa kohta artiklist Pähklikoor, vahu osa kohta artiklist Vahukoor, laulu osa kohta artiklist Laulukoor.

Proosa[muuda]

  • Taewataat tegi inimese mullast, aga daanlase tegi ta suhkrust. Ja Hans Kaspar Jebbeseni oli ta iseäranis magusast suhkrust teinud, sõtkudes alkoholi käekasteks tarwitades. Kui magusad peawad weel Daani Eewad olema! olen ma sagedaste mõelnud, sest need on suhkrust ja rõõsast koorest tehtud.
  • Olgugi et olin Devonshire’i elama asumisest saadik tarbinud tohutus koguses Devonshire’i koort, oli keetmata koor tegelikult veelgi maitsvam. Kui Nan oli minu juures Torquays külas, oli meil kombeks külastada üht linna meiereidest, kus jõime kumbki klaasitäie piimaga pooleks tembitud koort. Kui mina tema juures Abneys külas olin, tavatsesime käia kodufarmis ja juua poolepindiste kannude kaupa koort. Neid joomatuure jätkasime kogu elu ja mul on veel praegugi meeles, kuidas Sunningdale’is ostsime endale papist koorepakid, mille me golfiklubi hoone ees istudes tühjendasime, oodates, millal meie abikaasad oma partiid lõpetavad.
    • Agatha Christie, "Minu elu lugu". Tõlkinud Laine Hone, toimetanud ja luuletused tõlkinud Helve Võsamäe. Sinisukk, 1996, lk 149

Luule[muuda]

Igaüks on ihuüksi sõjas.
Kelle vastu? Enda. Kelle poolt?
Üheaegselt kumbki oma majas
külaliste ootel klopib koort.
    
Arva, kas neid tuleb? Pole tähtis,
nagu pole tähtis vahukoor.
Rõdult näeme öösel samu tähti.
Ikka nähakse, kui oled noor.

  • Doris Kareva, "Hoia elust kinni hammastega" kogust "Päevapildid" (1978)

Vanasõnad[muuda]

  • Kel hool, sel koor.
  • Kook tahab koort, sepik selget, kakk kaunist, puder parast.
    • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929