Putukas

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Sitikas)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Magdalena van den Hecken (1615-1650ndad), "Putukaetüüdid", s.d.
Margaretha de Heer, "Putukad roosi ümber" (1655)
Maria Sibylla Merian (1647–1717), "Kedriklase metamorfoos", s.d.
Amalie Kärcher, "Vaikelu puuviljade ja putukatega" (1869)

Putukad (Insecta, ka Hexapoda) on liigi- ja vormirikas loomade klass lülijalgsete hõimkonnast. Maailmas on teada üle miljoni liigi putukaid, Eestis umbes 14400. Putukate hulka kuuluvad nt mesilased, kiilid, liblikad, sipelgad, kärbsed ja täid.

Proosa[muuda]

  • "Tere ka, üleaedne," julges uus Vargamäe peremees vanale öelda, kes teda pika pilguga mõõtis.
"Mis su tere, va sitikas, kua maksab," vastas Pearu. "Või sina oledki…"


  • "Sina ei saa millestki aru!" rääkis Indrek nüüd nagu alistudes. "Sina teed kõik pisikeseks ja näruseks, teed naisest värvitud ja mehest värvimata putuka ja arvad, nüüd on kõik probleemid lahendatud. Jumal sinuga ning sinu inimesega! Sündigu ta putukana ja elagu putukana, aga ärgu ta siis pirisegu, kui teda tabab ka putuka surm."
"Kui putukas, siis putukas," ütles Karin, "ainult kui mees ja naine oleksid ühesugused."  • Kui me jätkame sama rada kui siiani, on viga meie ahnuses — kui me end ei paranda, siis me kaome maakeralt ja meid asendab putukas.
  • If we go on the way we have, the fault is our greed — if we are not willing — we will disappear from the face of the globe, to be replaced by the insect.


  • Mõistatuslik, hirmutav ja ligitõmbav putukate maailm äratab minus tänini kummalisi tundeid: ma arvan, et just putukad oma erakordselt aeglase evolutsiooniga ja hämmastava ellujäämisvõimega on ükskord meie planeedi viimsed asukad. Kahtlemata on neil olemas intellektuaalsed võimed, kuid see maailm jääb meile igavesti suletuks.
    • Juri Lotman, "Mitte-memuaarid". Tõlkinud Malle Salupere. Akadeemia nr 3/2007Vanasõnad[muuda]

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel