Täi
Mine navigeerimisribale
Mine otsikasti


Proosa[muuda]
- "Mina tapsin ju ainult täi, Sonja, kasutu, jälgi, kahjuliku täi."
- "See tähendab, inimene on täi?"
- "Ka mina tean ju, et pole täi," vastas Raskolnikov imelikult talle otsa vaadates.
- Fjodor Dostojevski, "Kuritöö ja karistus", V osa, IV peatükk. Tõlkinud A. H. Tammsaare
- "Ei midagi!" ütles Laane. "Näe, mina tean seda," lisas ta uhkustavalt juurde ja tahtis veel midagi öelda, aga teda segas Vutt, kes üsna süütult küsis:
- "Aga kuidas on täi ladinakeeli?"
- "Mis?!" hüüdis Laane nagu ehmunult vastu ja katkestas jutu.
- "Tähendab, seda sa ei tea," ütles Vutt. "Aga seda peaksid sa teadma, sest selle sõna õpetab vana Gorilla oma poegadele kõigis keeltes kõige enne kätte."
- "Ära sõima," ütles Laane.
- "Kuis ma siis sõiman," vaidles Vutt vastu, "täitand gorilla sa ju oledki. Iseasi, kui ma oleks öelnd spiritist, see on sinu sõimunimi."
- "Kuule, ma annan sulle ühe," ähvardas Laane.
- "Ära anna, ronivad isegi teistele peale," vastas Vutt, kes peale Laane lahkumist seletas Indrekule: "Pane sa tähele: kui leiad mõne hallivatimehe, siis tea, see on sellelt. Tappa neid ei tohi, sest need on nagu prussakad; niipea kui hakkad tapma või põletama, ronivad hullemini kallale. Tulevad karjas! Aga pane ilusasti õrnalt ja elavalt peremehe juure tagasi, siis enam ei tule, ei roni."
- Aga hiljem õppis Indrek omal kehal tundma, et tee, mis tahad, ikka ronivad ja mitte ainult Gorillalt, vaid ka Harakalt, sest ka tema kasvatas neid. Ühel olid ainult suuremad ja tumedamad, teisel väiksemad ja valgemad, midagi linaluu taolist.
- "Suurest mustusest," öeldi esimese kohta.
- "Suurest vaevast," arvati teisest.
- A. H. Tammsaare, "Tõde ja õigus" II, 9. peatükk
- Mul oli muidki tööülesandeid: pidin Leonardot kliinikus aitama, aitama tal teha ka igapäevast täikontrolli. Nois paigus, kus tähniline tüüfus levis surmatoova nakkushaigusena, osutus seda laadi protseduur hädavajalikuks. Ülesanne ei olnud kuigi meeliköitev: tuli barakid läbi käia, kõik pidid end vööni paljaks koorima ja särgi ette näitama, sest täidel oli kombeks voltide ja õmbluste vahel pesitseda ja sinna muneda. Kõnealust sorti täil on seljal punane laik ning üks pilalugu, mida meie patsiendid väsimatult korrutasid, kinnitas, et kui laiku läbi kohase suurendusklaasi vaadata, pole see miski muu kui tilluke sirbi ja vasara kujutis. Selliseid täisid kutsutakse ka jalaväelasteks, kusjuures kirpe kutsutakse suurtüki- ja sääski lennuväeks, lutikaid langevarjuriteks ning satikaid sapöörideks. Vastav venekeelne sõna on "vši"; seda teatas Marja, kui ta andis mulle teise klade, kuhu pidin märkima täitanute nimed, arvuliselt ära näitama, kui palju neid päevas on avastatud, ja punasega alla joonima, kellel on korduvalt söödikuid avastatud.
- Primo Levi, "Hingetõmbeaeg". Tõlkinud Mailis Põld. Vagabund, 2004, sari "Luukamber", lk 189-190
- Isegi Kihnu Jõnn, kelle nimega on tihedalt seotud Eesti purjelaevanduse ajalugu, kes oli kapten, kes oli kaks korda kapten, sattus hämmingusse, kui junga talle kiikri klaaside vahele täi pani. Ta küsis oma tüürimehelt:
- "Kust sai siia, keskele Atlandi merd, see kuue-aeru paat? Ning miks ta on nina taeva keeranud ega hoia pead vastu lainet?"
- Juhan Smuul, "Muhulaste imelikud juhtumised Tallinna juubeli-laulupeol". Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus, 1963, lk 29
- Ta meenutab mulle täid kiilaspeal. Ümberringi särab - aga tema on ikka täi.
- Stanisław Jerzy Lec, "Sugemata mõtted". Tõlkinud Aleksander Kurtna ja Arvo Valton. Loomingu Raamatukogu 48/1977, lk 10
Luule[muuda]
Loobumuslättest juues
sa heledam ingleist näid.
Kuid kõrbepühaku kuues
virgad on sigima täid.
- Heiti Talvik, "Jumalate hämaras" 4 kogus "Kohtupäev" (1937)