Mine sisu juurde

Emma Goldman

Allikas: Vikitsitaadid
Emma Goldman (1910)

Emma Goldman (27. juuni 1869 – 14. mai 1940) oli Leedu päritolu juudi perekonnast anarhist ja kommunist, üks esimese laine feministe. Goldmanil oli oluline roll anarhismi arengus, ta tegutses USAs, Venemaal, Prantsusmaal ja Hispaanias.

Proosa

[muuda]
  • Inimese kasvamise ja arengu ajalugu on ühtaegu kohutava võitluse ajalugu, mida peab iga uus mõte, mis kuulutab säravama koidiku lähenemist. Hoides raudse jõuga kinni traditsioonist, ei kõhkle Vana kunagi kasutamast kõige räigemaid ja julmemaid vahendeid, viivitamaks Uue saabumist, mis iganes vormis või ajal see ka esineks. Me ei pea siirduma kaugesse minevikku, et näha, kui tohutu vastuseis, raskused ja katsumused kuhjatakse iga edumeelse mõtte teele. Piinapink, pöidlakruvi ja nuut on endiselt meiega, nagu ka vangirõivad ja ühiskondlik raev, neid kõiki ühendab vandenõu vaimu vastu, mis rahumeeli edasi marsib.
  • Anarhism: uue ühiskonnakorralduse filosoofia, mis põhineb vabadusel, mida inimtekkeline seadus ei piira; teooria, mille kohaselt kõik valitsuse vormid toetuvad vägivallale ning on seetõttu valed ja kahjulikud ning samuti tarbetud.
  • ANARCHISM:—The philosophy of a new social order based on liberty unrestricted by man-made law; the theory that all forms of government rest on violence, and are therefore wrong and harmful, as well as unnecessary.


  • Armastus, elu tugevaim ja sügavaim element, lootuse, rõõmu ja joovastuse tooja; armastus, kõikide seaduste ja tavade rikkuja; armastus, inimsaatuse kõige vabam, kõige võimsam kujundaja; kuidas võiks seesugune kõigeväeline jõud olla sünonüümne selle väikese haleda Riigi ja Kiriku sigitatud umbrohuga - abieluga?
Vabaarmastus? Justkui armastus saaks olla midagi muud kui vaba! Inimene on ostnud endale ajud, kuid miljonitel kogu maailmas pole õnnestunud osta armastust. Inimene on alistanud endale kehad, kuid kogu maapealne vägi ei ole suutnud alistada armastust. Inimene on vallutanud terved rahvad, kuid tema sõjaväed pole suutnud vallutada armastust. Inimene on pannud ahelaisse vaimu, kuid jäänud täiesti abituks armastuse ees. Kõrgel troonil, kogu hiilguse ja säraga, mida tema kuld osta võib, on inimene ikkagi vaene ja mahajäetud, kui armastus temast mööda läheb. Ja kui see jääb temaga, kiirgab vaeseimgi hurtsik soojust, elu ja värvi. Nõnda on armastusel maagiline vägi muuta kerjuski kuningaks. Jah, armastus on vaba; üheski teises atmosfääris see elada ei saa.


  • Daamid ja härrad, ma tulin siia, et jõudumööda vältida teie tunnetel tallamist. Kavatsesin tegeleda üksnes põhilisima majandusküsimusega, mis suunab meie elusid hällist hauani, sõltumata meie usust või moraalsetest vaadetest. Näen nüüd, et see oli viga. Lahingusse minnes ei saa muretseda kellegi tunnete riivamise pärast. Nii et siin on mu vastused: Ma ei usu Jumalasse, sest ma usun inimesse. Mis tahes vigu tal ka oleks, on inimene näinud tuhandeid aastaid vaeva, et parandada äpardusi, mille on teinud teie jumal.
Mis valitsejate tapmisse puutub, siis see enamasti ei tasu vaeva. On siiski mõned isevalitsejad, kelle oleksin valmis tapma mis tahes viisil, mis vaid minu võimuses oleks. Need on Vaimupimedus, Ebausk ja Silmakirjalikkus - kõige õelamad ja türanlikumad valitsejad kogu maailmas. Mis puudutab härrasmeest, kes küsis, kas vabaarmastus ei rajaks rohkem hooramaju, siis minu vastus on järgmine: need kõik jäävad tühjaks, kui tulevased mehed näevad välja nagu tema.
  • Vastused publiku küsimustele Detroidis 1898. aastal peetud kõne ajal; raamatus: "Living My Life" (1931), lk 207; cit. via: Annie Laurie Gaylor, "Women Without Superstition", lk 382  (Vikitsitaatide jaoks tõlgitud / Raul Veede)


  • Olen kindel, et politsei aitab meid rohkem kui mina suudaksin teha kümne aastaga. Nad loovad rohkem anarhiste kui kõige silmapaistvamad anarhistliku liikumisega seotud inimesed kümne aastaga suudaksid. Kui nad vaid samas vaimus jätkavad, olen neile väga tänulik; nad säästavad mind suurest hulgast tööst.


  • Iga julge katse seniseid tingimusi jõuliselt muuta, iga üllas nägemus inimkonna uutest võimalustest on sildistatud utoopiliseks.
Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel