Mine sisu juurde

Lemmikvärv

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Olev Subbi ütles mulle kunagi, et hea maalikunstniku puhul ei ole võimalik öelda, milline on tema lemmikvärv või lemmikvärvikooskõla. Nii Subbi ise kui ka Pääsuke on selle kriteeriumi järgi head maalikunstnikud, kuigi väga erinevad (Subbi asetaksin kahtlemata pariislike esteetide-hedonistide ritta). Kui püüda Pääsukese väga avaralt paletilt siiski välja tuua kõige iseloomulikum, siis on selleks ühelt poolt mustad, valged ja kreemjad (beežid, hallid) ning teiselt poolt kärtsud ja tehislikud oranžid, roosad, rohelised, kollased, lillad toonid, tihtilugu ka teatav kahvatu sinine. Pääsukese värvikasutus on fovistlikult meelevaldne, ta armastab kontrasti ja dissonantsi. Ise on ta oma maalijatemperamenti nimetanud hispaanialikuks (selles puudub küll hispaanialik eleegilisus).


  • Noorena tundsin ma end nii puudulikuna, sest mul ei olnud veel kõigele vastuseid. Mul oli palju sõpru, kellel oli iseendast selge pilt. Kes teadsid, mis neile meeldis, nagu rohu lõhn, või mis mis oli nende lemmikvärv. Ma kadestasin neid tüdrukuid, sest ma ise olin nii ebakindel. Ma kahtlesin kõiges. Tohutu huvi minu vastu oli õudne.


Ta naeris. "See on May tegu. Ta oli sel päeval minuga kaasas, kui ma värvipoodi tooni läksin valima. Mina kujutasin ette mõnd kena beeži, aga May haaras pihku näidise nimega kariibi roosa. Ta ütles, et selle peale tekib tal tahtmine hispaania flamenkot tantsida. Ma mõtlesin: "Noh, see on kõige maitsetum värv, mida ma kunagi näinud olen, ja pool linna hakkab meist rääkima, aga kui see niimoodi May südant rõõmustab, eks ta peaks saama selle keskel elada."
"Mina mõtlesin kogu aeg, et sulle meeldib roosa," ütlesin ma.
Ta naeris veel kord. "Tead, Lily, mõned asjad ei olegi nii olulised. Näiteks maja värv. Kui tähtis see kogu elu plaanis ikka on? Aga kellegi südant rõõmustada - vaat see on oluline. Kogu inimeste häda on selles..."
"Et nad ei tea, mis on oluline ja mis ei ole," ütlesin ma tema lauset lõpetades, ise selle üle uhke.
"Ma tahtsin öelda, et häda on selles, et nad teavad, mis on oluline, aga nad ei vali seda. Kas tead, kui raske see on, Lily? Ma armastan Mayd, aga ikkagi oli nii raske kariibi roosat valida. Kõige raskem asi maailmas on valida see, mis on oluline." (lk 142)


  • Kui mind mu õe Natalia järel võeti õukonda suurvürstitar Ksenia Aleksandrovna mitteametlikuks õuedaamiks, juhatas keisrinna Maria Fjodorovna mulle kätte mu toad Talvepalees. Muidu elas Ksenia Anitškovi lossis, nüüd mõrsjana vajas ta aga apartementi ka Talvepalees. Minule anti kõige ülemise korruse nurgatoad, ühe salongi aknast paistis Paleeväljak ja teise aknast Admiraliteet ning park. Peale salongide olid mul veel magamistuba ja vannituba. Mööblikate oli kollasest siidist, sest kollane oli juba tollal mu lemmikvärv. (lk 10)