Mine sisu juurde

Manhattan

Allikas: Vikitsitaadid
Beulah R. Bettersworth, "Christopher Street, Greenwich Village" (1934)
Agnes Tait, "Uisutajad Central Parkis" (1934)

Proosa[muuda]

  • Siis astus mr. Sammler bussi ja liikus eeskujuliku kodanikuna tahapoole, lootes, et teda ei trügita tagumisest uksest mööda, sest tal oli ainult viisteist kvartaali sõita ja buss oli tungil täis, Äraistutud tagumike, niiskete jalatsite, tubakasaasta, odavate sigarite, lõhnaõli, näopuudri tavalised lõhnad. Ja siiski haljendas jõekallas varakevade esmases khakiroheluses — mõned nädalad päikest ning sooja, ja Manhattangi on (lühikest aega) koos kogu Põhja-Ameerika mandriga kevade plüüšlopsakuses ning hiilguses endisaegselt roheline, särav, sillerdav, kontpuuvalge, metsõunapuu-õiteroosa. Siis tursuvad inimeste jalad kuumast ja jalutajad istuvad Rockefeller Centeris tulbipeenarde ning triitonite kõrval, vee ääres lihvitud kiviplaatidel, kõik vaimus tiined. Inimolendid pilvelõhkujate soojas varjus, kes tunnevad oma loomusest raskemeelset rõõmu ja alistuvad sellele.
  • Saul Bellow, "Mr. Sammleri planeet", tlk Enn Soosaar, LR 8-11 1972, lk 40-41


  • Kujutlege, et Aristoteles äratataks taas ellu ja külastaks Manhattanit. Mitte miski meie ühiskondlikus, poliitilises, majandus-, kunsti-, sugu- ega usuelus ei ajaks teda segadusse, kuid teda vapustaks meie tehnika. Selle tulemused - pilvelõhkujad, autod, lennukid, televisioon, taskuarvutid - oleks võimatud ilma diferentsiaalarvutuseta.
    • Martin Gardner raamatuarvustuses, "Adventures Of a Mathematician: The Man Who Invented the H-Bomb", New York Times (9. mai 1976), lk 201


  • Mõni Manhattani moekas naine kasutab parfüümi nimega Pheromone, mille hind on kolmsada dollarit unts. Võib-olla küll kallis, ent milline on afrodisiakumi hind? Loomade seksuaalselt peibutavate eritiste alastele avastustele tuginev parfüüm lubab vihjamisi panna naisterahva väljakutsuvalt lõhnama ning teha tursketest mees­test iha orjad, armuzombid. Kummaline on selle lõhnaõli pre­tensioonikuse juures see, et tootja pole täpsustanud, milliseid feromoone see sisaldab. Teadlased pole inimferomoone veel tuvastanud, samal ajal kui, ütleme, kuldi omad on kindlaks tehtud. Pilt sellest, kuidas terve põlvkond noori naisi kõnnib mööda tänavat ja lõhnab kuldiferomoonide järele, on kumma­line isegi Manhattanil. Lubage mul anda üks ulakas soovitus: laske emisekari Park Avenue'le lahti. Hajutage nad hoolikalt Pheromone'iga lõhnastatud naiste hulka. Helistage hädaabinumbril 911.