Mine sisu juurde

Tagumik

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Perse)
Francesco Hayez, "Veenus kahe tuviga" (1830).
B. Bandinelli, "Herakles" (u 1530).

Tagumik ehk istmik ehk tuharad (tavakõnes ka perse, kannikad või pepu) on inimese kehaosa, mille moodustavad vaagna taga olevad pehmed koed ja lihased.

Proosa[muuda]

 • [Porthos:] "Ja kas te arvate, et minule ei läinud nikastus midagi maksma? Rääkimata veel Mousquetoni haavast, mille pärast pidin laskma käia kaks korda päevas arstil, kes võttis mult kahekordse hinna ettekäändel, et ogar Mousqueton oli lasknud tulistada endale kuuli niisugusesse kohta, mida tavaliselt ainult apteekritele näidatakse."
 • Kui ma vannist välja tulin, leidsin Danieli itsitades voodis lamamast. "Mul on sulle uus dieet välja pakkuda," ütles ta.
"Nii et sa siis ikkagi arvad, et ma olen paks."
"Okei, see on selline. Väga lihtne. Kõik, mis sul tuleb teha, on süüa ainult seda toitu, mille eest sa ei ole ise maksnud. Nii et dieedi alguses oled veidi pekine ja keegi ei kutsu sind välja. Siis kaotad pisut kaalust, muutud pikakoivaliseks ja võta-mind-puusaliseks ning sind hakatakse välja sööma kutsuma. Seejärel võtad mõne naela kaalus juurde, kutsed vähenevad ja sa hakkad jälle kaalust alla võtma."
"Daniel!" pahvatasin ma. "See on kõige kohutavam seksistlik, rasvasem ja küünilisem asi, mida ma iial olen kuulnud."
"Oh, ole nüüd, Bridge," ütles ta. "See on sinu mõtteviisi loogiline jätk. Ma räägin sulle pidevalt, et mitte keegi ei taha endale raagritsikalise koibi. Kõik tahavad tagumikku, millesse saab jalgratta püsti jätta ja mille peale saab õllekannu seisma panna."
Ma olin kahevahele kistud ühelt poolt jõhkrast kujutlusest minu tagumikku pargitud jalgrattast ja sellel balansseerivast õllekannust ning tigedusest Danieli lärmakalt provokatiivse seksismi üle, ent teisalt leidsin end äkki aru pidamas, kas tal võiks minu keha ja meeste vahelise suhte kontseptsiooni suhtes õigus olla ja kas ma sellisel juhul ei peaks kohe midagi maitsvat sööma ning mis see võiks olla. (lk 158-159)
 • Helen Fielding, "Bridget Jonesi päevik". Tlk Kersti Tarien. Varrak, 1998


 • Tõeline Eesti kultuur on see, millest me ei saa lihtsalt mööda minna, millest ei saa üle hüpata ega läbi pugeda, mis ei paista läbi, milles pole õhuauke ega vaatepilusid: suur vormitu perse, mis ei ütle mitte midagi, vaid lihtsalt istub meile peale. Tõelise Eesti kultuuri kohta on raske näiteid tuua, sest iga üksik näide oleks liiga groteskne ja hale; pealegi, kui tahaksime esile tuua mõne ereda detaili, peaksime selle enne sitast puhtaks rookima, ja siis ta ei oleks ju enam seesama? Tõeline Eesti kultuur on püha majanduskasvaja, vundamendita turufundamentalism, raha ja rumaluse võikalt veniv, aegluubis esitatud paaritumistants.


 • Ehkki mitme Lark House'i daami tähelepanuavaldused ei jätnud Jacques Devine'ile just palju ruumi armuseiklusteks, oli ta Irina Bazilist lummatud kohe esimesest hetkest, kui ta nägi neidu oma mapi ja pringi tagumikuga ringi kõndimas. Temas ei olnud tilkagi Kariibi verd, mistõttu selline mulatipepu oli lausa looduse ime, kinnitas mees oma esimest martiinit rüübates, hämmeldunud, et mitte keegi teine polnud seda märganud. Devine oli veetnud oma parimad aastad Puerto Rico ja Venezuela vahel äri ajades ja just seal kiindus ta naiste hindamisse tagantpoolt. Need võimsad tuharad olid igaveseks tema vikerkestale talletunud: ta nägi neid unes, need vaatasid talle vastu igal pool, isegi niivõrd ebatõenäolises paigas kui Lark House ja nii saleda neiu juures kui Irina. • Perse. Vaieldamatult populaarseim eestlaste sihtkoht reisimiseks. Perse­minekuks pole vaktsiinipassi vaja, piisab teise eestlase suulises vormis esitatud saatekirjast. Perse lähevad kõik eestlaste projektid, ärid, üritused ja plaanid. Eesti tänab!

Luule[muuda]

Kui naine armastab, siis see
Ta uhkust veel ei riku;
Kuid oma koja Armastus
On rajand tagumikku,
Sest ilma prao ja lõheta
Ei ole terviklikku.


Allikata[muuda]

Vanasõnad[muuda]

 • Kel on paks perse, see krahmab suured püksid.
 • Kellä on paksu perse, se tarttee suuret pöksyt.
  • Soome vanasõna, Marttila
 • Liha on nõder ja perse jõuetu.
 • Liha on heikko ja perse vallaton.
  • Soome vanasõna, Joensuu (variatsioon piibliteemadel)
 • Ära hakka lootsikut tegema, kui vesi perse külge puutub!
  • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929
Vikipeedias leidub artikkel