Mine sisu juurde

Püksid

Allikas: Vikitsitaadid
Teksapüksid
16. sajandi püksimood. El Greco, Vincenzo Anastagi portree

Püksid on tüüpiliselt kaheharuline riietusese vööst allapoole jääva kehaosa katmiseks. Eesti rahvatraditsiooni kohaselt aitavad püksid pähetõmmatuna nakkushaiguste vastu.

Proosa[muuda]

 • Villu paneb käed risti ja ütleb ema järel "Issameie", mõtleb aga, millal püksid valmis saavad. "Kes sa oled taevas," ütleb ema, "kes sa oled taevas," ütleb Villu, mõtleb aga, kas pükstele ka tasku tehakse. Püksid, püksid, triibulised püksid on kõik, mis talle meelde jäi.


 • Lõuna ajal tahtis ta harjunud wiisil puu otsast maha ronida, pani aga imestusega tähele et ta oma tagumist keskpaika lauast enam lahutada ei wõinud; näis, kui oleks tähendatud kehajagu juuri ajanud ja nendega lauast läbi kaswanud. Salomon katsus seda riidetükki, mida peenikeses seltsis "püksteks" ei tohi nimetada, kätega laua küljest lahti rebida; aga selle püüdmise ainus järeldus oli see, et püksid hädaohtlikult kärisema hakkasiwad. Ta katsus püsti tõusta; aga laud kiskus teda oma raskusega ikka jälle istukile. Ta katsus lauaga seltsis maha ronida, aga laud jäi okste wahele kinni ja sundis ka Wesipruuli paigale jääma.
Salomoni meel läks ärdaks. Miks pidi saatus just teda kiusama? Mis oli ta sellele kurjale inimesele teinud, kes tema istepaiga sula liimiga oli ära määrinud? Mis aitas nüüd kõige tulisem waimustus kui ta üht ainust paari püksagi laua küllest lahti ei jõudnud sulatada?


 • "Kuule sina, va kalja-rätsep, mis on ära seletatud Taar, sina oled sakste sabarakk," ütles Oru Pearu, kui ta oli oma klaasi tühjaks rüübanud. "Mina sind änam õmblema ei võta, mina sinu riideid änam selga ei pane."
"Sul praegugi minu õmmeldud püksid jalas," ütles rätsep.
Need sõnad ajasid Pearu marru. Juba ammugi andis Hundipalu Tiit Andresele märku, et see rätsepat ja Pearut katsuks taltsutada, sest nemad tegid mõnusast jutust rumala lõõpimise, ja Andres ootas parajat silmapilku, et meestele vahele astuda. Aga nüüd sündis kõik nii äkki ja ruttu, et ükski polnud sellele ette valmistatud. Nimelt kiskus Pearu laua taga endal püksid jalast ja pani need üle laua rätsepale pähe, kuna ta ise karjus:
"Säh, võta oma püksid, aja uadetele jalga, las kõnnivad tões ja õiguses, minul põle neid tarvis, minul põle nii suurt p…etagust, sest minul põle uateid!" • Nüüd kandsid sa jalas nii külma kui ka kuuma ilmaga halle poolvillaseid pükse, mille villase lõime sa ise olid lähimas villavabrikus kedrata lasknud ja mille takuse koe Liine tasapisi talveõhtutel kodusel vokil valmis nokutas. Aprillikuu heledatel päevadel klõpsusid kangaspuud Tollimäe tagatoas ja kui neilt lõpuks hall vorakas maha tõmmati, siis oli sel nii palju pikkust, et andis nühkida neid seelikuid ja pükse, mis sellest sai. Liine ise lõikas suurel söögilaual su püksid kangast välja, ise ta käristas need vanal "Singeril" kokku ja need tulid ikka parajalt laiad, ei pigistanud pealt ega alt. Mõnus oli nendega adra taga astuda, kerge heinakaarel kõndida, lahe laudas sõnnikut koormasse visata. Parajalt pidasid nad sooja ja kui neile veel teine paar samasuguseid peale tõmmati, ei pääsnud kurjemgi pakane neist läbi. (lk 53-54)
  • Veera Saar, "Surnuist ei räägita...", rmt: "Isa niinepuu", 1977, lk 47-70


"Ma kardan merd," kõneles ta. "Jätke mind maha!"
"Ei või!" vastati talle. "Sina oled kontinuiteedi kandja."
"Mis on kontinuiteet?" küsis Uluots. "Mina teda ei kanna. Mina kannan triibulisi pükse."
"Ega meiegi tea, mis ta on," vastati. "Võib-olla ongi püksid? Sina igatahes kannad teda. Nii meile öeldi."
"Kui kontinuiteet on triibulised püksid, siis ma olen nõus sõitma," teatas Uluots. "Siis pole midagi parata."
 • Andrus Kivirähk, "Ivan Orava mälestused ehk Minevik kui helesinised mäed". Välja andnud Andrus Kivirähk Päevalehe ja Rahva Hääle kulu ja kirjadega, Tallinn, 1995, lk 37


 • Villu noogutas.
"Jah, katk. Katk on jälle teel."
Rehepapp otsis käega seinast tuge. See oli kõige kohutavam sõnum, kõige kohutavam sõna. Katk! Kus see kärnane elajas oma lõikust alustas, sinna jäid vaid hauad.
"Ta tuli öösel meie külla,” ütles Villu, ootamata ära teise küsimusi. "Me ei jõudnud midagi teha. Ainult minul õnnestus teda ära petta, tõmbasin kiiruga endale püksid pähe ja kui katk tuli, uuris ta mind kaua ja ütles viimaks: "Kahe perssega inimest pole ma varem näinud, ei ma sihukest julge võtta!""
 • Andrus Kivirähk, "Rehepapp ehk November", 2000, lk 95


 • "Mugu n a i s e d kannavad neid [pikki öösärke], Archie, mitte mehed, nemad kannavad n e i d," ütles ministeeriumi võlur ja viibutas peene triibuga pükse.
"Ma ei pane neid jalga," ütles Archie nördinult. "Ma tahan, et minu intiimsete kehaosade ümber käiks ikka tervislik tuuleke, tänan väga."
 • J. K. Rowling, "Harry Potter ja tulepeeker". Tõlkinud Tõlkinud Krista ja Kaisa Kaer. Varrak: 2000, lk 73

Vanasõnad[muuda]

 • Sõber koorib sõbra (naabri) püksid.
 • Kel püksid jalas, küll see naise saab.
  • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel