Mine sisu juurde

Teene

Allikas: Vikitsitaadid


Proosa

[muuda]


 • Sõnatu kuulekuse puhul võidakse arvata, et see ei nõuagi tahtepingutust, vaid tundub kergena ja mitte sundusena; kui aga naine, laps, sugulane või sõber täidab meie soove torisedes ja vastumeelselt, oma rahulolematust ja pahameelt varjamata, peaks nende ilmne kannatus nende teenet meie silmis suuresti tõstma. (I raamat, V peatükk)
 • Üks õpetustest, mida kurat viimasel külaskäigul maa peale oma õpilastele jättis, on see, et kui oled kord üles roninud, löö pink enda alt ära, mis äraseletatult tähendab, et kui oled sõbra teenete varal haljale oksale jõudnud, on soovitav temast võimalikult pea lahti öelda. (I raamat, XIII peatükk)


 • Teenekuselt nõutakse tagasihoidlikkust; neid aga, kes jultunult teenet vähendavad, kuulatakse mõnuga. (lk 14)
 • Püüdlevate inimeste raskesti lahendatav ülesanne on tunnustada oma eakamate kaasaegsete teeneid ja mitte lasta ennast takistada nende vigadest. (lk 15)


 • Inimesed ei taha head teha nii heateo vaevarikkuse kui ka selle pärast, et tuttavate hädad ja õnnetused ei jäta kellelegi rõõmu valmistamata; aga nad armastavad mõtet iseendast kui heategijast, samuti teiste tänulikkust ja üleolekut, mille heategu annab. Ent seda, mida nad anda ei taha, nad aina pakuvad, ja mida ägedamalt sa vastu seisad, seda enam käivad nad peale, algul selleks, et sind alandada ja punastama panna, hiljem seepärast, et nad üha vähem kardavad, et sa nende teened vastu võtad. Nii pingutavad nad end ülimalt vaprasti kuni viimase äärmuseni, põlates petiseks osutumise selget ohtu ja lootes, et neile saab alati osaks vaid tänu; kuni nad esimese abipaluva hääle peale pakku jooksevad.


 • "Athosel on õigus," ütles d'Artagnan, "kiri tuleb ära põletada. Mine küll tea, võib-olla oskab kardinal ka tuhast lugeda."
"Küllap oskab," arvas Athos.
"Mis te tahate selle kirjaga teha?" küsis Porthos.
"Grimaud, tulge siia," kutsus Athos.
Grimaud tõusis püsti ja tõitis käsu.
"Mu sõber, karistuseks selle eest, et te ilma loata rääkisite, tuleb teil see paberitükk ära süüa. Ja tänuks teene eest, mis te meile sellega osutate, saate klaasi veini."


 • Naine püüab luua jäävuse ja jätkuvuse universumit, mees ja lapsed püüavad tema loodust, mis neile on pelk enesestmõistetavas, välja pääseda. Keeldudes tunnistamast, et tegevus, millele ta on pühendanud kogu oma elu, ei loo midagi jäävat, tuleb naisel oma teeneid perekonnale väevõimuga peale suruda: emast ja perenaisest saab kiusukiskuja ja tülinorija. ** Simone de Beauvoir, "Teine sugupool", ptk "Abielu". Tlk Anu Tõnnov ja Mare Mauer, 1997, lk 315


 • "Muidugi, seda ma mõtlesingi," ütles doktor Daneeka. "Väike määrimine paneb maailma pöörlema. Üks käsi peseb teist. Saad aru, mida ma mõtlen? Sina sügad minu selga, mina sinu selga."
Yossarian teadis, mida ta mõtles.
"Ma ei mõelnud seda," ütles doktor Daneeka, kui Yossarian hakkas tal selga sügama. "Ma räägin koostööst. Teenetest. Sina teed mulle teene, mina teen sulle teene. Said aru?"
"Tee mulle üks," nõudis Yossarian.
"Ära loodagi," vastas doktor Daneeka.


 • Ma olin liiga hakkaja ja innukas kõige eest hoolitsema. Mida rohkem ma õiendasin ja askeldasin, seda tõrksamaks Pentti muutus. Ta tahtis küll maja, aga ei tahtnud, et mina tema unelma teoks teen. Mina aga seda ei mõistnud, arvasin, et osutan talle suure teene. Tema ise ei oleks oma unelma teostamise heaks sõrmegi liigutanud. Aga ehk oleksidki asjad pidanud nõnda jääma, maja oleks pidanud talle juhuslikult ette sattuma, kanajalgadel vastu kõndima nagu vene muinasjutus. Poleks pidanud otsima, vaid juhuse läbi leidma, siis oleks unelm teostunud õigel moel. (lk 177)


 • Näita välja tänulikkust neile, kes su heaks midagi teevad, isegi kui sa oled neile maksnud, isegi kui nad teevad sulle teeneid, mida sa ei taha. (lk 2203)
  • Ron Padgett, "Kuidas olla täiuslik", tlk Marju Randlane, Akadeemia 12/2017, lk 2201-2206