Mine sisu juurde

Žest

Allikas: Vikitsitaadid

Žest (ladina gestus) ehk viibe on kommunikatsioonis tähendust omav kehaliigutus. Žestiga võidakse väljendada ideed, arvamust, emotsiooni, ähvardust vms.

Proosa[muuda]


  • Kärbsed pesevad käsi žestiga, mis nagu ütleks: "Oh ega meie pole süüdi, et me nakkusi edasi kanname!" (lk 33)
  • Hulkur teeb miljonäri žesti, kui ta kätt rahakoti järele põue pistes tegelikult oma kaenlaauku kratsib. (lk 37)


  • Üksainus žest võib sümboliseerida vanemliku armastuse nürinurki, romantilise armastuse ebakindlust ja korratust, murdeea kõverpeegleid, lootuse välkkiiret tärkamist, südames tuhisevat kõledat tuult, mida me nimetame kaotusvaluks.


  • Kui teda [Julyd] leebelt tögati, oli tal kombeks nimetissõrme vastu pöialt hõõruda. Nägu laia naeru täis: Igaüks armastab raha. Muidugi — Shylocki žest nii vaeselt mehelt, et linnas polnud tal pakkuda muud kui naela omaenda ihust, ja võita midagi muud peale raha; raha teenrile tuttavates kerjuslikes nimiväärtustes.
    • Nadine Gordimer, "July rahvas". Tõlkinud Riina Jesmin. Tallinn: Koolibri, 2010, lk 103  • Hea Mart Helme! [---] Näiteks vaadake siia! See siin on pikkpeeter, see asub nimetissõrme ja nimetamatsi vahel. Aga teie viidatud globalistlik, liberaalne läänemaailm on andnud sellele žestile teistsuguse tähenduse. Tõesti, minu lapsed seda tähendust ei tea. Nende jaoks võib pikkpeeter olla pikkpeeter, me ei saa sellest mitte midagi muud välja lugeda, aga sellise žesti tegemine valitsusliikme suhtes oleks minu poolt äärmiselt ebaviisakas. Kui ma seda žesti ei tee, ei ole tegemist enesetsensuuriga, see on elementaarne viisakus, see on kokkulepitud reeglite ja tähenduste austamine. Tähendused võivad aja jooksul muutuda. Mul on tunne, et te ei saa sellest aru, ja sellest on väga kahju.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel