Mine sisu juurde

Esimene Moosese raamat

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt 1. Moosese raamat)

Esimene Moosese raamat (heebrea keeles בְּרֵאשִׁית, kreeka keeles Γένεσις, ladina keeles Genesis) on Vana Testamendi ja seega kogu Piibli esimene raamat. Raamatu heebreakeelne nimi בראשׁית (Berešit) tuleb esimesest sõnast, mis tähendab 'Alguses'. Raamat sisaldab tuntud lugusid maailma ja inimese loomisest, veeuputusest ja Paabeli torni ehitamisest.


Eestikeelne Piibel 1997 [1][muuda]

2 Maa oli tühi ja paljas ja pimedus oli sügavuse peal ja Jumala Vaim hõljus vete kohal.
3 Ja Jumal ütles: "Saagu valgus!" Ja valgus sai.
  • 1:1-3


  • Aga madu oli kavalam kõigist loomadest väljal, kelle Issand Jumal oli teinud, ja ta ütles naisele: "Kas Jumal on tõesti öelnud, et te ei tohi süüa mitte ühestki rohuaia puust?"
2 Ja naine vastas maole: "Me sööme küll rohuaia puude vilja,
3 aga selle puu viljast, mis on keset aeda, on Jumal öelnud: Te ei tohi sellest süüa ega selle külge puutuda, et te ei sureks!"
4 Ja madu ütles naisele: "Te ei sure, kindlasti mitte,
5 aga Jumal teab, et päeval, mil te sellest sööte, lähevad teie silmad lahti ja te saate Jumala sarnaseks, tundes head ja kurja."
  • 3:1-5


Aga Aadamale ta ütles:
"Et sa kuulasid oma naise sõna ja sõid puust,
millest mina olin sind keelanud, öeldes,
et sa ei tohi sellest süüa,
siis olgu maapind neetud sinu üleastumise pärast!
Vaevaga pead sa sellest sööma kogu eluaja!
18 Ta peab sulle kasvatama kibuvitsu ja ohakaid,
ja põllutaimed olgu sulle toiduks!"

  • 3:17-18Ja Jumal ütles:
"Lepingu tähis, mille ma teen enese ja teie
ja iga teie juures oleva elava hinge vahel
igavesteks põlvedeks, on see:
13 ma panen pilvedesse oma vikerkaare
ja see on lepingu tähiseks minu ja maa vahel.
14 Kui ma kogun maa kohale pilvi
ja pilvedes nähakse vikerkaart,
15 siis ma mõtlen oma lepingule,
mis on minu ja teie ja iga elava hinge vahel
kõiges lihas, ja vesi ei saa enam
kõike liha hävitavaks uputuseks."

  • 8:12-15


  • Ja nad ütlesid: "Tulge, ehitagem enestele linn ja torn, mille tipp oleks taevas, ja tehkem enestele nimi, et me ei hajuks üle kogu maailma!"
Aga Issand tuli alla vaatama linna ja torni, mida inimlapsed ehitasid.
Ja Issand ütles: "Vaata, rahvas on üks ja neil kõigil on üks keel, ja see on alles nende tegude algus. Nüüd ei ole neil võimatu ükski asi, mida nad kavatsevad teha!
Mingem nüüd alla ja segagem seal nende keel, et nad üksteise keelt ei mõistaks!"
Ja Issand pillutas nad sealt üle kogu maailma ja nad jätsid linna ehitamata.
  • 11:4-8

Esimese Moosese raamatu kohta[muuda]

  • I think that Genesis is actually the childhood memories of a God. It's basically a mind that is remembering how it came into being. And we typically interpret Genesis is the creation of a physical universe by a supernatural being.
And I think, when you'll read it - there's light and darkness that is being created, and then you discover sky and ground, you create them. You will construct the plants and the animals, and you give everything their names, and so on. That's basically cognitive development - it's a sequence of steps that every mind is to go through, then it makes sense of the world. When you have children you can see how initially they distinguish light and darkness, and then they make out directions in it, and they discover sky and ground, and they discover the plants and the animals, and they give everything their name. And it's an creative process that happens in every mind, because it's not given, right, your mind has to invent these structures to make sense of the patterns on your retina.
  • Ma arvan, et Esimene Moosese raamat on tegelikult jumala lapsepõlvemälestused. Põhimõtteliselt on see mõistus, mis meenutab, kuidas ta tekkis. Ja me tõlgendame tavaliselt Esimest Moosese raamatut kui füüsilise universumi loomist üleloomuliku olendi poolt.
Ja ma arvan, et kui sa seda loed – luuakse valgus ja pimedus, ja siis sa avastad taeva ja maa, lood need. Sa lood taimed ja loomad ning annad kõigele nimed jne. See on põhimõtteliselt kognitiivne areng – see on etappide jada, mille iga mõistus peab läbima, et mõista maailma. Kui teil on lapsed, siis näete, kuidas nad alguses valgust ja pimedust eristavad, seejärel avastavad ruumis suunad, avastavad taeva ja maa ning avastavad taimed ja loomad ning annavad kõigele nime. Ja see on loomeline protsess, mis toimub igas mõistuses, sest see pole ette antud, eksole, su mõistus peab need struktuurid leiutama, et su võrkkestal tekkinud mustreid mõista.

Viited[muuda]

Välislingid[muuda]