Mine sisu juurde

Haruldus

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Seltskondlikes oludes pole ükski vajadus suurem kui vajadus lobiseda, kuna lobisemine on põhiline vahend aja möödasaatmiseks, mis on elu üks esmavajadusi. Ja kõige haruldasem on niisugune vestlusaine, mis äratab uudishimu ja peletab igavust: seda teeb nimelt varjatu ja uus. Ent pea kinni sellest reeglist: kui sa ei taha, et teataks, et sa midagi tegid, ei tule see jätta mitte rääkimata, vaid tegemata. Ja ole kindel, et sellest, mida sa ei saa tegemata jätta või olematuks teha, saadakse teada, ükskõik kui hästi sa seda ka ei varjaks.


  • Kaubalaeval on lambiõli madrusele veel suurem haruldus kui kuninganna piim. Riietu pimedas, söö pimedas ja mine pimedas komistades oma viletsasse koisse - niisugune on seal madruse saatus. Vaalaküti ülesandeks aga on valgusele toitu otsida ja sellepärast elab ta ka ise valguses. Ta teeb oma magamisasemest Aladdini imelambi ja heidab sinna puhkama, nii et kottpimedal ööl säravad laeva mustavas keres pidulikud tuled.


  • Armastuses juhtub äärmiselt harva, et kaks südant korraga süttivad. Armastuse üheaegne tärkamine on niisama haruldane kui kahe armastaja tunnete üheväärsus. Peaaegu alati hakkab üks armastama varem kui teine, niisamuti kui peaaegu alati lõpeb ühe armastus varem kui teisel. Kahe inimese vahel tekib otsekui elektrivool, mille tugevus sõltub esimesena tärganud kire tugevusest.
    • Alexandre Dumas vanem, "Vikont de Bragelonne, ehk, Kümme aastat hiljem", II osa. Tlk Henno Rajandi ja Tatjana Hallap, 1959, lk 328  • Sel ajal juhtus veel palju imesid, tunti ussisõnu, kardeti painajaid, nähti tonte, unenäod tähendasid midagi. Sel ajal otsis üks muhu mees merest võrgumärki eilse pilvenuka järgi. Suured asjad olid alles sündimata. Seinakell oli haruldus. Pooltes peredes polnud panni. Väina tammist polnud veel aimugi. Alles paarkümmend aastat hiljem laskis legendaarne kreisiülem Kossatski, sama Kossatski, kelle süüdistusakt kaalus Riia kubermangukohtus 144 naela, väina tammi nurgakivisse raiuda jultunud sõnad:
"Ajal, kui Saaremaa kreisiülemaks oli Nikolai Kossatski ja Venemaa imperaatoriks Nikolai II" jne. jne.
  • Juhan Smuul, "Muhulaste imelikud juhtumised Tallinna juubelilaulupeol". Eesti Riiklik Kirjastus 1963, lk 18


"Oo jaa, tõepoolest imeilus," nõustus džentelmen ülevoolava reipusega. "Seda värvi on väga keeruline valmistada. Pigment peab olema segatud heast perekonnast pärit vanapiigade pisaratega, kes elavad laitmatus vooruslikkuses ja surevad, ilma et oleks päevagi tõelist õnne maitsnud!"
"Vaesed daamid!" ütles Stephen. "Mul on hea meel, et see värv on nii haruldane."
  • Susanna Clarke, "Jonathan Strange ja härra Norrell", 1. osa, tlk Hana Arras, 2007, lk 189


  • Ma ei ole kompetentne tegema ettepanekuid, kuidas tuleks ressursse paremini ümber jagada, aga ümber jagada neid tuleks. Et kõigil nendel lastel, kes sünnivad, kellest igaüks on varsti haruldus, oleks mida süüa ja kus magada ja mida pärast kooli teha. Aga eelkõige on tähtis, et need lapsed tunneks end vajalikuna. Ka need lapsed, kes ei ole viie rikkama riigi hulka jõudmist ära oodata ja on vahepeal suureks kasvanud.