Marika Roomere
Ilme
Artiklid
[muuda]- Miks menetlemine nii kaua aega võtab? Paljud, kes tahtsid aitajaiks saada, kirjutasid RIIGILE, et loobuvad. Nii seisavad tühjalt korterid ja majakesed, põgenikud on RIIK suunanud elama laeva, naridega kajutisse vaatega vetesügavusse.
- Vabatahtlikud ei oska käed rüpes istuda. Ju see on eestlase loomuses, et peab tegema midagi kasulikku, ehedat.
- Kriisi ajal juhtub kõik minutitega, mitte päevade ega nädalatega. See ongi kriisi olemus. RIIGIS kulgevad asjad omasoodu: peab hankima, menetlema, arutama. Hanke ja menetluseta ei saa.
- Kui vabatahtlik helistab ametnikule reede õhtul, teatab too, et on töölt juba lahkunud ja on esmaspäevani «levist väljas». Vabatahtlikul on aga kiiremas korras vaja lahendada põgeniku pakiline probleem. Esmaspäeval enne kella kümmet on ametnikul kiire, sest algab koosolek ja arvutit pole ta veel avanud. Las inimene puhkab raskest päevatööst, mille eest ta palka ja preemiatki saab. Suurema osa tööst tegid vabatahtlikud igasuguse palgata niikuinii ära.
- Pagulased ei tulnud siia vabatahtlikult, nad olid selleks sunnitud. Nad ei tahtnud oma kodusid maha jätta ja teadmata kuhu minna, oma loomi lahti lasta, lapsi nende sõpradest ja isadest lahutada, vanavanemaid maha jätta. Ent polnud valikut.
- Kui mõni ukrainlane küsib, miks eestlastest aitajad seda kõike teevad, on minu vastus järgmine: meil pole ilmselt ühtki inimest, kelle perel poleks suguvõsas mõnd põgenikku. Kes läksid Rootsi või Kanadasse, kes põgenesid Stalini eest Ida-Eestisse kaevuriks. Või kes saadeti Siberisse. Kes jäid sinna maamulda, kes ei tulnudki tagasi. Rääkimata neist, kes kolisid sajandi eest maa saamiseks Musta mere äärde. Nende külad lammutas Venemaa Sotši taliolümpia eel maha.
- Kriisid tulevadki järsku. Selleks ei saa mitte keegi 100 protsenti valmis olla.
- Olen veendunud, et kõrgharidusega ukrainlased, keda on põgenike hulgas ligi 67 protsenti, suudavad keelekeskkonnas elades omandada baasteadmised mõne kuuga. Nad ei peaks tegema ainult lihttöid.
- Miks Eesti neid siin kinni ei hoia ja laseb minna Skandinaaviasse, kus spetsialiste neljal käel vastu võetakse ja kaheksa korda rohkem palka makstakse? Kus keel saab algtasemel selgeks paari kuuga ja inimene saab arsti abina tööle asuda valdkonnas, mida ta tunneb ja mis teeb talle rõõmu. Meil pesevad arstid põrandaid ja insenerid lükkavad kärusid.
- Marika Roomere, "Vabatahtlikkusest Eesti moodi ehk vaata ise, kuidas saad", Postimees, 17. juuli 2022