Muhv

Allikas: Vikitsitaadid
Marianne Loir (1715-1769), "Daami portree", s.d.
Bess Norriss Tait, "Lydia (Mrs Russell of Chelsea)" (1910)
Edward Okuń, "Daam muhviga" (1912)

Muhv on käte soojashoidmiseks ja kahtlase kirjavara transpordiks mõeldud enamasti karvane torukujuline riideese.

Proosa[muuda]

 • "See oli nii, armuline preili," vastas mrs. Honour, "et ta tuli möödunud nädalal ühel päeval siia tuppa, kui ma parajasti koristasin, ja teie kõrguse muhv lamas toolil, ja — uskuge mind, ta pistis oma käed teie muhvi, sellessesamasse muhvi, mille teie kõrgus eile minule kinkis. Jätke! mr. Jones, ütlesin ma, te venitate mu perenaise muhvi välja ja rikute ära; aga tema muudkui hoidis käsi muhvis edasi, ja siis ta andis muhvile musu — uskuge mind, et ma ei ole eluajal sihukest musu näinud." — "Arvatavasti ta ei teadnud, et see oli minu muhv," vastas Sophia. "Kuulake aga edasi, teie kõrgus. Ta andis muhvile uuesti ja uuesti musu ja ütles, et ilusamat muhvi pole terves maailmas. Võeh, sir, ütlen mina, seda muhvi olete te juba sada korda näinud. Jah, mrs. Honour, vastas tema, aga või ma siis midagi muud ilusat märkan, kui teie perenaine ise mul silma all on?"


 • Kitty ei uisutanud väga kindlalt; käed muhvist välja võtnud, hoidis ta nendega tasakaalu, lastes muhvil rippuda nööri otsas ja vaadates Levinile otsa, kelle ta ära tundis, naeratas temale ja oma arguse üle.
  • Lev Tolstoi, "Anna Karenina". I köide, I-IV jagu, tlk Selma Holberg., 1951, lk 41


 • Üks teine tudeng palus näha Krünitzi ökonoomilis-tehnoloogilise entsüklopeedia köidet, kus leiduvat artikkel "juuksesalv". Leibnitz (kellel oli täiesti kiilas pealagi): "Kas selle juuksesalvi abil saab oma juuksed tagasi?" Tudeng (pilkavalt): "Noh, Teie ei soovi seda enam ometi kasutada?" L.: "Ei, kuid mul on üks vana muhv, sellel on karvad välja langenud."
  • Emil Anders, "Tartu ülikooli raamatukogu kunagise bibliotekaari Emil Andersi mälestused", tlk Aira Võsa, 2012, lk 89


 • Mõnusaim soojus, mida mäletame, oli see, kui pistsime oma külmad käed muhvi, millega käis väljas meie ema.


 • "Kui te tingimata tahate rohkem kuulda, siis teadke, et ta nimi on Beorn. Ta on väga tugev ja ta on nahamuutja."
"Mis? Kas köösner, kes nimetab küülikut hermeliiniks, kui ta sellest nahast just oravat ei tee?" küsis Bilbo.
"Sa armas taevas, ei! Ei ja veel kord ei!" ütles Gandalf. "Ära tee ennast lolliks, isand Baggins, kui vähegi võid. Ja kõigi imede nimel, ära lausu sõna köösner, kui sa tema majast saja miili kaugusel ei ole. Samuti ära võta suhu niisuguseid õnnetuid sõnu nagu karusvaip, kasukas, boa, muhv või midagi muud selletaolist. Ta on nahamuutja — muudab omaenda nahka. Mõnikord on ta hiiglasuur must karu, mõnikord jälle pikk, tugev, vägevate käsivarte ja suure habemega mustajuukseline mees."


 • Väike My virutas ukse valla ja viskas hõbekandiku kolinal põrandale.
"Puri käib küll," lausus ta. "Aga nüüd läheb mul tarvis muhvi. Sinu mamma munasoojendajast ei saa iialgi mingit muhvi, kui katki ma selle ka lõikaksin. Nii nagu see praegu välja näeb, ei kõlba seda kinkida isegi evakueeritud siilile*."
 • Evakueeritud siil on selline siil, kes vastu oma tahtmist on kodust välja aetud ja pole kiiruga jõudnud hambaharjagi kaasa võtta. (Autori märkus.)


 • "Palav hakkab," ütles Muhv viimaks. "Ja palavus teeb mu alati nagu veidi uniseks."
"Eks viska oma muhv seljast maha," soovitas Kingpool.
Aga Muhv raputas pead.
"Paraku pole see võimalik," ütles ta. "Mul on ju niisugune nimi. Kui ma muhvi seljast ära võtaksin, ei olekski ma enam üldse kellegi Muhv."
Sellega tuli tahes-tahtmata nõustuda.


Luule[muuda]

Mäger kaugest laanesopist
tundis rõõmu vatijopist.
Rebane lõi saba puhvi,
valis sinna juurde muhvi.

 • Helvi Jürisson, "Sügislaat metsas" kogust "Igaühel oma pesa" (1978), lk 53