Mine sisu juurde

Oleander

Allikas: Vikitsitaadid
Johann Heinrich Müller (1825-1894), "Oleandriõied", s.d.
Peder Severin Krøyer, "Õitsvad oleandrid Capril" (1896)

Harilik oleander (Nerium oleander) on kauniõieline põõsas või väike puu koerakooluliste (Apocynaceae) sugukonnast. Kõige paremini elab subtroopikas, kus ta on dekoratiivtaimena laialdaselt kasutusel.

Proosa

[muuda]


  • Pealtnäha kõige süütumais taimedes, mis oma õitega meie silma rõõmustavad, on küllalt mürki, et kustutada elu terves linnas. Oma mürgi oleks Dandolini igal ajal võinud ise valmis keeta. Oleander ja käoking, mis kasvasid ta aias, surmaputk ja koerapöörirohi, mida võis korjata umbrohu hulgas. Et neist valmistada surmavat tinktuuri, poleks vaja olnud isegi seda lihtsat laboratooriumi, mille ta mu käsutusse oli andnud. Seda oleks võinud teha ka kõige vaesema mehe köögis.
    • Karl Ristikivi, "Nõiduse õpilane". Lund: Eesti Kirjanike Kooperatiiv 1967, lk 137-138


  • Kui prohvet Muhamedi (Allah ülendagu teda) tütar esimest korda oma kõrvalnaist, darrat nägi, siis sülitas ta maha. Tema pühast süljest tärkas oleandripõõsas, deflaa, uhkete õiekobarate, kuid kibeda mahlaga. Sealt tekkis ütlus: darra marra kif deflaa — kõrvalnaine on mõru kui oleander.


  • Olen tänulik, et basseini ümbruses on rahulik. Teised lasevad leiba luusse või sõeluvad autodes Les Baux-de-Provence’i viinamägede vahet. Laotan oma rätiku lamamistoolile oleandritest tuuletõkke varjus. Heki tagant kerkib magus muusikakatke, käima unustatud raadio on vaikseks keeratud, et mitte teisi häirida. Kui tuulevirve üle käib, pudeneb minu peale roosasid, valgeid ja fuksiakarva õielehti ja ma kujutlen, et olen pärgadega ehitud ohvrituli ja põlen lõõmava päikese all.

Luule

[muuda]

Kuidas läikisid loorberilehed, oleandrid ja orhideed,
kui kuninga mängumehed - hilju vesteldes hilisel ajal -
klaasmajas jõid rummiga teed!

  • Betti Alver, "Häire". Rmt: B. Alver, "Teosed" I. Tallinn: Eesti Raamat 1989, lk 436