Psühholoog
Ilme
Proosa
[muuda]- Pühamu ees, mille kunstnik on püstitanud endale unistamiseks, seisavad nüüd porised saapad. Need kuuluvad psühholoogile, kes tunneb end seal sees nagu kodus. (lk 71)
- Teekonna tagasi lapsepõlvemaale võtaksin ma pärast põhjalikku kaalutlemist siiski parema meelega ette Jean Pauli ja mitte S. Freudi seltskonnas. (lk 72)
- Karl Kraus, "Aforisme", tlk Krista Läänemets, 1999.
- Kolonel elas keset eriarstide pöörist, kelle erialaks oli endiselt kindlaks teha, mis teda vaevab. Talle lasti valgust silma, et näha, kas ta näeb, talle suruti nõelu närvidesse, et kuulda, kas ta tunneb. Tema uriini jaoks oli olemas uroloog, tema lümfi jaoks lümfoloog, tema endokriinide jaoks endokrinoloog, tema psüühika jaoks psühholoog, tema derma jaoks dermatoloog; tema paatose jaoks oli patoloog, tema tsüstide jaoks tsüstoloog ning lisaks oli üks kiilakas ja pedantne vaalauurija Harvardi zooloogiaosakonnast, kelle IBM-i masina vigane anood oli armutu ekslikkusega meditsiinikorpusesse määranud ja kes veetis oma seansid sureva koloneliga, püüdes rääkida temaga "Moby Dickist".
- Joseph Heller, "Nõks-22", tlk Tiina Randus, 2020, lk 19-20
- Ajapikku selgub, et pahele andumise on põhjustanud kunagine psüühiline trauma või kompleks, viimane aga on omakorda tekkinud veel varem tärganud kirest. Niisugune psühhoanalüütiline liin aga kasvab lavastuses märkamatult sotsiaalseks liiniks, sest kogu etendus kujutab endast suurt ja lootusetut võõrandumisprotsessi, mis on vältimatult omane sellele ühiskonnale, kus kõlavate sõnade varju on peidetud täielik ükskõiksus inimese vastu.
- Valdeko Tobro arvustuses Mikk Mikiveri lavastusele Eugene O'Neilli näidendist "Pikk päevatee kaob öösse", Sirp ja Vasar, 12. november 1971
- Tuttav psühholoog ütleb, kui "Päevateest" räägime, et inimestele on teraapiaks see, kui nad näevad, et ka teistel on sama halb või hea kui nendel. Äratundmine jätab lootuse.
- Margus Mikomägi, "Uduse teekonna tõde ja õigus", Teatritasku, 2. veebruar 2009 (arvustus "Pikk päevatee kaob öösse" lavastusele Tallinna Draamateatris)
- [Depressiooni üle kaebamiseks] tuleks valida aeg ja koht, kus sellega tegelda. Selleks võib olla psühholoog või lähedased. Kui haarata oma valuga kõigi tähelepanu, siis oleks see ka enesekeskne.
- Urve Uusberg, "Urve Uusberg: edukultus tekitab inimestes ärevust" ERR, 13.10.2020
Luule
[muuda]kellel linnul on rõngas jalas
see on vist abielus
arvas tilluke Asta Alas
aga see polnud ilus
psühholoog Maasika meelest kes
puldis vastuseid soris
lapsed võilillepärgades
lõputus koridoris
- Juhan Viiding, "Ministeeriumist saadeti psühholoog" kogus "Selges eesti keeles" (1974), lk 45