Pierre-Joseph Proudhon: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
 
* [[Õiglus]] ei ole [[seadus]]e saadus. Vastupidi, seadus on vaid selle kuulutamine ja rakendamine, mis on õiglane kõigil juhtudel, kui inimestel on üksteisega pistmist.
* Kui mult päritaks vastust küsimusele ''Mis on [[orjus]]?'' ja ma peaksin vastama vaid ainuma sõnaga, ''See on [[mõrv]]'', mõistetaks mu [[mõte]]t kohe. Ei läheks vaja pikka põhjendust näitamaks, et [[võim]] võtta inimeselt tema mõte, tema tahe, tema isiksus, on võim [[elu]] ja [[surm]]a üle, ja et inimest orjastada on sama kui ta tappa. Miks aga ei või ma siis teisele küsimusele ''Mis on [[eraomand]]?''' vastata samaviisi, ''See on [[röövimine]]'', ilma saamata kindla peale valesti mõistetud, ehkki teine lause ei ole muud kui esimese teisendus?
* Eraomand on [[vargus]]! See on '93. aasta sõjahüüd! See on revolutsiooni märguanne!
:Rahune, lugeja: ma ei ole tülikülvaja ega lahkhelide õhutaja. Ma ennetan [[ajalugu|ajaloo]] ootusi mõne päeva võrra; ma paljastan [[tõde|tõe]], mille arengut me asjata takistada püüaksime; ma kirjutan meie tulevase põhiseaduse preambulit. See lause, mis näib sulle pühadustteotav - eraomand on vargus - tuleks, kui meie eelarvamused laseksid meil seda kaaluda, ilmsiks piksevardana, mis kaitseb meid tulevase välgunoole eest. Kuid selle teel seisavad liiga paljud huvid. [---] Oh häda, [[filosoofia]] ei muuda sündmuste kulgu: [[saatus]] läheb täide prohvetlusele vaatamata. Ja pealegi, kas ei pea õiglus sündima ja meie [[haridus]] lõpule jõudma?
38 438

muudatust

Navigeerimismenüü