Mine sisu juurde

Lahinguväli

Allikas: Vikitsitaadid
Antoine-Jean Gros, "Napoleon Eylau lahinguväljal" (1807)
David Young Cameron, "Ieperi lahinguväli" (1920)

Proosa[muuda]

  • Ta [D'Artagnan] näitas end parimast küljest ja oma kompanii eesotsas rünnakule minnes sai ta kuuli rindu, mis paiskas ta lahinguväljale maha. Ta hobust nähti kukkuvat, teda ennast ei näinud keegi tõusvat, ja ta arvati langenute hulka. Kõik need, kes hellitasid lootust tema kohta ja auastet endale saada, kinnitasid seda igaks juhuks. Me usume meeleldi seda, mida tahame uskuda; sõjaväes soovib alati keegi kellegi surma - alates diviisikindralist, kes ihaldab ülemjuhataja kohta, ja lõpetades reamehega, kes ihub hammast kaprali peale.


  • "Arvatavasti otsite vana lahinguvälja?" ütles juht.
"Ei," ütlesin ma, "ma pole kuulnudki mingist lahingust."
"Aastal 561," alustas ta leebel giidihäälel, "löödi siin ainus lahing maailmas autoriõiguse pärast." Ma vaatasin talle pead raputades otsa.
"See on tõesti nii," ütles ta. "Püha Columba poolehoidjad olid kirjutanud ümber psaltri, mis kuulus Pühale Finianile, ning Püha Finiani ja Püha Columba poolehoidjate vahel läks lahinguks. Kolm tuhat surnut - aga kuningas lahendas tüli ära, öeldes: "Nii nagu iga lehma juurde kuulub vasikas, kuulub iga raamatu juurde ärakiri."  • Mina sõitsin edasi Antverpenisse, kuna mu reisi esimene eesmärk oli ringi käia lahingutandritel. Mõistagi äratundmatutel. Madalmaade viisi puhtad ja korralikud; kaevikud, mida mina mäletasin lehkavate poriaukudena, olid ääristatud betooniga, et daamid jalanõusid ei määriks.