Mine sisu juurde

Lohakus

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa

[muuda]
 • Järgmisel hommikul kirjutas miss Scatcherd papitükile silmatorkavalt suurte tähtedega sõna "lohakas" ja kinnitas selle nagu amuleti tasakaaluka ning targa Heleni kõrgele laubale. Tütarlaps käis sellega õhtuni, kannatlikult, haavumata, võttes seda ärateenitud karistusena. Samal silmapilgul, kui miss Scatcherd pärastlõunased tunnid oli lõpetanud ja lahkunud, jooksin ma Heleni juurde, rebisin papitüki ta otsaesiselt ära ja viskasin tulle. Meeletu raev, milleks Helen kunagi võimeline poleks olnud, oli terve päeva mu hinge kõrvetanud ning palavad pisarad mu põski niisutanud, kuna sõbratari nukker-alistunud pilk mu südames talumatuid piinu sünnitas.


 • Inimene on aeglane, lohakas ja hiilgav mõtleja; arvutid on kiired, täpsed ja rumalad.
 • Man is a slow, sloppy, and brilliant thinker; computers are fast, accurate, and stupid.
  • John Pfeiffer, "Problems, Too, Have Problems", Fortune, oktoober 1961 (veidi erinevas sõnastuses on ütlust korranud H. D. Couture, Jr. ja M. A. Keyes artiklis "A Paper Industry Application of Systems Engineering and Direct Digital Control" ajakirjas Advances in Instrumentation: Vol. 24, Part 4, 1969; hiljem on seda laialdaselt ja ekslikult omistatud Albert Einsteinile)


 • "See on see tänu," nuutsus tädi Maria. "Öö otsa ei saanud ma silma kinni, üheksa korda mõõtsin ja lõikasin. Nüüd ei passi..."
Hale hakkas. Läbi kõik, mõtlesin, ja sukeldusin khakivärvi rotindusse. Peegli ette astudes tegi mind nukraks kirjanduse tulevik: vähemasti need kirjanikud, kes selles saatuslikus Riia-bussis sõitma saavad, heidavad naeru käes hinge. Kleit oli nii lai ja nii pikk, et isegi vöö viimase võimaluseni kokkutõmbamisega ei päästnud midagi: khakivärvi kangas vajus lotendades käeaukude kohal üle vöö.
"Kurte vabaks," kamandas tädi elustudes. "Nii, nüüd jaki peale, varrukad kolmveerandiks, krae üles. Elegantne lohakus on alati moes, pea seda meeles."
Mu sisemuses ulgus üks ääretult nukker elegantselt lohakas hunt.
 • Leelo Tungal, "Neitsi Maarja neli päeva". Tänapäev, 2021, lk 13-14 • Öeldes "on osa Nõukogude Liidu ajaloost", mõtlen ma midagi väga konkreetset: Gulag ei kerkinud kusagilt merelainetest täies elujõus üles, vaid oli ümbritseva ühiskonna standardite peegeldus. Kui vangilaagrid olid räpased, kui valvurid olid jõhkrad, kui töörühmad olid lohakad, siis oli see nii osalt seepärast, et räpasust, jõhkrust ja lohakust esines rohkesti ka teistes Nõukogude elu sfäärides. Kui elu laagrites oli kohutav, talumatu, ebainimlik, kui suremus oli kõrge — siis sedagi ei saa pidada üllatavaks. Teatud perioodidel oligi elu Nõukogude Liidus kohutav, talumatu ja ebainimlik, ning suremus oli väljaspool sama kõrge kui laagriteski.


 • Ma ei ütle, et kõik peaks olema tühi ja lage: ükski köök, mida ma näinud olen, pole seda. Aga miks mitte kasutada tööpindade kohal hoopis avatud riiuleid? Ja siin räägib lohakas inimene: isegi keraamiliste nõude kaos näeb minu arvates parem välja kui rõhuv seinatäis kapiuksi.


Vanasõnad

[muuda]
 • Hea tehtud aegamööda, pea tehtud pilla-palla.
 • Hilja saab ilusaks, pea saab pilla-palla.
  • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929