Mine sisu juurde

Müstika

Allikas: Vikitsitaadid
Liber Divinorum Operum
Lucrezia Quistelli della Mirandola, "Püha Katariina müstiline abielu" (1576)

Proosa

[muuda]
 • Lüüriline luule ja muusika elavad ning omavad tähendust vaid sedavõrd, kuivõrd nad toovad esile elu jätkumise ebamäärase perspektiivi — ahvatlevalt, kuid tabamatult. Kunsti igavikuliste sõnumite jaoks oleme elus või surnud vastavalt sellele, kas oleme avatud või suletud kõige müstilise jaoks. (lk 392)
 • Purjusolek toob inimese kõledast perifeeriast otse säravasse keskusesse ja teeb ta hetkeks tõega üheks. Mitte ainult rikutuse tõttu ei ahvatle inimesi alkohol. Vaeste ja harimatute jaoks on alkoholiuim sümfooniakontserdi ja kirjanduse aseaine, ta on osa elu müsteeriumist ja tragöödiast, tema põgusaid hetki peavad paljud suurepärasteks, kuid tervikuna on see siiski allakäik. Joobnud teadvus on osake müstilisest teadvusest ning meie lõpparvamus selle kohta peab kajastuma ka meie arvamuses terviku kohta. (lk 396)
 • Müstikute teostes esineb tihtipeale iseendale vasturääkivaid väljendeid, nagu "pimestav pimedus", "vaikuse sosin" ja "viljakas kõrb". See näitab vaid, et müstiliste tõdede parimaks väljendusvahendiks on muusika, mitte aga sõnad. Paljud müstikute kirjatööd ei ole midagi muud kui vaid muusikalised kompositsioonid. (lk 431)
 • 1. Selgeltväljendunud müstilised seisundid on tavaliselt absoluutselt usaldusväärsed (ja on seda täiesti õigustatult) nende jaoks, kellele nad osaks saavad.
2. Neil, kellele nad osaks ei saa, ei ole mingit kohustust neid ilmutusi kriitikavabalt tunnistada.
3. Nad õõnestavad ainult mõistusel ja meeltel põhineva mittemüstilise ehk ratsionaalse teadvuse usaldusväärsust, näidates, et see on vaid üks teadvuse liikidest. Nad avavad võimaluse teistsuguste tõdede jaoks, mida me võime vabalt edasi uskuda, kui nad meile eluliselt vajalikud on. (lk 433)
 • William James, "Usulise kogemuse mitmekesisus: uurimus inimloomusest", tlk Indrek Meos, 2013


 • Veetsin kloostris kaks vaikset rahulikku aastat. Mulle kõige kallim inimene oli surnud ning ma vajasin taevast, mis lubas loota taaskohtumist. Õppisin tundma müstika ahvatlevat võlu — öötunnid vaid igavese tule kahvatupunasest leegist valgustatud hämaras kabelis olid täis salapära. Tulid lihavõtted, enne seda olin neliteist päeva paastunud ja peaaegu nälga surnud, sest tollal armastasin kõiges liialdada. Tühja kõhu ja ringikäiva peaga on kerge nägemusi näha ning jumala vapustavat kohalolekut tunda. Usu ime on kõrgema võimuga ühinemise suur ime, mis sisaldab üheaegselt mineviku, oleviku ja tuleviku; isiklik tillukene mina lahustub täielikult tohutus tervikus ja muutub tolle koostisosaks.


 • — Siis on veel näkineitsid, — ütles Tuzik, hoides käes kefiiriklaasi. — Suurtes selge veega järvedes. Nad lamavad seal, saad aru? Paljalt.
— See viirastub teile, Tuz, kefiiri liigtarvitamise tõttu, — ütles Domaroštšiner.
— Ma olen neid oma silmaga näinud, — vaidles Tuzik vastu, tõstes klaasi suu juurde. — Aga nende järvede vett ei tohi juua.
— Te ei ole neid näinud, sest neid ei ole olemas, — ütles Domaroštšiner, - Näkineitsid on müstika.
— Ise sa oled müstika, — ütles Tuzik, käisega silmi pühkides.


 • Meile ei meeldi enesevalitsemist kaotada, välja arvatud siis, kui me ise seda soovime: seksuaalvahekorra ajal, pidu pidades, usulist müstikat kogedes või uimasteid pruukides - ja ka siis vaid seetõttu, et me usume, nagu oleks meie kirg siiski ohjeldatav või et vähemasti saaksime ruttu enesevalitsuse tagasi.
  • Diane Ackerman, "Meelte lugu". Tõlkinud Riina Jesmin. Varrak, 2005, lk 48


 • Kui poliitiline tee on suletud, kaitseb allasurutav ühiskonna osa ennast ja oma keelt oma väärtusi rõhutades. Enamasti on need kultuuriväärtused: omakeelne kirjandus, religioon, rahvuslikud kombed ja tseremooniad. Rõhutatakse ka rahvuslikku müstikat: oleme erinevad, teistsugused, kordumatud, meie omapära ühendab meid ning eraldab domineerivast ühiskonnaosast. Ning kogu selle eripärase kultuuri sümboliks on keel. Kultuuri säilitamine samastub keele säilitamisega. Keelt püütakse puhtana hoida, kultiveerida, võõrmõjude eest kaitsta. Kui vanemad nõuavad, et lapsed kõneleksid nende keelt, siis on see sümboolne nõue: vanemad tahavad, et lapsed säilitaksid ning kannaksid edasi nende kultuurilise identsuse.
  • Ilse Lehiste, "Keelekontakt — keelekonflikt. Aulaloeng 21. mail 1997", Tartu Ülikooli Kirjastus, 1998, lk 15


 • Kunst ja müstika asuvad erineval inimtunnetuse skaalal, neid ei ole põhimõtteliselt võimalik teineteisele taandada. Nii on kunst võib-olla hoopis inimeselt ära võtnud ühe olulise tunnetusvahendi. Usun, et müstika midagi armastusetaolist, milleta inimlik kogemus ei saa olla täiuslik.
Esteetiline kogemus on olemuselt kollektiivne, kunstinorm on midagi heade kommete sarnast, mille inimene elu jooksul omandab. Müstika on aga rohkem seotud isikliku teadvusega, ei ole olemas "müstika kaanonit", vähemasti mitte selles tähenduses, nagu on olemas kunstikaanon. Seega saab müstiline kogemus edeneda üksnes niisuguses kultuuris, mis aktsepteerib isiklikke maailmu.


Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel