Hiinlased

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti


  • ... iga inimene, eestlane ehk rohkem, hiinlane, venelane või itaallane ehk vähem, tahaks vahel olla omaette - see on sama tarve mis magamine või haigutamine... Ja samal ajal on tarve kõndida vabalt, tunda rõõmu sellest, kui pikal matkal mööda maanteed, mida ääristavad karmid hoiatused: Eravaldus, seisab äkki silt Riigimets - see oleks nagu vabanemine vangist...
    • Mari Saat, "Matused ja laulupeod", Tartu: Petrone Print, 2015, lk 138
  • Igatahes ma arvan, et kogu maailm, nii nagu ka teie, peab Hiinale meelde tuletama, et maailma suurim rahvas peaks tundma muret teatud väärtuste austamise pärast. Selle hulka kuulub sõltumatu õigussüsteem, õigusriik, info vaba liikumine, läbipaistvus, nende valitsus peaks olema vastutav oma kodanike ees. See pole ainult nende endi tuleviku huvides, vaid kogu maailma, aga eriti Aasia huvides. Ning kohene kasu selliste muutuste juures seisneb selles, et kui Hiina muutub avatud ühiskonnaks, läbipaistvamaks riigiks, saab tekkida ka usaldus. Usaldus toob hiinlastele omakorda austuse ülejäänud maailmalt.
  • Stalini hullumeelsuse üheks põhitunnuseks oli spionomaania. Stalinile näis, et tema riik kubiseb spioonidest. Kõik hiinlased, kes elasid Nõukogude Kaug-Idas, said spioonide punkti 58-6, nad viidi põhjapoolsetesse laagritesse ja suretati seal. Sama saatus tabas ka Kodusõjast osavõtnud hiinlasi, kui nad ei taibanud õigel ajal jalga lasta. Mitusada tuhat korealast saadeti välja Kasahstani, ikka sellesama kahtlustuse põhjal.


Ju seinakell taob korisedes kolmat kildu
öö mustast tunnipakust.
Et uni pagend viimsest ajurakust,
siis ajaviiteks püüan pildu
kui hiinlane žonglöör pussnuge
neid mälestusi võike,
kord päiksenaeruga mu tube
täitnuid,
läitnuid,
ent millest saanud jälestus vaid jube.

  • August Alle, "Žonglöör", rmt: "August Alle. Väike Luuleraamat", 1964, lk 32
Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel