Mine sisu juurde

Perspektiiv

Allikas: Vikitsitaadid
William Hogarth (1697-1764), "Absurdsed perspektiivid", s.d.
Jean-Pierre Rémaut, "Requiem au milieu de nulle part" (2014)

Proosa

[muuda]
  • Mõned saksa sõnad on nii pikad, et neil on perspektiiv. Nagu näiteks:
Freundschaftsbezeigungen. ('sõbralikkus')
Dilletantenaufdringlichkeiten. ('matslus')
Stadtverordnetenversammlungen. ('linnaametnike koosolekud')
Need pole sõnad, vaid tähemärkide rongkäigud.
  • Some German words are so long that they have a perspective. Observe these examples: Freundschaftsbezeigungen. Dilletantenaufdringlichkeiten. Stadtverordnetenversammlungen. These things are not words, they are alphabetical processions.



  • Me loomulikult teame, et Tikopial või Timbuktus on väga vähe keemiat ja veel vähem arvutust ning et bolševism, pagupunkti perspektiiv, hüpostaatilise ühtsuse doktriinid ning arutlused keha ja vaimu probleemi üle ei ole just üldlevinud nähtused. Kuid ometi tõrgume - ja antropoloogid tõrguvad veel eriti - tegemast säärastest tõsiasjadest järeldust, et teadus, ideoloogia, kunst, religioon ning filosoofia või vähemalt siseajed, mille teenistuses nad seisavad, ei olegi üldomased kogu inimkonnale.
    • Clifford Geertz. "Argitarkus kui kultuurisüsteem". Tõlkinud Triinu Pakk-Allmann. Rmt: Omakandi tarkus. Esseid tõlgendavast antropoloogiast. Tallinn: Varrak, 2003, lk 99-125


  • Pagulusteemas on palju mustreid, mis on väga huvitav perspektiiv maailma vaatamiseks. Ühelt poolt iseloomustab neid kunstnikke okupatsioonihirm, teisalt eikeegiolemise staatus välismaal. Selle kõrval tuleb ka Kodu-Eesti väiksus väga hästi välja ja küsimus, kuidas mõjub kunstnike kogukond, mis on vaid rahvuse piirides.
  • Ma arvan, et selliseid massiivseid 20. sajandile iseloomulikke kunstiajalugusid rohkem ei kirjutata. Teisalt on alati hea, kui on, millele vastanduda – loed midagi ja saad vastu kirjutada. Kui kõik takka kiidavad, on ilmselt midagi valesti! Teiseks muudab aeg perspektiivi: kui astume sama kunstniku loomingusse 20 aastat hiljem, on kõik teistmoodi. Kunstnike looming muutub tagantjärele uutes kontekstides teinekord olulisemaks ja huvitavamaks. Näiteks kui Tartu Kunstimuuseumi viltune maja valmis sai, viidi osa maalikogu sinna. See osa, mis polnud võib-olla varem nii palju kasutuses, aga uus kontekst viitas selle olulisusele hoopis teise pilguga. Muuseumi kui mäluasutuse ülesanne ongi ju kunstiloo pidev ümberkirjutamine ja -mõtestamine, mida tehakse nii näituste kui ka kataloogide abil.


  • Kuni elu on sind läbi nätsutanud ja mitte miski enam kulmu ei kergita, vot siis koorub sellest praktikast elutarkus. Umbes nagu munast koorub lind, kes natuke kuivab ja kosub, avab siis tiivad ja lendab kõrgel kultuurmaastiku kohal ja leiab sellise perspektiivi, mida ei olegi võimalik ette kujutada, ainult kogeda.

Luule

[muuda]

ärgu segagu meid see
et on imelik me tee
selle nimi perspektiiv
mis rööpad kokku viib

see võib raudteed võrrelda
omaenda eluga
kes näeb kahe silmaga
kaht rööbast korraga

  • Juhan Viiding, "Perspektiiv" kogust "Armastuskirjad", rmt: Rmt: Jüri Üdi ja Juhan Viiding. "Kogutud luuletused". Tallinn: Tuum, 1998, lk 319


traageldusena läbilõigutud soontena
lähevad esiemade teed
ära mu kodukülast
maa-alust ja -pealist pidi
igaüks neist veab ühte niiti
...
on see perspektiiv
kaugenev kriipsude rida
täppideks tuhmuv ja kaduv

avanev perspektiiv
ei midagi ei kunagi teada saada emade emast

  • Viiu Härm, "*traageldusena läbilõigutud soontena...", rmt: "Luuletusi, lugusid ja midagi ka Margareetast", 1978, lk 29