Riik

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Riigid)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Riik on kindla territooriumi ja elanikkonnaga suveräänne institutsioon, millel on rahvusvaheline tunnustus teiste riikide poolt ja õigus kasutada jõudu tema territooriumil asuvate inimeste suhtes. Geograafiliselt võib riik kattuda ühe või mitme maa kui füüsilise ja kultuuripiirkonnaga, näiteks kuuluvad Ühendkuningriiki Inglismaa, Šotimaa, Wales ja okupeeritud osa Iirimaast. Seetõttu kasutatakse sõna maa vahel ka riigi sünonüümina.

Proosa[muuda]

 • Riik? Mis on riik? Hää küll! Avage siis kõrvad, sest nüüd ütlen teile oma sõna rahvaste surmast. Riigiks hüütakse külmemat kõigist külmadest koletistest. Külmalt ta valetabki; ja see vale roomab ta suust: "Mina, riik, olen rahvas." Vale on see! Loojad olid need, kes rajasid rahvad ja panid nende üle ühe usu ja ühe armastuse: nõnda nad teenisid elu. Hävitajad on need, kes seavad püüniseid paljudele, hüüdes neid riigiks: nad riputavad mõõga inimeste üle ja sada himustust. Kus on veel rahvas, sääl ta ei mõista riiki ja vihkab teda kui kurja silma ning pattu kommete ja õiguste vastu.
 • Liiga palju sünnib inimesi: ülearuste jaoks on leiutatud riik! Vaadake ometi, kuidas ta enda poole meelitab neid liigpaljusid! Kuidas ta neid neelab ja närib ja mäletseb! "Maa pääl pole midagi suuremat kui mina: jumala korraldav sõrm olen mina" – nii möirgab see koletis. Ja mitte üksnes pikakõrvalised ja lühisilmalised ei kuku põlvili! Ah, ka teile, te suured hinged, ta sosistab oma süngeid valesid! Ah, ta aimab ära rikkad südamed, kes meelsasti end pillavad! Jah, teidki ta aimab ära, teie vana jumala võitjad! Te väsisite võitluses, ja nüüd teie väsimus teenib veel uutki ebajumalat! Kangelasi ja aulisi tahaks koguda enda ümber see uus ebajumal! Meeleldi ta soendab end puhta südametunnistuse päikesepaistel, – see külm koletis! Kõik tõotab anda t e i l e see uus ebajumal, kui t e i e teda kummardate: nõnda ostab ta endale teie vooruste hiilguse ja teie uhkete silmade pilgu.
 • Pahasti haiseb nende ebajumal, külm koletis: pahasti haisevad kõik nad koos, need ebajumala-teenijad. Mu vennad, kas tahate siis lämbuda nende lõugade ja himude leitsakus? Pigemini purustage aknad ja hüpake vabasse õhku. Põgenege ometi halva haisu eest! Hoiduge eemale ülearuste ebajumala-teenistusest! Põgenege ometi halva haisu eest! Hoiduge eemale sest inimohvri tossust! Valla on suurtele hingedele maa veel praegugi. Vaba on üksiklasile ja kaksiklasile veel palju kohti, kus heljub vaiksete merede hääd lõhna. Valla on veel suurtele hingedele vaba elu. Tõesti, kes vähe valdab, see on ise vallatud veelgi vähem: kiidetud olgu väike vaesus! Sääl, kus lõpeb riik, sääl alles algab inimene, kes pole ülearune: sääl algab paratamatuma laul, see kordumatu ja korvamatu lauluviis. Sääl, kus riik l õ p e b, – vaadake ometi sinna, mu vennad! Kas te ei näe sääl vikerkaart ja sildu üliinimese poole? – Nõnda kõneles Zarathustra.


 • Riik, iga riik, olgu suur või väike, iidne või noor, on oma sügavamas olemuses midagi kohutavat. Midagi rasket. Maa ühes kõige elavaga, mis selle peal hingab ja loodab. Kui oled Riigi pea, kannad teda peas. Nagu krooni. Ja selle krooni raskus ei sõltu kandja tühisusest.


 • Anna vahel oma riigile andeks. Kui see ei ole võimalik, mine mõnda teisse riiki. (lk 2204)
  • Ron Padgett, "Kuidas olla täiuslik", tlk Marju Randlane, Akadeemia 12/2017, lk 2201-2206

Allikata[muuda]

 • Ärge küsige, mida riik saab teie heaks teha. Parem küsige, mida teie saate teha riigi heaks.
 • Ärge kunagi tegutsege südametunnistuse vastu, isegi siis, kui seda nõuavad riiklikud huvid.
 • Kelle maa, selle usk.
 • Cuius regio, eius religio.
  • Rahvusvahelise õiguse põhimõte, mis kehtestati Augsburgi rahuga 1555. aastal ja mis tähendas, et valitseja valikut tema riigiusu asjus peavad teised riigid aktsepteerima.

Vanasõnad[muuda]

 • Igal maal oma viis.
 • Kuidas maa, nõnda marjad (mood).
 • Kuidas maa, nõnda usk.
 • Teisel maal teine viis.
  • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929


Vaata ka[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel