Mine sisu juurde

Seeder

Allikas: Vikitsitaadid
Liibanoni seeder Jumala seedrite looduskaitsealal Liibanonis
John Frederick Kensett, "Hämarus seedrite all, Darien, Connecticut" (1872)

Seeder (Cedrus) on männiliste sugukonda kuuluv igihaljaste puude perekond. Kasvavad peamiselt mägedes, Eestis järelikult mitte.

Piibel[muuda]

Issanda puud saavad toidust küllalt,
Liibanoni seedrid, mis ta on istutanud,
17 kus linnud pesitsevad;
toonekurgedel on majad küpresside otsas.


Tüüros, sa ise ütled:
"Mina olen täiuslikult ilus!"
4 Su rajad on merede südames,
su ehitajad tegid su täiuslikult ilusaks.
5 Nad ehitasid sind Seniiri küpressidest,
kõik, mis puutub laudadesse;
nad võtsid Liibanonilt seedrid,
et valmistada sulle maste.

Proosa[muuda]

  • See on manner, mille ulatus ei ole senimaani teada ja siin võib olla rohkem head maad kui kogu universumis kokku, sest räägitakse, et see ulatub idast läände, üheltpoolt nii kaugele kui Hiina ja teiselt poolt Peruuni. See pakub nii ilusaid kui ka kasulikke asju, seal valitseb igavene kevad, alati on seal aprill, mai ja juuni. [---] Nendesamade puude puit on loomu poolest palju väärtuslikum kui harilik puit, sest need on maha raiudes igaüks ise värvi, võrratud silmale vaadata, ja neist saab teha kõrgelt hinnatud panustööd. Lisaks sellele annavad nad rikkalikult palsamit ja vaiku, nõnda et me teeme sellest aromaatsest materjalist oma küünlad, mis ei anna mitte ainult piisavalt valgust, vaid laotavad põlemisel ka oma aroomi kõikjale laiali. Seeder on tavaline raiepuu ja sellest ehitatakse kõik majad.
    • Aphra Behn, "Oroonoko", tlk Kätlin Kaldmaa, 2009, lk 46  • Liibanoni kuberner oli poolakas, armastusväärne ja nii elegantselt riides, nagu tahaks ta Bond Streetile jalutama minna. Ta igavles ja igatses Euroopa suurlinnade järele. Ta kutsus meid külla oma lossi Liibanoni mäel, kust vaatas vanaaegsete vürstide kombel oma rahvale ülevalt alla. Suur luksuslik ehitis, mille euroopaliku elegantsiga sisustatud salongid sobisid vanatestamentlikule mäele niisama vähe kui mondäänne poolakaski, paiknes imekaunil metsasel nõlval, kuid asjatult otsisin seedreid, mis olid lahutamatult seotud Liibanoniga. Kõikjal kõrgusid suurepärased vanad puud, kuid mitte ühtegi seedrit. Kuhu olid nad jäänud? Kas Saalomon laskis templi ehitamiseks nad viimseni maha võtta?
Ühel väljasõidul nägin siiski mõnda neist. Neil olid võred ümber nagu metsloomadel loomaaias, nad olid haruldused, mida võis vaadata, ent mitte puutuda. Nad polnud eriti ilusad; kristlaste valitsus ei mõjunud neile ilmselt hästi.

Luule[muuda]

Ei seedrid, ei palmid
ei kasva me maal,
meil siiski kenad männid
ja kuused, kased ka.

  • Martin Körber, "Mu isamaa armas", rmt: "Sind ma tahan armastada", 2018, lk 24; tuntud lauluna saksa rahvaviisil

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel