Mine sisu juurde

Tiina Torop

Allikas: Vikitsitaadid

Tiina Torop (1969. aastani Tiina Kampus; sündinud 21. juunil 1950 Tartus) on eesti kergejõustiklane, treener ja spordipedagoog.

Intervjuud

[muuda]
 • Mis on edu saladus?
Tüdrukud ise. Nii ongi. Nad on hästi motiveeritud. Võimekad. Andekad. Innovaatilised. Plaanide tegemine või täpsustamine käib ühiselt, nad uurivad ise ka palju. Kogu protsess on ühislooming.
 • Olen ülikoolis üle 40 aasta õpetanud tulevasi treenereid. Pean võimalikult hästi kursis olema. Nüüd on materjale tunduvalt rohkem saada. Vanasti pidid minema raamatukokku. Info, mida mina omal aja lugesin, nägi trükivalgust kümmekond aastat pärast avastust. Praegu on palju põnevam aeg. Ei tahaks õpilaste andele jalgu jääda, vaid ikka natuke eespool olla.
 • [Ann Marii Kivikase kohta:] Trumbid on eelkõige eneseusk, motiveeritus ja oskus süstemaatiliselt töötada. Lisandunud on rutiinitaluvusvõime.
 • [Ann Marii Kivikase kohta:] Kohanemine oli ilmselt raske. Ta tuli tüüpilise lastetreeningu pealt. Treener ütles ette, kui palju tuleb teha. Mina põhimõtteliselt ütlen ainult, kuidas. Tahan parandada tehnikat, segavad ja pidurdavad kohad ära kaotada. Tema enesetunnetus on palju paranenud. Tagasiside on palju adekvaatsem kui alguses.
 • [Õilme Võro kohta:] Õilme on hästi plahvatuslik, 100 meetris on esimene pool võimas. Anni trump on jooksu teine pool. Kui ta hoo sisse saab, jätkub elastsusjõudu, sammu pikkust ja funktsionaalsust. Kahe tüdruku tugevused kokku pannes oleks meil rahvusvahelisel tasemel sprinter olemas!
 • Me oleme piltlikult öeldes veel kiviajas. Meil on väga vähe abivahendeid. Tänavu kevadel küsis tööandja esimest korda: mida mul on vaja? Seda pole 50 aasta jooksul juhtunud. Klubi ostis meile vajalikud mõõteriistad. Olen ülitänulik.
Aga samal ajal kuulen, kuidas maailma tipud kuskil suurtes keskustes töötavad. Millised abivahendid neil on igapäevastel treeningutel. Nad suudavad töö viia nii täpseks: kas järgmist katset läheb vaja, kas sooritus on liiga aeglane jne. Siin on meil kõvasti varu.
 • Koondise või kasvõi trennirühma tasemel aitab kaasa edu. Kui keegi ees liigutab märki edasi, tekib usk. Nagu näiteks meie kümnevõistluses. Teed on rajatud, järeltulevad sportlased astuvad sinna jälgedesse. Nii on võimalik midagi saavutada.
 • [Eesti kergejõustiklastest:] Kõik on ülitoredad plikad. Nad lävivad omavahel, vastastikku aidatakse. Tehakse ka ühistrenne. See tõmbab ligi ja annab jõudu juurde – sind oodatakse sinna. Neil on sisemine vabadus. Kui ma oleks noorsportlane, teeksin kõik selle nimel, et sinna punti pääseda.
 • Mulle lihtsalt meeldib mu töö. On eluaeg meeldinud. Mulle meeldib õpetada. Kõige rohkem aitab kaasa, kui töö on mõttekas. Plaanitu õnnestub. Kui õpilased arenevad. Tunne, et olen suutnud neid aidata.
 • Saan suure elamuse juba ühest treeningust. Kui näiteks Diana jookseb hästi. Või kui mõni pikalt raskusi valmistanud variant lõpuks õnnestub.
 • Mulle meeldib sport, sest see on kultuuri osa. Pean tehniliselt õigesti tehtud asju kultuurseks liikumiseks.


 • Minu töö üks eripärasid on piiramata tööaeg. Avatud ülikooli õppetöö toimub kord kuus nädalavahetustel. Loengud, seminarid ja praktiline õppetöö on üks osa tööst ülikoolis. Palju aeganõudvam on aga peamiselt kodus tehtav töö erialase kirjandusega. Pühapäeval on selleks aega. Kergejõustikutreenerile on kogu suvi ja paar talvekuud võistlushooaeg, reeglina on võistlused nädalavahetustel. Laupäev on pere saunapäev. Mina kui suurim saunafänn kütan ja saan kõrgeimad kraadid, teised mängivad tavaliselt enne jalgpalli või teevad metsajooksu.
 • Ma ei loe analüüsimise vajadust semiootikute privileegiks. Olen kuulnud küll räägitavat abieludest muusikute, teadlastega jne. Mina ei ole abielus semiootikuga. Ma abiellusin maailma kõige kihvtima poisiga ja selleks on ta ka jäänud.
 • Tartu on mu sünni- ja kodulinn, elamiseks parim koht. Mulle on Tartu vaim eelkõige nende nägu, kellelt olen osanud vaimutoitu saada. Seega on ta minu õpetajate, kolleegide, sõprade, teatrietenduste, raamatute ja ka minu õpilaste nägu.

Tema kohta

[muuda]
 • Tiina on äärmiselt mõistev ja üleüldiselt armas inimene. Ta võidab väga lihtsalt usalduse. Kui temaga esimest korda rääkisin, tekkis kohe nii tugev usaldustunne. Pole sellist asja varem kogenud.
 • Tema jaoks on tunnetus hästi olulisel kohal. Ta ei ütle lihtsalt, et tee nii või naa. Tunnetus on igal alal väga oluline, aga eriti sprindis. Oled täpselt nii kiire, kui aju suudab signaali lihastesse üle anda.
 • Ta kuulab väga palju. Ta küsib pärast sooritust sportlaselt: mis sa ise tundsid? Mis sa arvad, kuidas läks? Ta tahab enne ise rääkima hakkamist kuulda sportlase hinnangut. Siis ta lisab, kinnitab või lükkab ümber. See on teatud mõttes fenomenaalne. Selliseid treenereid pole eriti palju.


 • Oleme erinevate alade ja ka temperamentide esindajad, kuid oleme suutnud neis erinevustes leida siduva ühisosa. Seega on meil mõlemal oma maailm ja vabadus selles toimetada, omades kodust täit tuge. Ja samas on meil jätkunud vastastikkust tõmmet. Algusest peale on meil olnud huvitav koos olla.

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel