Mine sisu juurde

Igiliikur

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa

[muuda]
  • Moodsa mõtteviisi tulemust nimetati filosoofiaks ja arvati sellesse kõik, mis vanale vastu rääkis, eelkõige niisiis kõik religioonivastased mõttesähvatused. Esialgne isiklik viha katoliikluse vastu muutus pikapeale vihaks Piibli, kristliku usu ja lõpuks üldse religiooni vastu. Veel enam — religiooni vihkamine levis väga loomulikult ja loogiliselt kõigi entusiasmiobjektide peale, kuulutas ketserlikuks fantaasia ning tunde, kõlbluse ja kunstiarmastuse, tuleviku ja ürgaja, paigutas inimese looduslike olevuste reas kuidagiviisi ülemisse otsa ja muutis maailmakõiksuse lõpmatu loova muusika mingi tohutu veski ühetooniliseks loginaks, mis olevat juhuslikkuse voolust ringi aetud, ja sellel ujuv veski olevat veski iseeneses, ilma ehitaja ja möldrita, tegelikult ehtne perpetuum mobile, iseennastjahvatav veski.
    • Novalis, "Ristiusk ehk Euroopa" (1799), tlk Toomas Rosin, Akadeemia nr 10/1997, lk 2076


  • Kella- ja uuriratastiku uurimisest sattus Aleksa mõttele ehitada igavesti isekäiv masin. Seda ehitanud ta kaua aega ja nagu ta ise hiljem jutustas, olnud tal masina saladus samahästi kui peaaegu käes. Üks ainus kruvikene olnud veel tarvis sinna kuhugi õigesse kohta külge panna - päris tühine kruvi kui korraga mõtlemine jäänud seisma. Hirmsale kauakestnud pingutusele järgnenud kokkulangemine ja määratu pikk magamine. Kaks nädalat kestnud Aleksa palaviku-uni, ja kui ta siis ärganud, siis olnud kõik meelest läinud - nii too viimane kruvi kui kogu keeruline värk. Aleksa löönud südametäiega aparaadi puruks ning jäi siitpeale mõnevõrra iseäralikuks. Temale olid nüüd kõik maailma tarkused selged, ainult nad ei tasunud vaeva. Ja ta heitis oma pea pisut kuklasse ning muigas oma natuke irevil huultega.
    • Artur Adson, "Neli veskit" [1946], rmt: "Neli veskit. Väikelinna moosekant. Ise idas - silmad läänes", Eesti Päevalehe AS, 2010, lk 133  • Perpetuum mobile leiutamine on kõige üllam looming: palju erinevaid võtteid ja ei mingit lootust eesmärgile jõuda.

Luule

[muuda]

Ta pole muud kui janu, nälg ja lihahimu
Aafrikast tulnud
enesekopeerimise perpetuum mobile

  • Kalev Kesküla, "Inimese määratlus" kogus "Platoni riigis" (2002), lk 29