Mine sisu juurde

Jana Toom

Allikas: Vikitsitaadid
Yana Toom 2014. aasta arvamusfestivalil Paides

Jana Toom (varem Yana Toom, sünninimi Jana Tšernogorova; sündinud 15. oktoobril 1966 Tallinnas) on Eesti ajakirjanik ja poliitik, Euroopa Parlamendi liige. 2011–2014 oli ta XII Riigikogu liige.

Tsitaate[muuda]


 • Kaasaegses proosas on venelane üheksal juhul kümnest olemas esiteks selleks, et äratada eesti soost kangelases mõnevõrra haiglasi seksuaalseid ihasid, seejärel neid ihasid rahuldada ja kõige krooniks lõpetada oma elu enesetapuga.
 • Ma eelistan sõltumata sellest, et loen Eesti Päevalehte, ikkagi tiblaks jääda.


 • Kui vaene eesti pensionär avaldab ajalehe veergudel nördimust, et tema tagasihoidlikud sissetulekud ei luba tal maksta maamaksu kinnisvara eest, mille turuhind ületab kümmet miljonit, siis mina, vabandust, tunnen klassivaenu.
  • Stolitsa, 2008 • Ma leian, et kapo aastaraamat ei peaks olema ühegi ajakirjaniku, ühegi Eesti kodaniku jaoks see asi, mille järgi ta oma elu üles ehitab.
  • Eesti Päevaleht, 2010


 • Siiralt usun, et meil on olemas esimees, kellel küll amputeeriti jalg, aga see ei tähenda seda, et ta muutub kuidagi, kuidas ma viisakalt ütlen... Ei oska õiget sõna leida. Ühesõnaga: jalg on jalg, see pole pea!
  • Õhtuleht, 2015, kommenteerides Savisaare jätkamist poliitikas


 • Erakonda juhtima ma valmis ei ole – meil on olemas kongressil valitud esimees, kellel küll amputeeriti jalg, aga ega me jalgpallitiim pole.
  • Delfi, 2015


 • Asi on selles, et ütleme Balti riikide puhul, sellesama Eesti puhul, oleme me alati teeselnud sellist Euroopa Šveitsi, meil oli ju kõik hästi. Tegelikult oleme me vaesed nagu kirikurotid ja nüüd, kui öeldakse, et meile tulevad pagulased, on meil skandaal 200 inimese pärast.
  • RTR-Planeta, 2015


 • [Baltija.eu ajakirjanik:] Kes võidab eesti ja vene keele vastasseisus?
[Yana Toom:] Eesti keel ei saa võita. Seda räägib 900 000 inimest. See on väljasurev keel ja rahvas – selles on asi. Kui minu käest küsitakse väljavaadete kohta, siis meenutan alati, et mitte ilmaasjata ei vedanud Mooses juute nelikümmend aastat mööda kõrbe, kuni viimane ori surnud oli. Kuid meil ei ole nii palju aega.
(Algne tekst: "Кто победит в противостоянии между эстонским и русским языками? - Эстонский язык не может победить, — качает головой Яна. — Носителей этого языка девятьсот тысяч. Это вымирающий язык, вымирающая нация — вот в чем суть. Когда меня спрашивают о перспективах, я всегда вспоминаю, что Моисей же не зря таскал сорок лет евреев по пустыне, пока последний раб не умер. Но у нас столько времени нет.")


Ok, siin on erand - eesti keelt emakeelena kõnelev terve nooremapoolne valge heteroseksuaalne kristlasest meesterahvas. Kõik teised ühiskonnagrupid - eranditult - peavad selliste rahvahääletuste tulemusena tundma end ohustatuna, sest Eestist on saamas riik, kus rahvusvahelist õigust soovitakse kasutada valikuliselt, ja mine tea, keda järgmine kord rakendatakse vaenlasena valimisvankri ette. Ilmselt venelasi, nagu ikka. Aga võib olla hoopis naisi? Lastetuid? Punkareid? Ateiste? Eks neid, kelle arvelt viha külvata, on küll ja veel.
Oleks ta tulnud roosiaeda karmoškaga, punases kosovorotkas (juhuks kui keegi ei tea, see on osa vene meeste rahvariidest - pikk pluus püstkraega ja asümmeetriliselt paiknevate nööpidega) ja pidanuks kõne vene vähemuse kaitseks, oleks temast saanud kangelane.
Aga vat see kleit...

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel