Janne Fridolin
Ilme
Janne Fridolin (sündinud 23. juulil 1976 Jõgeval) on eesti koorijuht ja muusikaõpetaja.
Intervjuud
[muuda]- [Armastusest soome-ugri pärimuskultuuri vastu:] See on saanud alguse 2009. aastal, kui ma läksin magistrantuuri. Mul oli vaja teha magistrantuurikontsert. Hakkasin otsima erinevaid repertuaare ning ma leidsin Tormise "Külavahe laulud". Ma ei olnud eluski sellest varem kuulnud. Otsisin arhiivist välja Eesti Raadio näite, kuidas nad seda laulavad.
- Võtsin ühendust Anne Türnpuga ja sealt algas meie väga pikk koostöö ja sealt algas minu armastus Veljo Tormise loomingu vastu. Kohtusin ka peale seda Veljo Tormisega. Kui me olime "Külavahe laulud" ära teinud, siis me asusime n-ö päris soome-ugri muusika juurde ning lavastasime koos Anne Türnpu ja Eva Kolditsaga mitu tsüklit Veljo Tormise muusikast.
- Minu jaoks on muusikal vägi, mis ka üksinda, teiste inimesteta, aitab.
- Kui inimene on juba üksildane, siis teda võib olla keeruline märgata. Keeruline on märgata ka üksildasi lapsi koolis, aga me püüame seda teha.
- Janne Fridolin, intervjuu: "Janne Fridolin: kui inimene on üksildane, siis teda võib olla keeruline märgata", ERR/Vikerraadio "Vikerhommik", 26.12.2022
- [Silmamelanoomist:] Kas teate, kui ägedad inimesed koorides laulavad! Just oma õpilaste ja kooridega unustan ma ära, et haige olen. Kui ma oleks hakanud kodus üksinda oma haiguse peale mõtlema, oleksin langenud depressiooni. Kartsin, et haiguse tõttu jään tööta, mind ei soovita tülitada või koormata. Aga kodus võib inimene oma mõtetega teha suuremat kahju. Kui mul kuskil ei pista ega valuta, siis lippan ringi ja tunnen elust rõõmu.
- Kui on madalseisud, siis nutan abikaasa õlal ja läheme koos edasi. Minu suur maandaja on ka loodus, mul on oma aed, panen näpud mulda ja kõik on jälle hästi.
- Me ei teadnud, kuidas või kuhu peab minema, et saada ravi. Me ei osanud midagi teha, meditsiinisüsteem oli meie perele tundmatu, oleme kõik terved inimesed olnud. Ainus, mida ma nii väga vajasin, oli arst, keda saan usaldada.
- Janne Fridolin, intervjuu: Kirsti Vainküla, "Nelja lapse ema Janne viimane lootus on annetajad: arvasin, et lihtsalt nägemine hägustub ja pean prillipoodi minema", Eesti Ekspress, 22.05.2022
- Huvikooli õpetaja töö ei ole millegi poolest lihtsam ega vähetähtsam kui üldhariduskoolis.
- Ohumärgid on näha igal tasemel: meil ei ole meistreid ega muusikaõpetajaid keskastmes, meil ei ole ka õpipoisse. Mida enam napib muusikakoolides õpetajaid, seda vähem pääsevad andekad lapsed õppima. See kõik on üks tervik.
- Muusikatund ei ole enam ammu laulutund, nagu kunagi ammu oli. Nüüd koosneb see väga mitmest erialasest osast ja muusikaõpetajal tuleb neid kõiki endal osata metoodiliselt edasi anda, enne kui laste ette läheb.
- [Lasteaedades valimisest muusikatundide ja liikumisõpetuse vahel:] Kui see nii peaks minema, siis saame üldhariduskoolidesse lapsed, kes ei oska üksi ega teistega koos laulda, muusika järgi liikuda, muusikat kuulata.
- Janne Fridolin, intervjuu: Kaja Kärner, "Janne Fridolin: Huvikooli õpetaja töö pole sugugi lihtsam ega vähetähtsam kui üldhariduskoolis", ERR/Vikerraadio "Kajalood", 15.10.2022
- Dirigendipuldi all oma järge oodates läheb suurest ärevusest korraks kõik meelest ja tekib hirm, et sa ei saagi oma laulu juhatamisega hakkama, aga juba trepi kolmandal astmel tõuseb adrenaliin lakke ja kõik asetub oma kohale. Kui seitse tuhat last sinu ees hõiskab ja lippe lehvitab, siis saab südames olla ainult suur armastuse ja õnnetunne ning tänutunne nende inimeste vastu, kes sind laulupeomeeskonda kutsusid.
- [Neljandast lapsest, kes imikuna laulupeol kaasas oli:] Kui Ernst nii väga meile tulla tahtis, küllap ta juba teadis, millisesse perre ta tuleb. Et ta oli minu kõhus kõik eelproovid kaasa teinud, oli repertuaar talle juba tuttav ning mõnel peohetkel ta justkui naeratas.
- [Ingerimaa retkest lavastust "Ingerimaa õhtud" ette valmistades:] Ingerlaste ajalugu võttis sünge pöörde juba siis, kui Peeter I nende asualale Peterburi linna otsustas rajada. Praegu iseloomustavad Ingerimaad lagunevad teed ja majad ning katkise hingega inimesed. Ei oska kirjeldadagi seda tunnet, mis meid tabas, kui mõistsime, et kunagisest mitmesaja tuhandelisest rahvakillust on nüüdseks järele jäänudki vaid need, kellega kirikukontserdil või vanadekodukülastusel ühiselt nende laule laulsime. Silmad olid lõpuks pisarais nii meil kui neil.
- Dirigent oma teadlikkuse ja huumorisoonega on ikkagi olulisim lauljate motiveerija, ent ka repertuaaril on oma roll. Dirigent peab suutma lauljaile selgeks teha, miks peaks repertuaar, mis tema jaoks oluline on, ka neile oluline olema. Selleks on vaja head kommunikatsiooni. Aga hea kommunikeerimisoskus on juhile tegelikult oluline ka teistel elualadel. Dirigendiamet ongi tegelikult natuke autokraatlik, aga tuleb siiski üritada oma asju nii ajada, et kõigil oleks meeldiv.
- [Kuue kooriga noorte laulupeole minekust:] Nii suure hulga kooridega töötamine eeldab head ajaplaneerimist. Naeran ise, et teise doktorikraadi võiksin ma saada logistikas.
- [Abikaasa peatsest isapuhkusest:] Issi on meil lastega väga palju tegelnud ja teab hästi, kui vähe titaga kodus olemine puhkust meenutab, ent ta ise tegi niisuguse ettepaneku ja mõtlesime, et proovime selle variandi ära. Kuna minu töögraafik on suhteliselt paindlik, usun, et saame tulevikus päris palju perega koos olla.
- Konkurssideks tuleb omandada nõudlikku repertuaari, aga see arendab. Kui ka laulja seda arengut tajub, siis saab järjest keerulisemaid teoseid kavva võtta.
- Mul on üldse elus hästi läinud. Mulle tundub, et kui oma südamesoovid universumi poole teele saata ning rahu- ja tänumeeles oodata, siis need soovid ühel heal päeval täituvad, eriti kui mõned head inglid ka kaasa aitavad.
- Janne Fridolin, intervjuu: Riina Mägi, "Janne Fridolin: neli tähtsündmust kolme nädalaga", Vooremaa, 12.08.2017
- [Teismelisest Ingerist:] Tema sulgus justkui endasse, ei saanud aru, mis tal siis on või ei ole. Ega ta ei tahtnud ka kõigest rääkida. See tegelikult, ma arvan, on suur põhjus, miks ta leidis muusika. Ta hakkas ise laule kirjutama ja läbi selle, ma arvan, sai väga palju enda seest välja nii valu kui ka mõtteid, mis häirisid.
- Mulle meeldib see suur tahtejõud ja ma imetlen Ingeri juures seda, et tal on väga varases eas väga kindlad eesmärgid, kuhu poole liikuda. Inger on olnud väga rõõmus laps, kellel suu on kogu aeg kõrvuni olnud. Ta on hea laps ja hea hing.
- Janne Fridolin, intervjuu: "Janne Fridolin: läbi muusika on Inger saanud endast välja valu ja mõtteid, mis häirisid", ERR/Vikerraadio "Käbi ei kuku", 28.01.2019
Tema kohta
[muuda]- Juba enne haigust ma küsisin temalt, et kas sa ikka magad, kas sa ikka puhkad, kuidas su tervis on. Sest ta on ju selline töörügaja! Ja doktoritööd kirjutas ka veel samal ajal! Kusjuures kõik koorid laulavad tal imeliselt, ta teeb väga professionaalset tööd.
- Toomas Voll, dirigent, intervjuu: Kirsti Vainküla, "Nelja lapse ema Janne viimane lootus on annetajad: arvasin, et lihtsalt nägemine hägustub ja pean prillipoodi minema", Eesti Ekspress, 22.05.2022
- Tänavuse noorte laulupeo ideekavand nägi ette suure hulga noorte dirigentide meeskonda kaasamist. Kui vaadata seitsetteist laulupeodebüüdi teinud dirigenti, siis Janne Fridolin on teistest tegelikult aste kõrgemal, sest on teistest kogenum, pika koolis töötamise ja muusikaõpetajate liidus tegutsemise kogemusega. Jannest poleks me dirigentide meeskonda komplekteerides kuidagi mööda saanud vaadata. Teades tema kohusetundlikkust ja põhjalikkust oli mulle selge, et Janne suudab kanda ka liigijuhi vastutusrikast rolli. Ja ta sai sellega suurepäraselt hakkama, vaatamata sellele, et perelisa oli tulemas.
- Heli Jürgenson, XII noorte laulupeo peadirigent, intervjuu: Riina Mägi, "Janne Fridolin: neli tähtsündmust kolme nädalaga", Vooremaa, 12.08.2017