Mine sisu juurde

Munk

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Mungad)
Sibylla von Bondorf, illustratsioon "Püha Franciscuse loole" (1460)
Sofonisba Anguissola, "Munga portree" (1556)
Katharina Pepijn, "Norbertus van Couwerven, Antwerpeni püha Miikaeli kloostri abt" (1657)
Ludovica Thornam (1853-1896), "Kloostriõuel istuv munk", s.d.
Peder Mørk Mønsted, "Munk köögivilja puhastamas" (1926)
Josef Wagner-Höhenberg (1870-1938), "Lugev munk", s.d.

Proosa[muuda]

 • Ja kuidas on munk rahul? Noh, munk on rahul rüüga, mis ta keha kaitseb, almustega, mis rahuldavad ta kõhtu, ja olles võtnud vastu piisava, läheb ta oma teed. Just nagu lind lendab omil tiivul sinna ja tänna, kandmata muud koormat peal oma tiibade, jääb temagi rahule. Sel viisil, mu isand, on munk rahul.
  • Gautama Buddha, "Digha Nikaya", Sutta 2 (Samaññaphala Sutta), värss 66, paragrahv 101


 • Munga kroon on alandlikkus.
 • Στέφανός ἐστι μοναχοῦ ἡ ταπεινοφροσύνη.
  • "Abba Or, The Sayings of the Desert Fathers", Cistercian Publications: 1975, lk 247


 • Rüü ei tee mungaks, ega tee kullatud kannuste kandmine rüütliks.
 • Habit maketh no monke, ne wearing of guilt spurs maketh no knight.


 • Martin Lutheri abielu suhtes ei ole mingit kahtlust, kuid kuuldus tema naise varasemast vangipõlvest on vale; praegu öeldakse ta siiski rase olevat. Kui peaks vastama tõele rahvajutt, et Antikristus sünnib mungast ja nunnast (millist juttu need inimesed üha kordavad), kui palju tuhandeid Antikristusi peab maailmas juba olema!


 • Munk ei ole lihtsalt see, kes elab teiste almustest. Tõeliseks mungaks ei saada vaid välist vormi üle võttes. Kesiganes siin elab püha elu, ületades hea- ja pahateod, ja kõnnib ses maailmas mõistmise toel - teda tuleb kutsuda tõeliseks mungaks.
  • Acharya Buddharakkhita. "Dhammapada XIX — Dhammatthavagga: Õiglane".


 • Just nagu kala sureb, kui ta liiga kauaks veest välja jääb, nii ka mungad, kes hulguvad väljaspool oma konge või veedavad aega ilmalike inimestega, kaotavad oma sisemise rahu jõu. Nii et just nagu kala, kes läheb mere poole, peame meiegi kiirustama, et jõuda tagasi oma kongi, kartes, et kui jääme liiga kauaks välja, kaotame oma sisemise valvsuse.
  • "Apophthegmata Patrum", abt Antonius, ütlus 10, lk 3


 • Kord ütles Püha Assisi Franciscus noorele mungale: "Vend, mingem ja jutlustagem linnas." Ja nii nad lahkusid kloostrist ja, kõneldes üllatest asjadest, läksid nad läbi kogu linna ning tulid tagasi kloostrisse. Noor munk küsis imestunult: "Isa, aga millal me jutlustama hakkame?" Ja Püha Franciscus vastas: "Vend, kas sa ei märganud, et me jutlustasime kogu aeg? Me kõndisime väärikalt, me arutasime kõige üllamaid asju, möödujad vaatasid meid ning said tunda rahu ja lohutust. Tõesti, jutlus ei koosne üksipäini sõnadest, vaid kogu ülalpidamisest."
  • Jelena Roerich, kiri 10. detsembrist 1936 ("Letters of Helena Roerich Volume II")


 • Mitmekülgsed ja vastuolulised on meie esimesed muljed Tseilonist. Seal seisavad mungad, paljureisinud ja vastuvõtlikud meie aja probleemidele. Nad kuuluvad ordusse, mis vanade traditsioonide kohaselt peaks kutsuma üles tegevusetusele, kuid mis tegelikult just nõuab tegusid, olles seega revolutsiooniliste jõudude hulgas, mis tõid maale vabaduse. (lk 6)
 • Pole kahtlust, et Lõvisaarel on õrnemast soost lugu pidama hakatud. Isegi peaministri vastutusrikkal kohal tegutseb naine. Mungad tunnistavad küll naise vaimseid võimeid, ent kui ilmalikult nad paljudesse asjadesse ka ei suhtu, kehtivad naisolenditega suhtlemisel nende jaoks siiski veel igivanad traditsioonid. Buddha ei olevat naistest kuigi heal arvamisel olnud, ja kui ta oma jüngrite õhutusel lubaski tekkida mõnel nunnaordul, siis nõudis ta, et vagad õed igale mungale, isegi kui too just äsja oli ordusse astunud, oma lugupidamist avaldaksid. Kuidas võisin ma siis loota, et mu kätt surutakse. (lk 6)
 • Eeskirjade arvukusest hoolimata ei õhku budistlikest mungakloostritest midagi karmi ega dogmaatilist. Võib-olla on see tingitud alatisest päikesepaistest, valgetest õhurikastest kongidest ja munkade säravkollastest rüüdest. Ilmselt süvendab seda muljet veel asjaolu, et Tseilonil pole klooster buda usu mungale eluaegne vangla. Ta võib igal ajal mungarüü sarongi või ülikonna vastu vahetada ja perekonna asutada. Ilmalikust elust küllastunud, võib ta isegi kloostrisse tagasi pöörduda, ja kui ta pole tapnud inimest või elevanti, võetakse ta jällegi mungakoguduse liikmeks. Ka noor munk võib kloostrist lahkuda, kui teda piinab igatsus vanemate ja õdede-vendade järele. Selline vabatahtlikkus loob budistlikus kloostris harmoonilise atmosfääri. (lk 24)
 • Me tunneme end hästi troopikasaare munkade hulgas kes oskavad oma õpetuse mõtte viia kooskõlla meie aja nõuetega. Mungakogudus pole eluvõõras eliitkiht, kes laseb end toita ja katta ilmalikel budistidel, et ise varatuna ja mitte midagi tegevana pühenduda enesetäiustamisele, mis vabastab nad lõpuks taassünni piinadest ning juhib nirvaanasse. Tseiloni mungakogukond kutsub üles teenima elu, rahu ja kaasinimeste õnne selleks, et nad ei peaks oma eksistentsi piinarikkaks paratamatuseks. (lk 28)
 • Kuningale teeb muret munkade olukord. Nagu bikhud, nagu puupaljad kerjused, peavad nad lootma ainult ilmalike budistide annetustele, ja neil on õnne, kui kuningas nende heaks midagi ära teeb. Mis aga juhtuks siis, kui võõrad uuesti maale tungivad? Elara oli olnud eeskujulik oma leplikkuses võõra usu vastu. Kes kaitseb munki tulevase tagakiusamise eest? Kuningas teeb mungad sõltumatuks. Ta pakub ordule selle ülalpidamiseks suuri maavaldusi koos külade ja paisjärvedega. Üks munk poleks iial tohtinud neid annetusi vastu võtta, sest sel juhul oleks ta eksinud absoluutse omandist loobumise tõotuse vastu. Mungakogudust tervikuna aga ei vaeva mingid südametunnistuse piinad. Mungad võtavad annetuse vastu. (lk 52)
  • Ursula ja Wolfgang Ullrich, "Džungel tulevikuta?", tlk R. Aro, 1973


 • Elektriline Munk oli seade töövaeva säästmiseks, just nagu nõudepesumasin või videomakk. Nõudepesumasinad pesid sinu eest tüütuid nõusid, säästes sellega sind nende ise pesemise vaevast, videomakid vaatasid sinu eest tüütut televisiooni, säästes sellega sind selle ise vaatamise vaevast; Elektrilised Mungad uskusid asju sinu eest, säästes sellega sind üha vaevarikkamaks muutuvast ülesandest uskuda kõiki asju, mida maailm ootas, et sa usuksid.
  • Douglas Adams, "Dirk Gently Holistlik Detektiiviagentuur" (1987), ptk 2


 • Cool-kultuse munkadel, kelle tilluke ja ligipääsmatu klooster on peidetud tõeliselt normaalsesse ja lahedasse orgu alam-Jääraharjades, on noviitside vastuvõtmiseks eriline eksam. Uustulnuk viiakse tuppa, mis on täis igasuguseid rõivaid, ja temalt küsitakse: "Jou, mu poeg, milline neist on kõige stiilsem kehakate?" Ja õige vastus on: "Kuule, just see, mis ma valin."


 • Toidu kannab ette lõbusa olemisega munk. Selgub, et vanahärral on Alzheimer. Ta on unustanud, et on munk ja sellega läksid ka kõik mungakombed. Enne, kui diagnoosist kuulen, uurin, kas tohin teda pildistada. Munk hüppab ligi ja asub mind kallistama. "Tee nüüd pilti," hüüab ta fotograafile lapselikult lõkerdades.

Draama[muuda]


Luule[muuda]

kuid paranes ja hundiks muutus taas.
 • Walter Bower, "Scotichronicon" (15. sajand)


Paks usuisa doktor Luterus
kord ülbelt kogu ristirahvast veenis,
et verest soe ka nunna uterus
ja loodud jumalast ka munga penis.

Toopärast pärispatu lingudes
on murdnud neitsivande taevapruudid
ja Kristust jälgivad veel vingudes
vaid laostund keigarid ja prostituudid.

 • Heiti Talvik, * * *, Luuletused, Tallinn: Eesti Raamat, 1988, lk 21


Mu hinges koos on munk ja sübariit.
Ei tea ma, kumba enam, kumba vähem.
Kesk aja hallust köen kui tuliriit
ja otsin kõige kiuste elulähet.

 • Artur Alliksaar, "Autoportree", rmt: "Olematus võiks ju ka olemata olla", 1968, lk 8

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel