Mine sisu juurde

Rita Tasa

Allikas: Vikitsitaadid

Rita Tasa (3. detsember 1930 Viljandi – 16. juuli 2007) oli eesti tõlkija ja kirjandusteadlane.

Kirjutised

[muuda]
  • Pärast pikemat vaheaega, milles oma osa oli ajavahemikus 1989—1991 toimunud muudatustel Saksamaal ja ühtse Saksa riigi taastamisel, ilmus 1996. aastal Christa Wolfi järjekordne romaan "Medeia. Hääled", mille aine pärineb samuti vanakreeka mütoloogiast ja mis kirjanikke ning kunstnikke on juba ligi 2400 aastat paelunud, alates Euripidesest ja tema tragöödiast "Medeia" (431 e.m.a.) ning jätkudes Ovidiuse, Seneca, Pierre Corneille', Franz Grillparzeri, Hans Henny Jahnni ja Heiner Mülleri loomingus. Kuigi rõhuasetus motiivide osas on kõigil autoritel pisut erinev, on Kolchise kuninga Aietese võlukunsti tundev tütar Medeia kõikjal jäädvustunud hüljatud naisena ja verise kättemaksjana, oma mehe ja laste tapjana.
Christa Wolfi Medeia on hoopis teistsugune. Ta on meestest sõltumatu iseteadev naine, kelle otsus oma kodumaalt Kolchisest lahkuda pole tingitud armupimedusest, vaid mõistuspärastest kaalutlustest. Medeia läks minema koos Iasoniga, sest ta ei saanud sellesse hääbumisele määratud moraalitusse Kolchisesse enam jääda, kus tema isa Aietes, Kolchise põdur ning tegutsemisvõimetu kuningas koondas kogu oma jõu üheainsa eesmärgi saavutamisele — oma võimu ja toretseva õukonnaelu säilitamisele. Aga Korintos, kuhu põgenikud idast (Kolchis asus Musta mere idarannikul) varjupaiga leidsid, osutus niisama kõlblusetuks, kuigi rikkaks ning mõjuvõimsaks riigiks, kus kuningas Kreon oli võimu nimel samuti ohverdanud oma lapse ning järeltulija ja mille näiliselt tugevasse kesta ilmus järjest rohkem pragusid. Ja niisuguses ühiskonnas pole tõde ja õigust otsival naisel autori arvates lihtsalt kohta. (lk 158-159)
  • [Christa Wolfi "Medeiast":] Nagu Kassandra, nii on ka Medeia "nägija", kes ei saavuta oma eesmärki. Aga kui Kassandra oli kõhkleja, kes kannatas sisemiste vastuolude all, jääb Medeia lõpuni kindlaks oma veendumustele, esitades vaid küsimuse: Kuhu ma pean nüüd minema? Kas on kusagil olemas maailm ja aeg, kuhu ma sobiksin? Ei ole kedagi, kellelt küsida. See ongi vastus. (lk 160)
    • Rita Tasa, "Saateks", rmt: Christa Wolf, "Medeia", tlk Rita Tasa, 1997, lk 158-160