Mine sisu juurde

Sallivus

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Tolerantsus)

Proosa

[muuda]
  • Tolerantsus peaks õieti olema mööduv meeleseisund: ta peab viima tunnustamisele. Paljas sallimine on solvav. (lk 27)
  • Tõeliselt üldine sallivus saavutatakse kõige kindlamini, kui üksikisikute ja rahvaste erilisus rahule jäetakse, aga siiski püsitakse veendumuses, et tõesti tunnustust vääriv paistab välja selle poolest, et ta kuulub kogu inimsoole. (lk 36)


  • Arvatakse, et lõpuks muututakse inimeste suhtes sallivaks; tegelikult ollakse aga lihtsalt ükskõikne.


  • Ja ma ei leia paremat näidet tolerantsile, nagu ma ise oma kodukootud viisil sellest aru saan, kui ühes anekdoodis kahest meremehest. Ühel õhtul, kui laev oli keset ookeani, olid nad kahekesi rinnuli reelingul. Ainus, mis oli näha, oli vesi, taevas ja täiskuu. Ütles siis üks neist: "Kas sa tead, et kuu on üks täiesti surnud taevakeha. Seal ei ole ei vett, õhku ega elu üleüldse. Isegi oma valgust ei ole tal — sellegi saab ta päikeselt." Millele teine vastas: "Jah, aga kuhu tal ikka minna on!" Selles vastuses väljendub minu arvates tõeline tolerants, mida me nii vähe leiame, eriti nende juures, kes nüüd nii tihti ja nii kõva häälega tolerantsist räägivad.


  • Kõigepealt tulid päkapikud, mõtles William tagasi oma laua juurde minnes. Neid mõnitati nende töökuse ja kasvu pärast, aga nad rügasid usinalt edasi, pilk maas, ning jõudsid õitsvale järjele. Siis tulid trollid, ja nemad said juba natuke paremini hakkama, sest keegi ei kipu eriti pilduma kive seitsme jala kõrguste olendite pihta, kes võivad terveid kivirahne vastu visata. Siis tulid zombid kirstust välja. Paar libahunti roomas ukse alt sisse. Pöialpoisid olid alguses tekkinud raskustest hoolimata kiiresti integreerunud, sest nad olid visad ja neid pahandada oli veel ohtlikum kui trolle - troll vähemalt ei saa sul püksisäärest üles joosta. Neid liike ei olnudki enam palju, kes välja jaid.
Vampiirid ei löönud aga kuidagi läbi. Nad ei olnud seltsivad - isegi omasuguste keskel -, nad ei mõelnud ühtse liigina, nad olid ebameeldivalt iseäralikud ja, üks mis kindel, neil ei olnud oma toidupoode.
Nüüd siis oli mõnele arukamale neist koitma hakanud, et rahvas lepiks vampiiridega ainult siis, kui nad lakkavad olemast vampiirid. See oli ühiskonda vastu võtmise eest kõrge hind, aga võib-olla mitte nii kõrge kui see, millejuurde käib pea mahalöömine ja tuha jõkkepuistamine. Toorestest praetükkidest elamine ei olegi nii hull, kui võrrelda võimalusega, et sind ennast lõkkel praetakse*.
[Joonealune märkus:] * Pealegi elavad kõik, kes Ankh-Morporki tapamajadest pärit tooreid praetükke söövad, nii ohtlikku ja põnevat elu, et sellega jääks igaüks rahule.


  • Kolonel oli loomupäraselt inimene, kes elab ise ja laseb ka teistel elada, nii et, tõepoolest, kui tüdruk tahab käia ringi teise tüdrukuga, kes kannab triiksärki ja lipsu, õpetab hobuseid välja ning on näoga, mis meenutab karuohaka pealt äädikat lakkuvat buldogi, siis on see täiesti tema enda asi. Lõppude lõpuks, mõtles kolonel, ega vana Muskli-Jackson ju parem ei olnud, või kuidas? Ta kandis ohvitseride kasiinos igal õhtul kleiti ja kasutas mehe kohta üpris lillelise lõhnaga habemeajamisvett, aga kui relvile kutsuti, võitles ta nagu deemon, pagan võtaks. Maailm on ikka imelik.
  • Terry Pratchett, "Tubakas". Tõlkinud Allan Eichenbaum, 2012, lk 111-112


  • Mitte ainult anonüümsetes kommentaarides, mõnes nurgataguses natsifoorumis või pseudonüümses sotsiaalmeedias, vaid Toompeal telekaamerate ees ja must-valgel suurtes päevalehtedes võib nüüd pea igapäevaselt lugeda selliseid silte nagu "homoteerull", "lilla", "pede", "tolerast", "igasugused murjanid", "jorisemised Meka suunas", "immigrantide negatiivne mõju rahvastiku kollektiivsele IQ-le"…
Oot, peatuge nüüd hetkeks. Apple’i juht on avalikult gei ja peakontori töötajatest on 36% esimese põlvkonna sisserändajad Californiasse. Eestis valitakse Riigikokku mees, kes varastab nende "homode ja immigrantide" toodetud telefone, uskudes seejuures, et tal on… sünnikohast või rassist tulenevalt kõrgem IQ?
  • Sten Tamkivi, "Napi paari aastaga on totaalselt ussitama läinud Eesti avalik mõtteruum", EPLi arvamusveeb, 11. mai 2015


Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel