Anna Levandi

Allikas: Vikitsitaadid
Anna Levandi, 2021.

Anna Levandi (neiuna Anna Kondrašova, sündinud 30. juunil 1965 Moskvas) on Vene päritolu Eesti iluuisutamistreener ja endine iluuisutaja.

Intervjuud[muuda]

 • [Eva-Lotta Kiibusest:] Hästi intelligentse välimusega, hästi erudeeritud. Kehas on näha, kuidas on erudeeritud. Väga elegantne ja sügava sisuga uisutaja. Tunduvad võib-olla imelikud sellised sõnad sportlase kohta, aga seda on näha ja see eristab teda teistest uisutajatest.
 • Kui mina olin tippsportlane, siis olid meil tribüünil pidevalt ülikoolist määratud inimesed, kes mõõtsid pulssi, lugesid hüpped, võtsid vereanalüüse. Pidevalt tehti kokkuvõtteid ja anti treenerile tagasisidet. Mina võin sellest ainult unistada, et keegi istub ja loeb mu sportlaste hüppeid. Neil endil pole ka aega, et kirjutada kõik hüpped päevikusse. Peab mõistma, mis intensiivsusega tuleb sportlasel treeninguid teha, et arv oleks piisavalt suur, mis koguses on vaja läbida. See on natuke individuaalne. Üks vajab miljon hüpet, teine saavutab saja peale vormi ja ei tohi seda ületada, sest siis hakkab see vastupidi töötama. Üldiselt ei ole vaja jalgratast leiutada. Maailm on lahtine, hoiame silmad lahti ja vaatame, mis toimub ja üritame järgi teha.
 • Mulle tundus, et kui näitan sportlastele ette, siis hakkavad järgi tegema. Aastatega olen aru saanud, et võin olla kasvõi olümpiavõitja, aga see ei tähenda, et sportlased hakkavad mu näidatut kohe järgi tegema. Õpetamismetoodika peab olema. See on nagu maja ehitus - valmistad alguses pinna ja siis hakkad laduma kivi kivi järel, enne kui katuseni jõuad. See on pikk tee. See on mind sisemiselt kõvasti muutnud. Praegu näitan neile sõiduoskuseid, koreograafia liigutusi ja mõned kavad lavastan ise, aga eesmärk ei ole enam, et sportlane teeks järgi. Lihtsalt ükskord näidata on lihtsam, kui tuhat korda seletada. Õpetamine käib läbi seletuste ja läbi teatud ettevalmistusharjutuste, et keha oleks valmis ja oleks vähem vigastusi. Vaimset ettevalmistust on vaja sportlasele seletada. See on teadus. Treeneritöö, kui olla hea treener, see on väga sügav ja tark teadus.
 • Iluuisutamises peab kõik ilus olema. Treener ka. Kui satun kaamera ette, siis olen ka kenake. Sisuliselt samamoodi, ainult soojendust ei tee nagu sportlane, aga üldiselt peab ette valmistama, sest sportlane tunnetab minu sisemist seisundit. Kui treener väriseb üle keha, siis hakkab sportlane ka värisema üle keha. Tuleb säilitada rahu, enesekindlus ja kogu minu välimus peab toetama seda. Samamoodi käib ettevalmistus.


 • Kui ma näen, et sportlane on hästi püüdlik: ta üritab kõigest väest, ta üritab teha seda, mida treener nõuab - ma selle eest alati kiidan! Ma kiidan taevani!
 • Ausalt öeldes ajab närvi, kui käiakse trennis - lihtsalt mõttetult. Umbes niimoodi, et "ma tulin trenni, tehke minust olümpiavõitja". Ei toimi need asjad nii. Tule endaga tegelema ja ma aitan sind. Ei saa lihtsalt käia trennis. Arenda ennast. Hari ennast. Otsi võimalust, küsi, mis mul valesti. Ole uudishimulik! Vat siis sellest midagi tuleb.
 • Ma ei oota, et neist kõigist tulevad maailmameistrid, aga ma arvan, et selliseid omadusi neil elus läheb vaja. Kui nad igasse valdkonda niimoodi suhtuvad - nad ei oota, et keegi teeb midagi nende eest või niisama annab, vaid nad ise peavad teadma, mida tahavad, mida selle jaoks on vaja teha ja tuleb ise teha.
 • [Oma põlvkonna lapsepõlvest:] Hommikust õhtuni olime õues ja me ei teinud trenni: me lihtsalt jooksime, istusime puu otsas, hüppasime-kargasime. See oli loomulik liikumine ja loomulik füüsiline vorm oli kõigil tunduvalt parem. [---]
 • Söömisest ei olnud vaja rääkida, sest sööma mindi siis, kui nälg oli juba minestamistasandil. Üheliigseid kilosid ei tulnud ka kellelegi - ei lastele, ei täiskasvanutele. Iga aastaga tuleb vähem ja vähem lapsi, kes sobivad tippspordi jaoks. Just mentaalselt.
 • Vanematele tundub, et koormus on suur, pingutus on suur. "Aga me ei tulnud siia medalite pärast, me tulime lihtsalt... tervise mõttes ja et isu oleks hea".
 • Mind ka ei pandud sportima selle pärast, et keegi tahtis, et minust tuleks olümpiavõitja, vaid sellepärast, et tervis oli kehv. Arst ütles, et minge värskesse õhku sportima. Alustasin värskes õhus, väga meeldis ja kõik haigused kadusid kohe ära. Muidu oli pidevalt kas kopsupõletik või bronhiit. • Kas treener töötab hästi või pahasti? Sellele on üks ainuke õige vastus - tema sportlaste tulemused.
 • Eesmärk oleks ikkagi jõuda maailma tippu ehk kuue parima sekka maailmas. Miks mitte unistada võitudest, sest alati peavad eesmärgid olema kuidagi kasvõi natuke kõrgemal kui reaalsus. Mina püstitaks maksimaalsed eesmärgid, sest seda lihtsam on nende poole minna. • [Pekingi olümpia eel:] Vaatamata sellele, et mulle on see juba mitmes-mitmes olümpia - oleme ärevil! See on põnev, spordis suur sündmus. Paljude sportlaste ja treenerite unistus. Meil on ikkagi omad ootused ja loodame, et läheb hästi.
 • Tähtis on, kuidas siin õnnestub mobiliseeruda, keskenduda hetkele, kus peabki parimat näitama. See ongi kõige tähtsam. Ei ole tähtis 10/10 teha, tähtis on teha üks ja õiges kohas, õigel ajal.
 • Ootame, et trennid oleks suunatud rohkem kvaliteedile kui kvantiteedile. Paljudest asjadest sõltub - kuidas on enesetunne sel päeval. Tahe on igal juhul nii Eva-Lottal kui ka minu olemas. Vaatame asjadele positiivselt. Rõõmuga on vaja minna - see on sündmus! Mõnus on siin olla ja mõnus võistelda.


 • [Iluuisutamise EM-ist Tallinnas:] Kokkuvõttes olen ülimalt rahul tänase päeva tulemusega. Meie tüdrukud on Euroopa meistrivõistlustel 8. ja 11.: come on! Meid on 1,3 miljonit inimest, aga meil on nii tugevad üksiksõitjad. Me peame olema väga uhked!
 • Mulle väga meeldib Vene tüdrukute konkurents, see viib müstilise arenguni. Väga loodan, et meie tüdrukute järel tulevad järgmised, et neil oleks just selline sportlik konkurents. Nii tase kasvabki.


 • [Eva-Lotta Kiibusest pandeemiaaegse treeningupausi järel:] Müts maha ja mille eest? 17-aastane neiu suutis kahe kuu jooksul säilitada oma kehavormi. Ütleme ausalt nii kaaluvormi, füüsilise vormi ja vaimse vormi. Üldiselt juhtub seda harva, et väga tubli, väga tubli.
 • [Arlet Levandist:] Tema on sellises vanuses, kus noormehe keha kasvab iga hetk, kui antakse võimalus. Nii kui seda suurt koormust ei olnud, on ta visanud oma viis sentimeetrit ja koordinatsioon on täitsa sassis, aga pole midagi. Kõik läbivad need perioodid ja me tegeleme väga palju tehnikaga.


 • [Pandeemiaaegsetest treeningupausidest:] Mis on veel eriline spetsiifika iluuisutamises, eriti naistel – nad peavad olema hästi pisikesed, hästi kleenukesed, ilusti treenitud. Kui ta ei saa seda koormust, ei treeni oma keha, siis see vorm kaob ära. Praegune Euroopa meister Aljona Kostornaja ütles hästi, et kui selline tippsportlane nädal aega ei harjuta, see võib võtta puhkuse asemel. Kahe nädalaga vorm hakkab kaduma, aga kui kolm ja rohkem nädalat, siis alustad nullist.


 • Uiskudel peab maanduma kõige pehmema osa peale. Kui sa kuidagi saad, vääna end niimoodi, et ikkagi üritad kukkuda kõige pehmemale osale. Pepu on kõige pehmem.
 • Kõige ohtlikum on kukkumine taha, sest siis lendad kindlasti kuklaga vastu maad. Otse põlvedele kukkumine on ka päris raske kukkumine.


 • Noor inimene rehade peal jalutades kasvab kiiremini ja paremini. On nii valus, et mõistus tuleb kiiremini kohale.
 • [Eva-Lotta Kiibuse arengu tagasilöökidest:] Teeb ja teeb ja teeb tööd ja ikkagi kuidagi õiget tulemust ei ole. Võib-olla hakkab isegi enesekindlus kaduma, kaasa arvatud minul. [---]
Hästi töökas, tubli ja sihikindel, arukas ja intelligentne sportlane, kes ise mõtleb oma peaga, teeb otsuseid. Aga ikka ei ole tulemust, mis peaks juba olema. [---]
See praegune tulemus näitas, et ei - me oleme ikkagi õigel teel!. Lihtsalt see pidi kokku tulema nagu pusle. Ma usun küll, et see ei ole juhuslik tulemus. Võib teha paremini ja vähe kehvemini, aga mõistmise, mismoodi peab võistlema, on ta ära tunnetanud.


 • [Eva-Lotta Kiibusest:] Mina ikkagi ütlen, et tema sisemine maailm on eriline. Ta on väga sügava sisuga tüdruk. Tal on rikas maailm, ta ei piirdu ainult uisutamisega. Tal on sõpru, ta õpib koolis väga hästi. Teda huvitavad väga paljud asjad, ta loeb väga palju. Ja see on kohe tunda. See väljendub tema kavades – tema liigutused on intelligentsed ja rikkalikud, tema kehagraatsia on hoopis teistsugune. Ja see jääb silma, sest iluuisutamine on ikkagi selline ala, kus inimfaktor mängib väga suurt rolli ja kui ta on kõikidele sümpaatne – kohtunikele, publikule –, on see väga suur pluss.


 • [Oma MM-debüüdist Helsingis 1983. aastal:] Olin noorsportlane, nagu öeldakse, roheline. Mul ei olnud midagi ega kedagi karta. Tegin mida tegin, ma ei mõelnud kohtadele. Just olin EM-il saavutanud viienda koha, mida peeti debütandi jaoks heaks tulemuseks. Sõitsin pingevabalt ja tuli samuti viies koht.
See tuli nii ootamatult, pigem jäi meelde see, et pärast MM-i toimus tšempionide turnee mööda Euroopat ja mind kutsuti sinna. Nõukogude Liidu passis polnud ühtegi viisat, kahe päevaga tehti neid 17 tükki. Ime, aga kõik on võimalik.
 • [1984. aasta MM-i hõbedast:] Tugev jõud mu sees ütles, et ma saan selle. Viies koht olümpial oli minu jaoks oli ebaõnnestumine, ma tundsin, et olen medalit väärt. Tahe, et ma pean ja see on minu hetk, ma teen ära.
 • [Toonasest kavast:] Esiteks oli see väga ilus kava. Nõukogude sportlase jaoks oli see avangardistlik kava, läänepoolne uisutamismaailm võttis mind kohe omaks. Mul oli Jaapani muusika, mille mu treener ja koreograaf tegid nii ilusaks ja omapäraseks kavaks, et see jäi kohe silma ja meelde.
Hüpped tulid ka ilusti välja, mul oli kavas viis kolmekordset – pole paha. Nüüd hüpatakse rohkem ja raskemaid, aga viis pole ka paha. Ometi oli see – ma ei julge öelda, mitu aastat tagasi.
Sisemiselt tundsin, et olen võimeline võitma. See oli hea tunne, see oli võimas tunne.

Tema kohta[muuda]


 • [Treener Anna Levandi kohta:] Temas on kõike, nii karmust kui hoolt ja armastust. Tunnen iga päev trennis, et ta teab, mida ta teeb. [---] Ma usaldan teda ja arvan, et usaldus sportlase ja treeneri vahel ongi kõige olulisem. Kui seda ei ole, siis sealt pikemas perspektiivis ka midagi ei tule.
 • Ta on igasuguseid põnevaid väljendeid ja ütlusi kasutanud. Mõni päev, kui asjad ei tule nii hästi välja, on ta oma õpilasi nimetanud pelmeenideks supis. Ta on jaganud ka tarkusi, mis on mulle meelde jäänud ja mida tuleb meenutada, näiteks et sport ja trennid on justkui niidi ketramine. Seda ei saa teha kiiruga ja kiirustades, sest siis sa tõmbad niidi katki.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel