Mine sisu juurde

Fanatism

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

 • Vagadusega on nii, et kui seda miski ei tasakaalusta, siis ta muutub fanatismi paheks. Fanatism, kui tegemist pole just kiriku ambitsioonikuse väljendusega, on äärmusesse viidud truudus. Kui äärmiselt truud, kuid piiratud intellektiga inimest on kord vallanud tunne, et teatud üleinimlik isik väärib täielikku pühendumist, siis selle esimeseks tagajärjeks on vagaduse kui sellise idealiseerimine. (lk 351)
 • Fanatismi võib kanda religiooni pahede kontosse seni, kuni religioossete inimeste intellekt püsib tasemel, kus neid rahuldab despootlik Jumal. (lk 353)
  • William James, "Usulise kogemuse mitmekesisus: uurimus inimloomusest", tlk Indrek Meos, 2013


 • Fanatism on jõud väikesis asjus, aga jõuetus suuris.
  • Matti Kurjensaari, "Miekkatanssi" (1957), tlk Endel Nirk, rmt: "Lahtine laegas", LR nr 39 1971, lk 49


 • Sel hetkel tunneb ta endast väljaspool oleva jõu ajel sundi olla see naine, keda mees ootab, ihaldab ja loob. Mida mees talle või temast ka ei räägiks, ta teeb need sõnad teoks. Enam ei tunne ta vastutust eelneva eest. Tema nägu ja keha, hoiakud ja hääl on muutunud. Temast on saanud naine, keda armastab Alan.
Tunded, mis temast läbi voolavad ja teda endaga kaasa haaravad, on armastus, hoolivus, andumus. Need tunded tekitavad võimsa hoovuse, millel ta hulbib. Tänu nende tugevusele on kadunud kõik tema kahtlused, nagu need kaovad ka fanaatilise pühendumise korral ühele maale, teadusele või kunstile, mis kõik väiksemad vead eesmärgi vaieldamatus väärtuslikkuses lahustab.
Tema silmadesse ilmus väikest teemanti meenutav tuluke, mis keskendus suurima hoolikusega kavatsetule. Tavaliselt olid naise pupillid laienenud ja tundus, et nad ei ole suunatud olevikule, nüüd oli aga nende teemantvahedus ametis elustavate valede sepitsemisega, mis tegi ta silmad selgemaks ja veelgi läbipaistvamaks, kui seda võinuks teha tõde.
 • Anaïs Nin, "Spioon armastuse majas", tõlkinud Anne Allpere, LR 46/47, 1993, lk 14-15


 • Algselt oli Ukraina ehk Väike-Venemaa, nagu seda nimetati, Poola-Leedu suurvürstiriigi koosseisus. Veel 18. sajandil võitlesid hetmanid südisti sõltumatuse eest nii Poola kui Moskvaga, kuni lõpuks Ukraina mõlema suurriigi vahel ära jaotati. Pärast Poola jagamisi sattus osa Ukrainast Austria võimu alla. Ukraina Venemaa-alade, sealhulgas ka Poltaava mõisnikud paistsid silma fanaatilise tsaaritruuduse poolest ning mõned neist saavutasid silmapaistva positsiooni tsaarivalitsuses ja õukonnas, leidus küllalt palju neid, kes endist viisi salamisi separatismist unistasid ja hindasid kõrgelt oma kultuuripärandit.


 • Keskmise või isegi erakordse lääne teadlase või intellektuaali tõekspidamistest enamik põhineb pigem "iidsete autoriteedil" kui isiklikul kriitilisel tõendite kogumisel. Ja see (kui julgelt väljenduda) fanatism, millega nende uskumuste kahtluse alla panekule vastu astutakse, toetab eeldust, et teadusliku maailmapildi põhieeldused põhinevad pigem usul, mis määrab usklike asukoha moraalses/poliitilises universumis, mitte kriitilisel mõtlemisel.
  • Sandra Harding, "The Science Question in Feminism", Cornell University Press, 1986, lk 184-185


 • Ideoloogia aktiivse eestvõitleja psüühiline seisund paistab silma fanaatilise süsteemile pühendumisega. Keskne nägemus korraldab ümber kogu intellektuaalse ja tunnetusliku välja kuni perifeeriani. Sellest muutub keel. Seda ei kasutata enam suhtlemiseks või eneseväljenduseks, vaid süsteemi ja tegelikkuse vahelise katkestuse maskeerimiseks. Keel saab maagilise rolli reaalsuse painutamisel maailmavaatele vastavaks. See on liturgiline keel, mille iga formuleering osutab kõneleja kokkukuuluvusele süsteemiga ning sunnib ka vestluskaaslast sellega liituma. Sellele keelele on seega tunnuslikud ähvardused ja võimu kujundid. Ideoloogia valitsuse all ei saa jääda intelligentseks.


 • Füsikalismile tuginev teadusideoloogiline fanatism on kandunud kooliharidusse, omistades teadusele ka lunastaja ning päästja rolle. Teaduspropagandistlikud nipid on üle võtnud seesugune religioosne propagandistlik kirjandus, mis on ühtlasi teadusdemagoogiline ja võib esineda kooskõlas teaduslike faktidega. Teadlaste teadvustamata usk võib pöörduda nende endi vastu.


 • Ma ei tea ühtki tipptasemel teadlast, kes poleks mingis etapis tundnud fanaatilist huvi oma uurimisobjekti vastu. See võimaldab ennast eesmärgile pühendada ja annab jõudu, et midagi järjest uurida vähemalt kolm-neli aastat - tavapärane ühe konkreetse projekti eluiga planeerimisest kuni andmete avaldamiseni. Seetõttu sobivad teadusesse ka sportlased, kes on õppinud aastaid eesmärgi nimel pingutama.