Hortensia

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Berthe Art (1857-1934), "Hortensiad", s.d.

Hortensia (Hydrangea) on umbes 80 liigiga põõsaste, liaanide ja väikeste puude perekond, mille enamik liike kasvavad looduslikult Ida-Aasias (Hiina, Korea, Jaapan). Mujal maailmas kasvatatakse dekoratiivtaimedena mitmeid selle perekonna heitlehiseid liike. Taimeperekonna varasem ametlik nimi botaanilises nomenklatuuris oli Hortensia, mis anti Prantsuse matemaatiku ja astronoomi Nicole-Reine Hortense Lepaute'i auks.


Proosa[muuda]

  • Põrandad läigivad ja nüüd, detsembris on laual kõrges kitsas piimjas vaasis helesinised hortensiad ning kaks süngelt lõõskavat roosi, mis kuulutavad elu kestmist ja ilu, kuigi Linna lähistel on ootel salakaval vaenlane, kes võib ehk kogunisti hävitada kauni lumise Linna ja tallata kontsadega puruks õdusa rahu viimased riismed. Lilled. Need lilled on toonud Jelena truu austaja, kaardiväeporutšik Leonid Jurjevitš Servinski, kelle sõbratar on müüja kuulsas kondiitriäris "Markiis" ja veel üks sõbratar on müüja õdusas lilleäris "Nizza Floora". Hortensiate varjus seisab väike sinisemustriline taldrik, sellel on mõned vorstilõigud, läbipaistvas võitoosis on või, leivakorvis hambuline leivanuga ja piklik nisuleib. Küll oleks mõnus õhtust süüa ja teed juua, kui poleks kõiki neid süngeid asjaolusid... Oh jaa... Oh jaa...
  • Mihhail Bulgakov, "Valge kaardivägi". Tõlkinud Maiga Varik, 1987, lk 12


  • Siin ja seal nägin ma veel selle džunglitaimestiku sekka ära eksinud põõsaid, mis olid meie ajal olnud nagu piiritähised, kultuuri ja ilu märgid, omal ajal nii kuulsate helesiniste õiekroonidega hortensiad. Nende kasvu ei olnud nüüd enam korrigeerinud kellegi käsi ja nad olid metsistunud ning kasvanud tohutu suureks, ilma õiteta, mustad ja inetud nagu mingid nimetud parasiittaimed, mis kasvasid nende kõrval.