Mine sisu juurde

Kaevandus

Allikas: Vikitsitaadid
Axel Jungstedt, "Dannemora kaevandus" (1890)
Piotr Stachiewicz, "Põrgusõit", 1890. aastad: Wielicka soolakaevandus.
Carl Redin, "Madridi söekaevandus New Mexicos" (1934)

Kaevandus on auk maa sees, kust kaevatakse seda, mida parasjagu kaevata on. Kaevandus võib olla niihästi lahtine auk kui ka rohkem uru moodi.

Proosa[muuda]

  • [Kapten Forrester:] "Olgu siis, minu filosoofia on niisugune, et see, mida inimene päevast päeva mõtleb ja plaanitseb, selle ta nii־öelda kõigele vaatamata ka saab. Rohkemal või vähemal määral, aga kätte ta selle saab. Juhul kui ta ei ole üks nendest, kellele selles maailmas midagi osaks ei saa. Niisuguseid on. Olen elanud liiga palju kaevandustes ja ehitanud liiga palju laagreid, et seda mitte teada." (lk 35)


  • Siiski tahaksin teile öelda, preili Mari, et nõukogude söetootmine on võimalik ainult selle tõttu, et nõukogude korral on nii palju vaenlasi. Kui Stalin neist vaenlastest nii suurel arvul sunnitöölisi ei toodaks, siis jääksid ta šahtid seisma. Ilma vangistaatuseta mees tema ürgkaevanduses ei töötaks. (lk 351)
    • Hilja Rüütli, "Kuradil ei ole varju; Vägivallamaa; Režiim – see kõlab uhkelt", 2009


  • Oma seitsmenda sünnipäeva eelõhtul sai Annabella Lagrange teada, et mehed ei tohi küsida kaheteistkümnetunnise töö eest söekaevanduses pennigi päevas rohkem, selle kuriteo eest jäid nad ilma toidust ja ulualusest. Aga ta sai sel päeval teada sedagi, et kõik on korras, kui tema isa võtab võõral naisel riided seljast, vannitab teda ja söödab siis maasikatega. (lk 7, romaani algus)


  • Näib, nagu ehitataks siin iga suletud kaevanduse mälestuseks kirik ning kaunistataks see heldelt kullaga, mille sära õnneks hallide paneelmajade ja musta tehaseaparatuuri kõrval veidikenegi tuhmub. Võib-olla tõesti peaksid kirik ja ostukeskused meid neil ebakindlatel aegadel päästma, täites me südame usu ja kindlustundega.
Muidu ei erine Luhansk aga kuigivõrd näiteks Žõtomõrist või Rivnest, nii nagu Donetsk ei erine näiteks Harkivist (eelkõige värskelt remonditud eurohoonete tõttu).
  • Serhi Žadan, "Kauge lähedane ida". Tõlkinud Riina Roasto. Akadeemia 9/2017, lk 1629


  • On ju läbi rääkimata fosforiidisõja üks kõige rahvuslikum moment – kaevanduste kõrval nägid paljud sama suurt ohtu sisserändes. Siin võiks olla viljakas kõnelda sellest, et hirm oli seda suurem, mida kaugemal olemasolevatest kaevandustest ja "sisserändajatest" elati. Üldiselt teatakse paremini, mida arvasid fosforiidist Tallinna ja Tartu inimesed. Virumaa elanike ja eriti eestivenelaste mõtted on märksa vähem tuntud. Ajal, mil oleks hädasti vaja mõista idavirumaalaste nägemust põlevkivitööstuse muutumisest ja kahanemisest, oleks viimane aeg nende mõtteid ja mälestusi laiemalt teadvustada.


Luule[muuda]

vihma nägu on tänane lumi
tänane keel sajab suust
ja sõnadest alla nagu raudteeliiprid
maa alla söekaevandustesse

  • Joanna Ellmann, "*vihma nägu on tänane lumi...", rmt: "Peegeldused tundmatust", 2020, lk 29