Seep

Allikas: Vikitsitaadid
Erinevaid seepe.
Karl Jensen-Hjell, "Interjöör Numedalist" (1884)

Seep on pesemisvahend, mida valmistati alguses tuhast ja rasvast, hiljem soodast ja rasvast ning mille pesev efekt tuleneb vees lahustuvatest rasvhappesooladest.

Proosa[muuda]


  • Juuksur proua Donzert ei nõustunud sellega hoobilt, et tema tütar hakkaks suhtlema Marie Vénini tütrega, ehkki ta tundis sümpaatiat väikese metsa-kadunud-Martine'i vastu juba enne sõda, kui Martine üsna väiksekesena oli kord tulnud juuksuri juurde, et osta endale seepi maikellukeste müügist saadud raha eest. Ja proua Donzert oligi talle kinkinud tükikese kannikeselõhnalist seepi, mida Martine valis nii kaua: oma kolme suu eest, mis ta juuksurile ulatas, poleks ta kuidagi saanud seda osta, kuid viia seep Marie Vénini hurtsikusse — see oli proua Donzert'i arvates ju püha toiming! (lk 27)
    • Elsa Triolet, "Roosid järelmaksuga", tlk Immanuel Pau, 1962  • Tegelikku tõde ei ole kerge paberile püüda. Ajaloo pesuvannis on tõtt raskem hoida kui seepi, ja veelgi raskem on seda leida...
    • Terry Pratchett, "Ürgsorts". Tõlkinud Kaaren Kaer ja Karl-Martin Sinijärv. Varrak 2001, lk 175


  • [Rehepapp:] "... Mida sa, lambapea, siis sõid?"
[Sulane Jaan:] "/.../ Noh, vorsti sõin, sinki sõin, ja siis sihukest Idamaa maiusrooga, mis lõhnas nagu roos. Seda pole ma varem saanudki, valge justkui pekk ja pehme!" /---/
[Rehepapp:] "See idamaa maiusroog oli seep. Sellega saksad pesevad end, see ei sünni ülepea süüa! Puhas mürk." (lk 4)
  • Jaan läks sahvrisse. Ta võttis riiulilt seepi ja sõi. Täna ei mõjunud see tema nõiutud kehale mitte mingil moel. Ta sõi ära kogu seebi ning veel paar küünaltki peale. Täna võis ta kõike.
Siis istus ta sinnasamasse sahvri põrandale maha ja jäi mõttesse. Mida edasi teha? Peremeest oli ta peksnud, Luiset keppinud, seepi söönud. Kõik tema unistused olid täitunud. Mis veel? (lk 200)


  • Pole tähtis, kas see on hea või viletsamapoolne hotell, odav või kallis. Lähed oma numbrituppa, näed seal ühekordseks kasutamiseks mõeldud seepi, ühekordseid joogitopse ja saad aru, et ka sina ise oled siin ühekordne. Noh, maksimaalselt kahekordne.

Luule[muuda]

pinni ja panni
meie lähme vanni
mis me seal teeme
seebivahtu sööme


Vanasõnad[muuda]

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel