Kevade

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
"Kevade" esmaväljaande II osa kaas, Konrad Mägi kaanepilt 1913

"Kevade" on eesti kirjaniku Oskar Lutsu autobiograafiliste sugemetega kooliromaan või -jutustus mis ilmus 1912–1913. 1969. aastal valmis selle alusel Tallinnfilmis režissöör Arvo Kruusementi mängufilm.


  • [Õpetaja Laur Joosep Tootsile:] Nurka ma sind täna ei pane. Sa jääd täna hoopis ilma trahvita. Luba mulle, et sa täna enam ühtegi koerustükki ei tee, ja sinuga ei sünni midagi. Kas lubad?
    • Oskar Luts, "Kevade". 13. tr. Tallinn, 1982, lk 82.


  • [Õpetaja Laur Tõnissonile, kes laskis põhja kirikumõisa poiste parve:] Kuule, Tõnisson, kas sa tahad mulle täielikku tõtt rääkida, kui ma sinu käest midagi küsin? [---]
[Tõnisson:] Mis nad siis tulevad meie õue peale kaklema.
[Õpetaja Laur:] Ah soo, see tähendab siis, sa tahtsid neile kätte maksta. Halb asi, see kättemaksmine. [---]
Ma arvan ka, et sa kahetsed, ja nii see on õige. Väga hea. Sellest on mulle küllalt. [---] Sul ei pruugi ühtegi trahvi karta. Ma ei trahvi sind; ma tean, et sa teinekord niikuinii enam seda ei tee.
    • Oskar Luts, "Kevade". 13. tr. Tallinn, 1982, lk 88–90


  • [Köster:] Sa tead kõik ja saad kõigest aru, mis hea või kuri on, aga sa ei taha oma jumalavallatut elu jätta. Ütle, mis pean ma sinuga tegema? Vaata, sa vaikid, sa ei mõista mulle selle küsimise peale vastata. Jaa… Ka mina ei mõista selle küsimise peale vastata. Aga ma mõtlen järele ja püüan otsusele jõuda.
    • Oskar Luts, "Kevade". 13. tr. Tallinn, 1982, lk 204–205.

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel