Mine sisu juurde

Astroloogia

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa

[muuda]
"Mitte ainult tähtedesse, nagu ütlesin juba varem. Tähed on ainult sõnumitoojad."
"Ja su tähed ei hoiatanud sind?"
"Tähed hoiatavad neid, kel on mõistus otsustada ja vabadus valida. Minul ei olnud kumbagi."


  • Terve talv arvutas ta kõrgele aknale nõjatudes, pea kohal külm taevalaotus, all jäätunud järveavarused, Vasa kuningaperele õnne või õnnetust toovaid täheseise; talle oli abiks nooruke prints Erik, kes tundis selle ohtliku teaduse vastu haiglast kirge. Asjatult tuletas Zenon talle meelde, et taevatähed kallutavad, kuid ei otsusta meie saatust ja et niisama võimsalt ja salapäraselt mõjutab meie elu see punane planeet, mis tuksub meie keha pimeduses lihast ja luust puuris, alludes keerukamatele seadustele kui meie omad. Kuid Erik, nagu paljudki inimesed, eelistas olla juhitud mingist kõrgemast välisjõust, osalt edevuse tõttu, kuna talle meeldis, et taevas isiklikult tema saatusega tegeleb, osalt loidusest, et poleks vaja endas peituva hea ja kurja eest vastutust kanda. Ta uskus tähtedesse ning palvetas pühakute ja inglite poole, hoolimata isalt päranduseks saadud reformitud usust.


  • Astroloogia tekkis, kui inimesed, eelkõige just Mesopotaamias, panid tähele, et aastaajad on seotud kinnistähtede asendiga taevas. Tehti järeldus: kui kinnistähtede liikumine määrab aastaajad ja vee taseme jõgedes, siis rändavad tähed (planeedid) määravad kuningriikide ja kuningate saatust. Astroloog võis alati hea jutuga ennast välja päästa, kui asi puudutas sündmuste tõlgendamist, kuid ta pidi õigesti ennustama tähtede ja planeetide liikumist taevas. Sellest ongi tingitud, et kui antiikaja füüsikas peeti teadmisi tõesteks niivõrd kuivõrd nad vastasid uurija arusaamadele maailmakorrast, siis astroloog(noom) pidi olema võimeline taevaseid sündmusi ennustama ning seda nimetati sündmuse päästmiseks.


  • Varane astroloogia tegeles taevanähtuste kui ennete tõlgendamisega. Hiljem, Assüüria riigi ajastul, õpiti teatud taevanähtusi, eriti just varjutusi ja planeetide liikumist ka prognoosima, see võimaldas endeid juba ka ette näha. Just ennete ettenägemise võimalus ning nähtuste mastaapsus tagasid astroloogilisele ennustamisele erilise koha teiste süsteemide hulgas. Korrapärased taevanähtused seostati vaatlejate poolt aastaaegadega, suhteliselt ebakorrapärased kuningriikide ja kuningate saatusega. Puhtmüstiliste teadmiste kõrval näib astroloogia vägagi ratsionaalne olevat, millega seletub ka tema edu Kreeka kultuuriruumis. Astroloogia tekkimist on püütud põhjendada ka Mesopotaamia selge taevaga. See Cicero eksitus on olnud väga populaarne nende hulgas, kes pole pidanud nägema tolmupilvi ja hämu ka Mesopotaamia taevas.
  • Astroloogide jutud oma eriala pikast vanusest on õiged, kuid väited selle kohta, nagu oleks tähtkujude ja planeetide mõju avastatud pikaajalise vaatlemise teel, ei leia Mesopotaamia astroloogia ajaloost mingit tuge. Selle asemel võib jälgida sünnihoroskoopide kombineerimist ja kohandamist vastavalt vajadusele. Kõigepealt kujundatakse tõlgendamise paindlikkus ning alles seejärel tekivad reeglid ja raamid horoskoobi koostamiseks.


  • Ma oleksin endale veel soovinud kanalit tähtedest ja planeetidest. "Kosmosemõjude TV". Selline kanal koosneks ka kaartidest, näiteks planeetide mõjujoontest. "Lugupeetud televaatajad, Marss hakkab tõusma ekliptika kohale ja liigub õhtul läbi Pluuto mõjuvöö. Palume jätta autod garaaži ja katusealustesse parklatesse, samuti peita noad ära, olla ettevaatlik keldritrepil, ja kuni see planeet ei ole väljunud Vähi tähtkujust, soovitame vältida kümblemist ja peretülisid," räägiks nääpsuke ja eeterlik diktor. (lk 45)
  • Dyzio, kes suutis täienisti sukelduda laialivalguvatesse arutlustesse Blake'i veidrate sümbolite üle, ei jaganud minu kirge Astroloogia vastu. Seda seepärast, et Dyzio on sündinud liiga hilja. Tema põlvkonnal on Pluuto Kaaludes, mis uinutab veidi nende valvsust. Ja nad arvavad, et võivad tasakaalustada põrgut. Ma ei usu, et see neil õnnestub. Võib-olla oskavad nad kirjutada projekte ja taotlusi, aga suurem osa nendest on kaotanud valvsuse. (lk 56)
    • Olga Tokarczuk, "Aja oma atra läbi koolnute kontide". Tõlkinud Hendrik Lindepuu. Halliste: Hendrik Lindepuu, 2020

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel