Stereotüüp

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Stereotüüp on üldistatud püsiv mulje mingist nähtusest, mis tavaliselt ei vastab kuigi hästi tegelikkusele, on lihtsustatud ja moonutatud. Eelkõige nimetatakse stereotüübiks on hindava iseloomuga, hoiakulisi ja intensiivseid üldistusi mingi inimgrupi omaduste ja käitumiste kohta. Psühholoogiliselt aitavad stereotüübid valida sobivat käitumist, kui mingi nähtuse kohta on vähe infot. Sellest tingituna kehtib ka vastupidine: mida vähem on mingi grupi või olukorra kohta infot, seda rohkem on nende kohta tundeid, oletusi ja eelarvamusi, seda tõenäolisemalt hinnatakse grupi liikmeid stereotüübist lähtuvalt. Samas toetavad stereotüübid põhiliselt negatiivset suhtumist ning on seetõttu sageli irratsionaalsed, ebaadekvaatsed ja ebaõiglased. Tihti kajastavad stereotüüpe anekdoodid jm lühifolkloor.


  • "Kärbeste jumal" on kirjutatud väga ammu, aga nüüd on meedium vahetunud ja seda eksperimenti on võimalik päriselus korraldada. Kui aga sellest kõigest kirjutati nii ammu ja samad asjad endiselt juhtuvad, siis tõepoolest on inimkonnas stereotüübid ja arhetüübid ning korduvad psühholoogilised profiilid.
Olen ka oma romaanile saanud kriitikat, et tegelased esindavad stereotüüpe, aga nii kummaline kui see ka pole, me taandume mingitesse raamidesse. Sa ei pruugi esindada üht arhetüüpi, vaid olla segu mitmest, kuid meil ei saaks olla psühhiaatriateadust, kui inimesed mingis olukorras ei reageeriks ühtemoodi. Kui meil oleks seitse miljardit reageerimisviisi, siis oleks see planeet päris hull koht.
  • Ka "Võpatuses" võib täheldada stereotüüpset suhtumist naistesse. Luuletuses "2 Ja puhastustule" on kirjeldatud, kuidas "sa ootad naisteriiete poes, näed nägusid ja siluette, / kuuled, mida nad räägivad: / see on igavus naisemeheks olemisest, / kuigi hea on ju ka [—] paar keskealist daami vaatavad … tumma paistetusega / üledimensioneeritud rinnahoidjate vahel, siis / haarab ka neid / tühjus, milles kaob vorm" (lk 50). Esiteks näeme siin seda, justkui oleks üldlevinud tingimus naisega suhtes olles temaga koos poodlemas käia – n-ö kaasa lüüa tüüpilises naiste tegevuses, mis on mehele väga igav. Teiseks viitab vaade keskealistele naistele kui varsti "tühjadele" vormidele naiste väärtustamisele nende nooruse ja reproduktiivsuse järgi.
  • Jean Rhys kirjutab romaanis "Teekond pimeduses" ("Voyage in the Dark", 1934), et mõnel sõnal tahaks lausa kaela kahekorra käänata. Talle ei sobi "lady", mulle "neiu". Just sellepärast, et sõnu "neiu", "daam", aga ka näiteks "tütarlaps" kasutatakse alatihti siis, kui püütakse noori naisi korrale kutsuda või neile soostereotüübi käitumismustrit õpetada.


Et neeger viksima peab kingi
ja ajalehti hõikama

  • Juhan Viiding, "Memm kinkis mulle karabiini..." (kogust "Aastalaat", 1971)
Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel