Elevant

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
India elevant eestvaates
Installatsioon: elevant sünnipäevapeol.

Elevant on londiliste (Proboscidea) seltsi elevantlaste (Elephantidae) sugukonda kuuluv suur loom.

Piibel[muuda]

35 Siis jaotati loomad väeosade vahel, ja iga elevandi kohta tuli tuhat meest, varustatud soomusrüüga ja peas vaskkiivrid. Ka oli iga looma juurde määratud viissada valitud ratsanikku.
36 Need olid juba ennegi seal, kus loom oli, ja kuhu see läks, sinna läksid nemadki kaasa ega lahkunud kunagi tema juurest.
37 Iga elevandi seljas oli tugev sõjariistadega varustatud puutorn, mis loomale oli selga seotud eriliste sidemetega, ja igas tornis oli neli sõjameest, kes sealt võitlesid, ja üks indialane, elevandijuht.

Maailma proosa[muuda]

 • Tema [Suure A'Tuini] seljal seisavad Berilia, Tubul, Suur T'Phon ja Jerakeen - neli hiigelelevanti, kelle õlgadele toetub maailmaketas. Nende ümber tiirlevad keerulistel orbiitidel pisike päike ja kuu, et aastaaegade vaheldumist esile kutsuda, kuid ilmselt mitte kusagil mujal multiversumis pole elevandil vaja teinekord jalga kergitada, et päikest mööda lasta.
  • Terry Pratchett, Stephen Briggs, "Kettamaailma teejuht". Tõlkinud Allan Eichenbaum. Tallinn: Varrak, 2004, lk 41
 • Öeldakse, et palju aastaid tagasi, kui see maailm veel noor oli, kihutas viies elevant kriisates ja tuututades läbi atmosfääri ning maandus nii raskelt, et lõhestas mandreid ja kergitas üles mägesid.
Keegi ei näinud tema maandumist, ja sellega seoses kerkib üles huvitav filosoofiline küsimus: kui miljonite tonnide raskune vihane elevant kukerpallitades taevast alla sajab ja keegi seda ei kuule, kas ta siis - filosoofilises mõttes - tekitab mingit heli?
 • Terry Pratchett, "Viies elevant". Tõlkinud Allan Eichenbaum. Tallinn: Varrak, 2006, lk 5
 • [Juss:] "Meie lugudes hüütakse neid tõmmukateks; ja räägitakse, et nemad sõidavad olivantside seljas, kui sõtta läevad. Nad panevad majad ja tornid olivantside selga ja puha, ja olivantsid pilluvad üksteisele kiva ja puid. Nii et kui sa ütsid: "Inimesed Lõunast, üleni punases ja kullas," siis küsisin mina: "Kas seal olivantse kah oli?" Sest kui seal oli, siis ma mõtsin vaadata, olgu see ohtlik või ärgu olgu. Aga nüüd ma vist ei näe kunagi olivantsi. Võib-olla polegi siukest looma olemas."
 • "Appi, appi!" karjatas Notsu. "Elevants, kohutav Elevants!" Ja ta põgenes augu juurest nii kähku kui jalad võtsid, ise aina kisades: "Appi, appi! Ko-hu-ut... E-e-le-vants... E-ehutav Kolevants!"


 • NOTSU (üllatunult): Oo, tere! Ah et mis see on või? See on minu tehtud Lõks ja ma ootan, et Elevants siia sisse lendaks.
ELEVANTS (kole pettunult): Oo! (Pärast pikka pausi): Ikka tõesti või?
NOTSU: Täpselt nii.
 • A. A. Milne, "Karupoeg Puhh". Tlk Valter Rummel. Tallinn: Eesti Raamat, 1977 (lk 143)


 • Poisid olid alustand selle augu kaevamist juba rohkem kui kuu aja eest. Tookord pidi sellest saama elevandipüünis ja nad kaevasid seda kolm päeva hommikust õhtuni, et see saaks ikka nii suur, et elevant tõesti sinna sisse mahuks..
Siis olid nad pikalt tülitsenud selle üle, kui suur elevant on. Egon, kellele kaevamine eriti ei meeldinud, ütles, et elevant pole suurem kui hobune, Albert aga väitis, et ta on autobussistki suurem.
Lõpuks olid nad küsinud õpetaja Sakariase käest, ja tema ütles, et elevant on väiksem kui autobuss ja tükk maad suurem kui hobune.


 • Jah, aga kui sind laiaks litsutakse, on asi naljast muidugi kaugel, olgu see pealegi su lemmikelevant.


Luule[muuda]

<poem> Läks läbi metsa elevant, müts, müts. Läks lõvijahil elegant, müts, müts: vaskkiiver pääs, mõõk puusa pääl, ja kaugel kostis trummi hääl. Müts, müts! Elegant läks läbi metsa elevant.

 • Juhan Liiv, "Laul sellest elevandist, kes läbi metsa läks" kogus "Sinuga ja sinuta". Koostanud Aarne Vinkel. Tallinn: Eesti Raamat 1989, lk 236

Vanasõnad[muuda]

Kirjandus[muuda]

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel