Sula

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Anders Andersen-Lundby, "Sulailm pöögimetsas" (1881)
Richard Bergholtz (1865-1920), "Sulailm Gatšinas", s.d.
Gustav Wentzel, "Sula" (1894)
Carl Dørnberger, "Sulav lumi" (1906)

Proosa[muuda]

  • On igasuguseid riukaid, kuidas ilmast kavalam olla ja teda mõjutada. Niipea kui ma näiteks otsustan selga ajada oma kõige soojemad riided, läheb tingimata sulale. Ilm läheb ka siis pehmeks, kui mitu sõpra räägivad kokku, et sõidavad mägedesse suusatama. Ja siis, kui keegi kirjutab ajalehele artikli, kus ta kirjeldab pakase võimutsemist, tervislikku õhetust nägudel, uisutajate ringlemist liuväljal ja muid sellesarnaseid nähtusi, läheb ilm pehmeks just sel silmapilgul, kui seda artiklit trükikojas laotakse. Sel ajal, kui inimesed loevad, udutab väljas sadada ning kraadiklaas näitab kaheksa pügalat üle nulli; ja lugeja räägib muide, et ajalehed aina luiskavad ja ajavad udu, oh neid ja nende ajalehti küll! Seevastu vandumine, ahastamine, needmine, sajatamine, "prrr"-puristamine ja muu maagiline tegevus ilma ei mõjuta.
    • Karel Čapek, "Aedniku aasta". Tõlkinud Lembit Remmelgas. Tallinn, Ajalehtede-Ajakirjade Kirjastus, 1964, Loomingu Raamatukogu nr 40/41, peatükk "Aedniku jaanuar".


  • ...oleks siis vastutuul — ei, kord sahmab siit, kord sealt, kord vastu üht põske, kord teise hõlma alt sisse [---] Hundid haistavad sind, sina, näljane, haistad sula, haistad sula läbi selle silmitu saagerdamise. Hundid ajavad sinu jälgi, sina ajad lootuse jälgi...

Luule[muuda]

Veeris aegada vähene,
pöetud paistis, laigud tõusid,
hanged suuredki sulasid;
ei sula südanda külma
sumedassa vennassauna.


Äkki ilm läks sulale,
tuisk lõi valgeks linna.
Võtsin uued kindad käest:
milleks, milleks minna?

Heitsin nurka kübara,
mantli tuvihalli,
mähkisin end üleni
punasesse salli.

Vanasõnad[muuda]

  • Küünlapäeva sula ja maretapäeva põud on nälja ema.
  • Küünlakuuse sula vastab vastlakuu ära.